2. Други спортове
  3. Завърши първият балкански шампионат по автомоделизъм

Завърши първият балкански шампионат по автомоделизъм

През почивните дни Враца бе домакин на Първото в историята на автомоделизма балканско първенство за радио модели, предаде кореспондент на Novsport.com. 70 състезатели от 15 клуба с повече от 100 болида от България, Румъния и Турция бръмчаха три дни на единствената автомоделна писта в България.

Състезанието се проведе под името „Гранд При България” по автомоделизъм, а състезателите мериха сили в класовете „Електроформула”, „Нитро”, „Нитро с пулстартер”, „Супернитро” и  „Формула 2”. Паралелно с това мероприятието бе втори кръг от Държавния шампионат, като за първи път в историята на България е и Балкански шампионат при радиоуправляемите автомодели.

По двама състезатели от държава се съревноваваха за титлата „Балкански шампион” в класовете „Електроформула”, „Нитро”, „Формула 2” и „Нитро1:5”. При отлична организация от страна на родната ни федерация и спортно-техническият моделен клуб - Враца, всички състезатели дадоха максимума от своите възможности, поради което състезанието бе много напрегнато и невероятно атрактивно.

Целият съботен ден състезателите се бориха за първите места в различните класове модели и полуфиналите за класиране в стартовата решетка. Мероприятието бе открито от зам. кмета на Враца Тони Милева. В неделния ден бяха проведени и всички финални гонки. Постигнатите резултати говорят за повишено израстване на състезателите,  що се отнася до подобряване на спортно-тренировъчния процес и спортносъстезателната дейност.

В клас „Електроформула” първият балкански шампион в историята на автомоделизма стана шуменският ас Юрий Трънчев, втори заслужено се класира Марио Вутов от „АЕЦ” Козлодуй, а трети завърши румънският пилот Разван Унгуряну.

В клас „Нитро” Емил Костадинов от отбора на „Хоби Дик” София спечели балканската титла и доказа, че в момента е автомоделист № 1 в България и на Балканите. Втори в този клас се класира Танер Тимурлени от Турция, а трети Юрий Трънчев от Шумен.

В клас „Формула 2” балкански шампион стана Габриел Муто от Румъния, който е и депутат в Румънското народно събрание. Втори след множество технически проблеми остана Емил Костадинов, а трети Борислав Трънчев от Шумен.

В клас „Нитро 1:5” първи на балканите завърши Бюлент Дюздемир от Турция, следван от Дамян Петров от Враца и Светослав Янакиев от Варна.

Ето и резултатите от проведените стартове в състезанието „Гранд При България” по автомоделизъм за 2009 година:

3. Станимир Станев - Стелди ЕР-София              - 49 обиколки

Победителите бяха наградени от председателя на Българската авомоделна федерация Иван Гризанов. Същите получиха купи и материални награди от Община Враца. След приключване на състезанието се проведе съвещание между ръководителите на България, Румъния и Турция. През 2010 година Балканският шампионат ще се проведе в същите класове модели, като се увеличава броят на състезателите в клас - 6. Увеличават се и кръговете за излъчване на шампионите на Балканите - 2. Първият ще се проведе в гр.Враца, а вторият в турския град Бурса.

Победа и загуба за България на шахматната Олимпиада

Мъжете постигнаха успех в Будапеща

Цанко Цанков записа световен рекорд на 120 километра без спиране

Родният плувец взе разстоянието от село Ясен до Козлодуй за 18 часа 1 минута и 39 секунди

Николай Илиев: Никой не може да отнеме постиженията на Цанко Цанков