2. Други спортове
  3. Видин спечели златото на държавното отборно първенство по шахмат

Видин спечели златото на държавното отборно първенство по шахмат

Тази година в държавните отборни първенства за мъже и жени участваха 194 състезатели и състезателки. Между тях 25 международни гросмайстори и 30 международни майстори.

Миналогодишният шампион Найден Войнов (Видин) защити титлата си на приключилото днес в Албена държавно отборно първенство по шахмат при мъжете. Тимът от крайдунавския град изкова успеха си още в предпоследния кръг. Тогава първенците надделяха над Локомотив (Пловдив) с 4-2 в пряк сблъсък за златните медали.

Днес на видинчани им бе достатъчно да завършат наравно, за да запазят лидерството си. Те приключиха 3-3 с Абритус (Разград), след като и шестте изиграни партии между състезателите на двата отбора приключиха реми.

За шампионите тази година се състезаваха Момчил Николов, Александър Делчев,
Владимир Георгиев, Владислав Неведничи, Деян Божков, Мариян Петров, Христо Велчев и Евтим Стефанов.

Сребърните отличия станаха притежание за пловдивските "железничари", а с бронзовите медали се окичиха представителите на Локомотив (София). От елита отпадат ЦСКА и Спартак Плевен XXI. Техните места заемат Виктори и Тунджа.

В последния кръг на "Б" група отборът от Ямбол победи с 4-2 Енергия 21 (Добрич) в пряк спор за второто място в групата, което дава промоция за елита.
 Национален първенец при жените е отборът на Шах XXI (София), следван от Локомотив (Пловдив) и ЦСКА. На последните две места завършиха Локомотив (София) и Спартак Плевен XXI.  Призьорите бяха наградени с купи и медали.

От пресцентъра на Албена обявиха още, че от 25 юни до 3 юли в курорта ще се проведе международен турнир по шахмат с награден фонд 40 хиляди евро. В момента в комплекса тече детската шахматна академия "Интелекти", а от 10 до 21 септември се очакват 1200 души на европейското първенство по шахмат при младежите.