2. Други спортове
  3. ЖАЛКО! Белослава изпусна световната шахматна титла (ВИДЕО)

ЖАЛКО! Белослава изпусна световната шахматна титла (ВИДЕО)

Българката остана с бронз

Белослава Кръстева спечели бронзовия медал от Световното първенство по класически шахмат за жени до 20 г, което се проведе в Мексико Сити.

Решаваща за класирането на нашата красавица бе загубата в последната партия от Кандера Гуекамбуру (Арж). Независимо, че игра с белите и имаше нужда от реми за титлата, българката допусна нелепа загуба на 54-ия ход. Това бе и първото поражение за Белослава на Световното.

Така тя завърши с 8,5 т, колкото събра и Гуекамбуру, а и американката Кариса Ип, която надви в последната партия Триша Каниямарала (Ирл). Гуекамбуру обаче взима златото, защото има 1,5 точки от партиите с Ип и Кръстева. Американката е с 1 точка и остава втора, а българката е трета защото взе само едно реми от срещите си с двете си конкурентки. Въпреки това третото й място е пореден голям успех за българския шахмат, след среброто на Нургюл Салимова от Световната купа за жени в Баку през август.

Николай Илиев: Никой не може да отнеме постиженията на Цанко Цанков