2. Други спортове
  3. Сопита Танасан спечели първата категория във вдигането на тежести

Сопита Танасан спечели първата категория във вдигането на тежести

Тайландката взе златото с двубой от 200 килограма

Тайландката Сопита Танасан спечели първия златен медал в дисциплината вдигане на тежести от олимпийските игри в Рио де Жанейро, след като завърши на първо място в женската категория до 48 килограма. След като Танасан стана четвъртата тайландка със златен медал в историята в тази дисциплина, със сребро завърши индонезийката Шри Агустиани, а бронзът спечели японката Хироми Мияке.

21-годишната Танашан спечели златния медал с лекота, след като само преди седмица основната ѝ конкурентка Чжъхуей Хоу от Китай се оттегли от надпреварата заради травма в коляното. Тя беше заместена от Супин Мън, която обаче ще се състезава в тежката категория.

Друга съперничка на златната медалистка - Ти Хуен Вуон, не записа името си сред завършилите след три неуспешни опита още в изхвърлянето.

В тази дисциплина Танасан завърши с най-добър опит на 92 килограма, а в изтласкването тя записа 108 килограма и спечели златния медал в Рио с двубой от 200 килограма. Със 192 (85/107) остана Агустиани, докато Мияке завърши със 188 (81/107).

Освен първи златен, медалът е и дебютен за тайландците в Рио де Жанейро. Очакват се обаче още отличия от тежката атлетика и бокса, които са единствените дисциплини, в които Тайланд е печелил олимпийски титли.

1. Сопита Танасан (Тайланд) - 200 (92/108) килограма

2. Шри Агуастиани (Индонезия) - 192 (85/107)

3. Хироки Мияке (Япония) - 188 (81/107)

4. Беатрис Пирон (Доминиканска република) - 187 (85/102)

5. Маргарита Елисеева (Казахстан) - 186 (80/106)

6. Морган Кинг (САЩ) - 183 (83/100)

Цанко Цанков записа световен рекорд на 120 километра без спиране

Родният плувец взе разстоянието от село Ясен до Козлодуй за 18 часа 1 минута и 39 секунди

Николай Илиев: Никой не може да отнеме постиженията на Цанко Цанков