2. Други спортове
  3. Ясни и последните 1/4-финалисти на Световното по хандбал в Доха

Ясни и последните 1/4-финалисти на Световното по хандбал в Доха

Германия, Полша, Франция и Дания са последните четири отбора, които се класираха

Германия, Полша, Франция и Дания са последните четири отбора, които се класираха за ¼ финалите на 24-то Световно първенство по хандбал за мъже в Доха, Катар. Снощи те се присъединиха към осигурилите си участие се ден по-рано Испания, Словения, Хърватия и домакините. Ситуацията се повтаря от предишния Мондиал през 2013, когато шест от тези отбори бяха на същата фаза, а титлата спечели Испания. Очаквани победи на европейските отбори и истинско дерби между Полша и Швеция видяха зрителите в пълната зала Ал Садд.

Невероятните спасявания /20/ през целия мач на вратаря на Германия Карстен Лихтейн и много добре работещи в защита бундестимът не остави никакви шансове на Египет и головете във вратата на африканците започнаха да валят от първите секунди. Пореден отличен мач за немския отбор направи нападателят Уве Геншмайер, който завърши с шест попадения и вече има 30 гола от началото на Мондиала. Първото полувреме завърши при резултат 12:8 за Германия, а през второто разликата беше увеличена до шест преднина. В крайна сметка фаворитите взеха своето и без проблеми се класираха за ¼ на Световното отстранявайки Египет с 22:16

Франция победи Аржентина с 33:20 (16: 6) в друг осминафинал и продължава напред. Олимпийските шампиони се забавляваха на терена и напълно контролираха събитията. В началото аржентинците се опитаха да се надиграват с „петлите”, но бързо усетиха разликата в класите и забравиха за бързите контраатаки, стоейки в защита. И това не помогна, защото Франция изигра може би най-силния си мач от началото на турнира.

Полша- Швеция.  24:20 (10: 11). Истинското дерби на осминафиналите. Както през 2007 и 2009 година когато взеха сребърен и бронзов медал от Световното първенство , сега поляците отново са сред 8-те най-добри на Мондиала.  Зрителите видяха изключителна битка в зала Ал Садд, която доказа, че отборите от Европа играят отличен и зрелищен хандбал на шампионата. Мачът вървеше гол за гол, като едва на няколко пъти разликата ставаше две попадения. Първата част завърши с аванс за Швеция 10:11. Двамата братя в състава на поляците Юрешки се разписаха по пет пъти, а със същия актив приключи мача и Кевин Андерсон от скандинавците. Едва в края на срещата при резултат 22:20 Швеция изпусна големия си шанс за намаляване на резултата изтървавайки дузпа и две атаки в нападение. От това се възползваха Полша , които вкараха нови две попадения за крайното 24:20.

Исландия срещу Дания 25:30 (10:16)

В тази среща също нямаше изненада на 1/8 финалите. Както през 2013 когато отпаднаха на същата фаза от Франция, сега картината се повтори, но срещу друг отбор от Европа. Още в началото „червеният динамит”  гръмна 7 пъти и на всички стана ясно какво ще бъде до края на срещата. Резултатът стана 7:1 и исландиците се примира с ролята на загубили, но трябваше да доиграят мача и в бавно темпо стигнаха до 10:16 на почивката, а през второто полувреме нищо не се промени, освен резултатът- 25:30

Ето и двойките за ¼ финалите на Световоното по хандбал :

Сряда, 28 януари

Хърватия- Полша, Катар- Германия,Дания- Испания и Словения- Франция

Държавен турнир по спортна стрелба „Не на дрогата“

В поредното издание на Държавния турнир по спортна стрелба с пневматично оръжие „Не на дрогата“ в НСБ „Спортпалас“, се включиха над 100 състезатели от 14 клуба в страната

49-годишна гимнастичка иска да участва в Лос Анджелис 2028

49-годишната Чусовитина е участвала осем пъти на Олимпийски игри

Винер обяви защо напусна президентския пост на руската художествена гимнастика

Тя е предлагала поста на олимпийската шампионка Алина Кабаева

Насар ляга под ножа след световното

Проблемите във федерацията не ме разсейват, казва звездата във вдигането на тежести

Стефани Стоева си осигури медал в Кайро

Стефани Стоева продължава на полуфиналите на международния турнир по бадминтон "International Series" в Кайро

Нургюл Салимова приключи с реми в Лондон

Българската шахматистка Нургюл Салимова завърши с 5 точки участието си в отборния турнир Глобална шахматна лига 2024