2. Други спортове
  3. Врачанските автомоделисти с куп проблеми на старта на шампионата по автомоделизъм

Шампионатът на България за радио-управляеми автомодели стартира през почивните дни в Мездра, предаде кореспондент на Novsport.com. При отлична организация 43-ма състезатели с 52 модела от 14 клуба в страната и трима пилоти от съседна Румъния мериха сили в класовете Нитро, Супернитро, Нитро с пулстартер и Формула-2.

През първия ден на състезанието при облачно и променливо време се проведоха по четири квалификации в класовете и четири полуфинални гонки за подреждане във финалната решетка за неделния ден. В клас нитро най-много обиколки направи състезателят от “Хоби Дик” София Емил Костадинов, който с отлично водене на модела бе с една класа над съперниците си и заслужено се класира на първо място за неделния финал.

В същия клас врачанският пилот Мартин Дамянов след поредица от технически проблеми хвана последния влак за финала, като в първия полуфинал завърши втори и заслужи седмо място за финала. В клас Нитро с пулстартер най-добре се представи шестокласникът от Сопот Георги Минков, който навъртя 17 обиколки и се класира на първа позиция във финалния ден. Оливър Карамелски от Враца постигна 14 обиколки и остана на седма позиция.

В клас супернитро шуменския състезател Юрий Трънчев кара най-добре и в четирите квалификации и си заслужи първата позиция.

В най-демонстративния клас Формула-2 участникът в немското първенство Емил Костадинов доказа, че няма равен на себе си и постигна най-добър резултат, който го нареди на първа позиция за финала. В този клас падна и рекорда на пистата, като най-напред го подобри Борислав Трънчев, който постигна в третата квалификация 13.628 сек. за една обиколка, а минута след това Емил Костадинов даде време 13.437 сек. За съжаление на врачанския ас Дамян Петров не му достигнаха 2 стотни за да се класира директно за финала, а в първия полуфинал счупи модел и отпадна от борбата.

През втория състезателен ден при изключително благоприятни климатични условия се проведоха финалните гонки в четирите състезателни категории модели.

В 30 минутния финал в клас Супернитро от първата до последната минута равномерно и без грешка кара Борислав Трънчев от Шумен, който навъртя 113 обиколки и заслужено поведе в класирането на този клас модели след първия кръг. Втори със 110 обиколки остана ветерана от Сопот Иван Минков, а трети, неговият малък син Георги Минков с постижение от 102 обиколки.

Във втория финал в 45-минутната гонка в клас Нитро Емил Костадинов отново бе една класа над останалите и завърши първи със 183 обиколки и с нов рекорд на пистата 13.319 сек., следван от Юрий Трънчев от Шумен със 177 обиколки, а трети със 153 обиколки изненадващо, но напълно заслужено завърши Георги Минков от Сопот. Врачанския пилот Мартин Дамянов още в началото на гонката откъсна щанга и остана на седмото място.

В 30 минутния финал в клас Нитро с пулстартер Александър Томов от АЕЦ-Козлодуй се класира първи след като измина 78 обиколки, следван от Владимир Борисов от Калето-1 Мездра с 75 об. , а трети завърши Николай Стефанов от гр.Левски с 66 обиколки. Дебютантът в тази категория модели Оливър Крамелски започна много добре, но в третата минута се сблъска с противников модел, удари се в дървената мантинела, счупи двата предни носача и остана на седмо място във финала.

В най-демонстративния клас Формула 2, в 45 минутния финал развръзката настъпи 20 минути преди края на гонката. До този момент Емил Костадинов водеше с 4-ри обиколки преднина, подобри рекорда на пистата с отличното време 12.054 секунди, но за съжаление изрони зъбчатка и докато механиците я сменят остана на четвърто място след първия кръг. Първи се класира ученика от Шумен Борислав Трънчев, който навъртя 195 обиколки, следван от ветерана Димитър Лесковски от „Хоби Дик” София със 190 обиколки, а трети завърши козлодуйският ас Марио Вутов със 182 обиколки, само с една повече от Емил Костадинов. Много добре се представи в този клас Валентин Крачунов от отбора на „Калето-1 Мездра”, който навъртя в 45-минутния финал 152 обиколки. За отбелязване е факта, че първите пет класирали се в този клас модели направиха обиколки под 13 секунди.

В крайното отборно класиране за 2009 г. първи се класира отбора на “Стелди ЕР” София, следван от отбора на Девня, а трети завърши врачанския моделен клуб. На наградените бяха връчени купи от Община Мездра. Следващото състезание по автомоделизъм ще се проведе в гр. Русе, като Дунавският град ще приеме на 16 и 17 май участниците в Първия кръг от шампионата на България с електро модели.

Победа и загуба за България на шахматната Олимпиада

Мъжете постигнаха успех в Будапеща

Цанко Цанков записа световен рекорд на 120 километра без спиране

Родният плувец взе разстоянието от село Ясен до Козлодуй за 18 часа 1 минута и 39 секунди

Николай Илиев: Никой не може да отнеме постиженията на Цанко Цанков