2. Други спортове
  3. В състезанието със загиналия плувец е участвал и Петър Стойчев

В състезанието със загиналия плувец е участвал и Петър Стойчев

Американският плувец Франсис Крипън, шампион на САЩ по плуване на 10 км в открити води, се е удавил вчера по време на състезание за Световната купа в Обединените арабски емирства, съобщи Асошиейтед прес.

Американският плувец Франсис Крипън, шампион на САЩ по плуване на 10 км в открити води, се е удавил вчера по време на състезание за Световната купа в Обединените арабски емирства, съобщи Асошиейтед прес.

В тази надпревара участва и българинът Петър Стойчев.

Двадесет и шест годишният спортист се оплакал на треньора си, че не се чувства добре след осмия километър. Крипън така и не се добрал до финиша. Тялото му било открито във водата два часа по-късно.

Температурата на водата е била около 30 градуса и няколко състезатели са потърсили медицинска помощ след изминаването на дистанцията. Първоначалните предположения са, че смъртта на Крипън се дължи на прегряване на организма.

Президентът на Международната федерация по водни спортове Джулио Малионе съобщи, че федерацията е започнала разследване. Той изтъкна, че подобна трагедия се случва за първи път на състезание.

През 2009 г. Франсис Крипън стана бронзов медалист на 10 км в открити води на състезанията за Световната купа в Италия.
На страницата си във Фейсбук спортистът е оставил последно съобщение на 22 октомври, че е в Дубай за финала на Световната купа и че след това ще замине на почивка в Италия. Сега на страницата се публикуват съболезнования, посочва АП.

"Ужасно съжалявам за Франсис Крипън, който ми бе много добър приятел", бяха първите думи на Петър Стойчев, който завърши в първите 30, а победител стана германецът Томас Лурц.

"Водата беше много топла около 30 градуса, което допълнително усложни цялото плуване. Организмът трудно се адаптира към такава вода. Веднага, след като финиширах и бях под душа, при мен дойде един от треньорите на Франсис Крипън и ме попита: "Стойчев, знаеш ли къде е Крипън". Аз отговорих, че трябва да е излязъл и да е някъде тук.

Той притеснено ми отговори, че въобще не е излизал от водата. Моментално казах на всички плувци, които бяха излезли, да влезем и да готърсим.

Не успяхме да го открием и дойде специализиран екип от водолази, който го е намерил на дъното. Огромна трагедия. Това момче имаше страхотно бъдеще. Просто не знам какво да кажа в такъв момент. Всички сме потресени.

Веднага след трагедията се събра специална комисия на ФИНА, в която участвах и аз, и се взе решение, стартът след 3 дни на 15 км да бъде анулиран. Това означава, че временното класиране се запазва и става генерално. Това пък ме прави победител и взимам десета Световна купа.

За съжаление всичко това става на рождения ми ден. Никога не съм очаквал, че подобно нещо може да се случи. Изобщо не мога да се зарадвам на трофея си заради кончината на Франсис Крипън.

Не знам дори и кога ще се прибера в България. Просто съм шокиран и още не мога да се съвзема от случилото се и от това, което видях с очите си", каза още Стойчев пред ТВ7.