2. Други спортове
  3. Силно начало за българките на Европейското по ускорен шахмат

Силно начало за българките на Европейското по ускорен шахмат

Белослава Кръстева е най-напред от българките след първия ден на европейското първенство по ускорен шахмат за жени в Монте Карло.

След пет изиграни кръга 20-годишната Кръстева има 4 точки. Тя допусна единственото си поражение във втория кръг, в който отстъпи на лидерката във временното класиране Нино Бациашвили от Грузия.

В другите си партии Кръстева постигна победи, като най-впечатляващата бе над италианката Олга Зимина (номер 15 в стартовия списък) в петия кръг. В класирането българката разделя местата от пето до 15-о, като по допълнителни показатели засега е 12-а.

С по 3,5 точки Антоанета Стефанова и Нургюл Салимова заемат 19-о и 20-о място, като и двете записаха по две победи и три ремита днес. Виктория Радева, която тръгна с две победи в първите две партии, засега е с 2,5 точки на 55-о място.

В класирането Бациашвили и още три други шахматистки – Сарасадат Хадемалшариех от Испания, Юлия Осмак от Украйна и Александра Костенюк от Швейцария, разделят първото място с по 4,5 точки.

Европейското първенство по ускорен шахмат завършва в неделя, когато шахматистките ще изиграят заключителните шест кръга от турнира.

Николай Илиев: Никой не може да отнеме постиженията на Цанко Цанков