2. Други спортове
  3. Треньор наследи възпитаника си на европейския шахматен трон

Треньор наследи възпитаника си на европейския шахматен трон

Четиримата българи не успяха да се преборят за медал на 12-ото Европейско първенство по шахмат

Четиримата българи не успяха да се преборят за медал на 12-ото Европейско първенство по шахмат, което приключи снощи в курортното градче Екс ле Бен в Югоизточна Франция.

Титлата завоюва руснака Владимир Поткин, треньор и добър приятел на миналогодишния шампион на Стария континент - Ян Непомнящий. В последния 11-и кръг Поткин записа бързо реми с Юдит Полгар, което му бе достатъчно да финишира на върха с 8,5 точки.

Той имаше по-добри показатели от Радослав Войташек /Полша/, Юдит Полгар /Унгария/ и Александър Мойсеенко, които приключиха със същия актив. Първите 23-ма в класирането получиха билети за Световната купа 2011 в Ханти Мансийск /август-септември/. Сред тях за съжаление няма българин.

Със 7,5 т. Иван Чепаринов се нареди на 33-о място, Борис Чаталбашев е 67-и със 7, Кирил Георгиев е №100 в крайното класиране с 6,5 т., Киприан Бербатов - 150-и с 6 т. 14-годишният трети братовчед на Димитър Бербатов игра с шестима гросмайстори и победи само един от тях - Виктор Михалевски от Израел.

В надпреварата взеха участие 393-ма шахматисти, в това число 171 гросмайстори, десет от тях с ЕЛО по-високо от 2 700. Победителят Поткин ще попълни банковата си сметка с 20 000 евро, Войташек ще получи 15 000, Полгар - 11 000.

В първенството играха и няколко от най-добрите шахматистки, като Анна Музичук, Виктория Чмилите, Елена Дембо, Лела Джавахишвили, Наталия Жукова и други.

В Екс ле Бен те премериха сили със силни съперници, подобриха рейтинга си и също се бориха за неофициалната титла най-добра сред жените в мъжкото първенство на Европа.

Изключвайки най-силната дама за всички времена Юдит Полгар, която цял живот е играла само в мъжки турнири и до последно имаше шанс за титлата във Франция, най-добре от жените се представи Елена Дембо от Гърция. Тя приключи с 6,5 т., а пет шахматистки останаха зад нея с по 6 т.