2. Други спортове
  3. Сиатъл разгроми Денвър и спечели първи Супербоул

Сиатъл разгроми Денвър и спечели първи Супербоул

Страхотна защита донесе успех на Сиатъл с 43:8

Сиатъл Сийхоукс, старши треньорът Пийт Керъл и куотърбекът Ръсъл Уилсън спечелиха първия си трофей "Ломбарди", след като се наложиха с категоричното 43:8 над Денвър Бронкос в забележително шоу Супербоул в Ню Джърси.  Уилсън, в първата си поява във финалния мач в Националната футболна лига на САЩ (НФЛ), подаде 18/25 за 206 ярда при 2 тъчдауна, но в основата на грандиозния успех беше защитата на Хоукс, която беше на най-високо ниво цял сезон.

Денвър стартира Супербоул 48 ужасно, както и Сан Франциско го започна миналата година, когато 49ърс в последствие загубиха от Балтимор. Центърът на Бронкос хвърли топката без сигнал от Пейтън Менинг, а тя падна в зоната на тима за две точки в полза на Хоукс. Последвалият задължителен пънт доведе до допълнителни три точки в полза на най-добрата защита в НФЛ.

Объркването продължи и в следващите притежания на Денвър, което доведе до 3 и аут, фъмбъл, открадната топка от сейфтито Кам Чанселър, 0:8 до края на първата четвъртина и удобна атака за Сиатъл. Денвър изглеждаше загубен.

Бронкос започнаха втората част с очакван допуснат тъчдаун при ръш от страна на Маршон Линч, но следващото притежание на Денвър беше обещаващо. То премина през три избегнати 3 и аут, няколко чудесни овладявания на Уес Уелкър и Демариъс Томас, което доведе Бронкос до червената зона в другия край на терена.

Точно тогава обаче Пейтън Манинг беше поставен под напрежение и неговият пас попадна в Малкъм Смит, който избяга 69 ярда за втория тъчдаун в мача. В последвалото нападение Манинг се разигра, стигна до зоната на Хоукс, но отново късметът не беше на негова страна.

Бронкос стигнаха до четвърти даун и 4 ярда, а вместо да ритат за три точки, те предпочетоха да играят за всичко и сгрешиха. Това пък доведе до пореден търноувър за най-добрата защита в НФЛ.

Второто полувреме започна с нов шок за Денвър - кикът попадна в ръцете на Пърси Харвин в неудобната зона зад 20-ия ярд, но връщането беше феномелно. То беше за 87 ярда и тъчдаун за Хоукс, които продължиха перфектната игра на специалния отряд. Резултатът пък стана 29:0.

Тъчдаунът на Харвин продължи с 3 и аут на Манинг, същото от Ръсъл и ново притежание за Денвър. Опитът на Бронкос обаче отново се оказа трагично неуспешен, защото пас на куотърбекът на тима се озова в ръцете на Томас, който загуби топката от Байрън Максуел и предизвика трети търноувър в полза на Хоукс. Нападението завърши с тъчдаун за Сиатъл, след като Джърмейн Кърс проби по фамозен начин три защитни удара и отбеляза първия тъчдаун от пас в мача за 23 ярда. Резултатът пък набъбна до 36:0 след точната добавка на Стивън Хаушка. Денвър стигна до първия си тъчдаун едва в края на третата четвъртина, когато Манинг подаде за 14 ярда към Томас от червената зона.

Бронкос дори не използваха правото си на допълнителна точка, като вместо това куотърбекът рискува и хвърли към Уелкър за две. Така на почивката преди последната част резултатът беше 8:36 в полза на Хоукс, които никак не се притесниха от натиска на Денвър и отбелязаха нов тъчдаун. Той отново премина през вертикално нападение, като този път завърши с 10-ярдов пас на Уилсън към Дълг Болдуин, който също мина с лекота през два защитни удара за 43:8. Това беше и последната игра за точкуване в мача.

Междувременно, Денвър остана в историята на НФЛ като отборът с най-тежките загуби в Супербоул. Тази се конкурира с 10:55 от Сан Франциско в изданието от 1990 година, когато един срещу друг се изправиха легендите Джо Монтана и Джон Елуей. Въпреки това, Манинг се нареди до своите колеги, след като завърши 34/49 паса за абсолютен рекорд в битката на двете конференции.

Хоукс пък изравниха рекорда на Маями от 1971 година, когато Долфинс спечелиха Супербоул с ростър от ниската средна възраст 26.5 години.

10-и юбилеен турнир „Морски звезди“ и Приз „Меглена Михайлова“

Той ще се проведе на 12 и 13 октомври

Цанко Цанков: В основата на атаката срещу мен са българи

Плувецът говори за скандалите с рекордите му от последните седмици

Кралев разкри проблемите, които парализират спортните училища

Парите, които инвестираме в спортни училища, трябва да са оправдани, казва бившият спортен министър

Завърши втората гребна регата „Черно море“

Над 50 гребци от цялата страна, показаха своите умения в най-атрактивните дисциплини на академичното гребане

Илиана Раева: За мен е истинско щастие да ви слугувам

Раева беше преизбрана за четвърти пореден път за президент на БФХГ

Преизбраха Илиана Раева за президент на Българската федерация по художествена гимнастика

Тя остана на поста си с пълно мнозинство

Безпрецедентно решение! МОК удари българския бокс (ДОКУМЕНТ)

Боксът е аут от следващите Олимпийски игри, Национални федерации, членове на IBA губят всички права

Глушков даде старт на второто издание на крос „Скалите“

Министърът на спорта впечатлен от организацията на надпреварата в Белоградчик

Две титли и общо 11 медала спечелиха българите от международния турнир по бадминтон в София