2. Други спортове
  3. В Бургас стартира най-силният шахматен турнир в Европа

В Бургас стартира най-силният шахматен турнир в Европа

Вчера, 12.09.2012 г., в залата на х-л „Гранд хотел §СПА Приморец“ започна финалният турнир от веригата „Купата на черноморските страни“. С участието на шест супергросмайстори, турнирът заема най-високата – 18-та категория и се превръща в най-силния летен турнир, проведен в Европа.

Финалът за купата на черноморските страни се организира от Българската федерация по шахмат и се провежда под патронажа на министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.  На официалното откриване на турнира присъстваха вице-президентът на Българската федерация по шахмат, проф. Николай Недков, кметът на Бургас, г-н Димитър Николов, изпълнителният директор на Европейския шахматен съюз и главен съдия на турнира, г-н Владимир Шакотич и много общественици и политици.

№1 изтегли европеският шампион за мъже от 2005 г. Ливие-Дитер Нисипиану (Румъния, ЕЛО 2648), №2 – състезателят с най-висок рейтинг в турнира Баадур Джобава (Грузия, ЕЛО 2734) - №3 – Суат Аталик (Турция, ЕЛО 2603), №4 – българският представител – шампионът за 2012 г. на България – Иван Чепаринов (ЕЛО 2689), №5 – бронзовият медалист от Европейското индивидуално първенство за мъже в Пловдив‘ 2012, Владимир Малахов (Русия – ЕЛО 2700), №6 -Александър Арешченко (Украйна, ЕЛО 2702).

Шахматистите ще играят всеки срещу всеки, по два кръга – един път с белите и един път с черните фигури. Ще бъдат изиграни общо 10 рунда с времеви контрол 90 минути на играч за цялата игра + 30 секунди добавка за всеки изигран ход. Турнирът ще се играе по Софийските правила. Наградният фонд е 10 000 Евро.

В първия рунд единствената победа беше записана от Владимир Малахов, който победи състезателя с най-висок рейтинг в турнира - Баадур Джобава.
Останалите два двубоя завършиха без победител – Нисипиану – Арешченко и Аталик – Чепаринов.

Вторият кръг на турнира ще се проведе днес, 13.09.2012 от 16.00 часа местно време.
Стилияна Николова: Подобно нещо няма как да се забрави

Два месеца след Олимпиадата тя отново е в залата

Сестри Стоеви стигнаха полуфинал на международния турнир в София

На 1/2-финалите ще играят още Михаела Чепишева/Цветина Попиванова и Таня Иванова/Гергана Павлова

Антон Коджабашев за втори път фалира българските щанги

Насар оглави опозицията, която да спасява спорта

Карлос Насар тръгва да спасява федерацията по вдигане на тежести

Олимпийският шампион обеща, че ще направи всичко възможно

Официално: Признаха световния рекорд на Цанко Цанков

Две седмици след историческото плуване на Цанко Цанков от 120 километра без спиране в река Дунав, днес сутринта постижението беше официално ратифицирано от авторитетната Асоциация за световни рекорди

Глушков участва в откриването на спортна площадка в Кърджали

Имате изключително богата спортна база, обяви министърът на младежта и спорта

24-ти лекоатлетически пробег „Варна“ се провежда тази събота

Заявки за участие са подали 102 атлети от почти всички спортни центрове в страната

Зам.-министър Андонов: Спортът ни прави по-здрави, по-организирани и по-добри

Заместник-министърът на младежта и спорта Стоян Андонов присъства на спортен празник в Нова Загора, част от #BeActive Tour

БФХГ ще обясни ситуацията с Краснобаева след Управителен съвет

По-рано днес бронзовата медалистка от Будапеща обяви, че няма да се състезава за България