2. Други спортове
  3. Започна турнирът по прескачане на препятствия в Албена

Започна турнирът по прескачане на препятствия в Албена

Състезатели от 5 държави ще вземат участие в състезанието, кръг от отборната Световна купа на нациите и Световната купа индивидуално класиране. Състезатели от България, Унгария, Румъния, Турция и Ирландия ще вземат участие в турнира CSIО W „Албена Бийч”, който тази година събира две световни купи - Отборно класиране „Купа на Нациите” и Индивидуално класиране, в което участват най-добрите ездачи, състезаващи се за ранглистата на Централната Южно-Европейска Сублига и общо 58 коня. Същевременно в Албена се провежда и Национален турнир по прескачане на препятствия, като в него ще вземат участие 57 коня. Това стана ясно на пресконференцията по повод откриването на най-голямото събитие в конния спорт в България.

Състезатели от 5 държави ще вземат участие в състезанието, кръг от отборната Световна купа на нациите и Световната купа индивидуално класиране. Състезатели от България, Унгария, Румъния, Турция и Ирландия ще вземат участие в турнира CSIО W „Албена Бийч”, който тази година събира две световни купи - Отборно класиране „Купа на Нациите” и Индивидуално класиране, в което участват най-добрите ездачи, състезаващи се за ранглистата на Централната Южно-Европейска Сублига и общо 58 коня. Същевременно в Албена се провежда и Национален турнир по прескачане на препятствия, като в него ще вземат участие 57 коня. Това стана ясно на пресконференцията по повод откриването на най-голямото събитие в конния спорт в България.

Наградният фонд за двете световни купи тази година е 38 000 евро, а за националния турнир – 5000 евро, съобщи д-р Крум Рашков, генерален секретар на Българската асоциация по конен спорт. Състезанието ще бъде валидно и за класиране в Балканския тур. Балканският тур обединява федерации от четири държави – България, Румъния, Гърция и Турция, които заедно осигуряват наградния фонд от 60 000 евро за победителя във финалното състезание, което ще се проведе през септември тази година в Истанбул, каза още той.

Победител в първия тур от Националното състезание по прескачане на препятствия “Албена Бийч” 2009 е Янко Янков от ездови клуб “Ген. Владимир Стойчев” Стара загора с кобила Алтернатива.

Началото на „Купата на нациите” е поставено преди 100 години. Тогава, независимо едно от друго, се провеждат закрито състезание на „Олимпия”, Лондон, и открито в Сан Себастиан. През 1921 г. е създадена Световната федерация по конен спорт (FEI), а през 1930 тя проведена серия турнири, за първи път обединени под името „Купа на нациите”.

Днес Световната купа по прескачане на препятствия е най-престижното състезание, организирано ежегодно от Международната федерация по конен спорт. Серия от турнири в различни държави завършва във финал, който тази година ще се проведе в Лас Вегас.

В България историята на турнира започва преди повече от 10 години. През 2004 г. ездови клуб NPC става основен организатор на турнира в България. През 2008 г. седмото поредно издание на Индивидуалната световна купа CSI W – „Албена Бийч”, получава статут с ранг 3 звезди.

През 2008 г. първите три места в турнира са заети от български участници, последвани от представители на Сирия и Турция.

Победа и загуба за България на шахматната Олимпиада

Мъжете постигнаха успех в Будапеща

Цанко Цанков записа световен рекорд на 120 километра без спиране

Родният плувец взе разстоянието от село Ясен до Козлодуй за 18 часа 1 минута и 39 секунди

Николай Илиев: Никой не може да отнеме постиженията на Цанко Цанков