2. Други спортове
  3. Везенков е 8-ми на Балканите за годината

Везенков е 8-ми на Балканите за годината

Румънският плувец Давид Попович е „Спортист на Балканите“ за 2022-ра

Румънският плувец Давид Попович е победителят в 49-о издание на анкетата на БТА „Спортист на Балканите“ за 2022 година. Единственият българин в топ 10 – баскетболистът Александър Везенков, беше класиран на осмо място.

В традиционното допитване участваха националните агенции на страните от региона – БТА (България), АНА-МПА (Гърция), АДЖЕРПРЕС (Румъния), Анадолска Агенция (Турция), ТАНЮГ (Сърбия), МИНА (Черна гора), МИА (Република Северна Македония), ХИНА (Хърватия), ФЕНА (Босна и Херцеговина) и АТА (Албания).

18-годишният Попович получи 64 точки в анкетата. Той спечели световните и европейските титли на 100 и 200 метра свободен стил при мъжете, като постави и нов световен рекорд на 100 метра свободен стил. Попович прибави още общо десет златни медала от Световното и от Европейското първенство за юноши, а по-рано през седмицата той беше определен за плувец номер 1 в Европа за сезона.

Тийнейджърът от Букурещ стана първият румънски спортист, който печели приза „Спортист на Балканите“, след лекоатлетката Константина Томеску през 2008 година.

Втори с 61 точки се нареди шампионът на „Уимбълдън“ и на Финалния турнир на Асоциацията на професионалните тенисисти Новак Джокович (Сърбия). Джокович е рекордьор със седем първи места в допитването на БТА.

Николай Илиев: Никой не може да отнеме постиженията на Цанко Цанков