2. Други спортове
  3. Женската двойка без рулев на финала на европейското по гребане

Женската двойка без рулев на финала на европейското по гребане

Българската женска двойка без рулеви Кристина Бончева и Луиза-Мария Русинова се класира за финала на европейското първенство по гребане в Пловдив

Българската женска двойка без рулеви Кристина Бончева и Луиза-Мария Русинова се класира за финала на европейското първенство по гребане в Пловдив. Българките, които са 6-ти от световното първенство до 23 години, финишираха трети в своята серия, на 4,28 секунди след победителките Надя Дригала и Улрике Сеневалд (Германия) със 7:36,13 мин. Кристина и Луиза-Мария все още в девическа възраст - съответно на 22 и 17 години.

"Поздравления за момичетата, които успяха да реализират потенциала си. Реалните им възможности са да се спорят за 4-5 място, но всичко зависи от тях", каза спортно-техническият директор на БФГребане Румяна Нейкова. Лош късмет при жребия изхвърли от финал А скифьора Георги Божилов и мъжката двойка скул лека категория Златко Караиванов и Васил Витанов.

Световният вицешампион за юноши до 23 години попадна в по-силния полуфинал и въпреки страхотната атака на вторите 1000 метра не успя да достигне до третото място, което да го прати в битката за медалите. Времето на българина бе повече от 5 секунди по-добро от това на победителя в другия полуфинал Фалко Нолте (Германия). Първи в серията на Божилов стана Мандаугас Грисконис (Литва) с време 6:56,51 минути.

Златко Караиванов и Васил Витанов завършиха трети в своя репешаж и не успяха да се класират за финал А. Българската лодка остана на 3,89 секунди от победителите Педро Фрага и Нуно Мендес (Португалия), които финишираха за 6:33,28 минути, но времето им бе по-добро от това на победителите в другия полуфинал Милош Янковски и Мариус Станжук (Великобритания).

"На двете лодки малко не им достигна. Всичките ни състезатели се раздадоха максимално, но все още са в младежка възраст. Нямат достатъчно опит. Треньорите помагаме с каквото можем отстрани, но е друго да си на вода. Георги показа във втората част на гонката, че има психика да се бори. Фокусът ни беше върху световното първенство до 23 години, за да може той да напусне достойно младежките години и да премине при мъжете", каза още Румяна Нейкова.

Мъжката двойка без рулеви Тери Георгиев и Кристиян Василев също ще гребе във Финал Б. Българите завършиха последни в репешажа си, на 1:05,11 минути от победителите Николо Моранти и Лоренцо Карбончини (Италия).

Италианците финишираха с време 6:37,94 минути пред лодките на Румъния и Беларус. Скифьорката Теодора Гешева остана 6-а в своя полуфинал, който бе спечелен от световната шампионка Мирка Кнапкова (Чехия) с време 7:39,55 минути. Българката не намери място във финала. Извън борбата за медалите остана и мъжката двойка скул Неделчо Василев и Любомир Господинов. Българите завършиха предпоследни в своя репешаж, изпреварвайки само лодката на Израел. С време 6:32,95 минути серията бе спечелена от Иван Футрик и Иван Дов (Украйна), а българите останаха на 12,63 секунди от победителя.

Съботният ден от европейското първенство премина при изключителен зрителски интерес. От сутринта до края на състезанията трибуните на гребния канал в Пловдив бяха пълни. Утре, 18 септември, от 9.30 часа започват Б финалите на шампионата, а от 11.00 часа следват А финалите. Официалното закриване на европейското първенство ще се проведе в 16.00 часа утре на гребния канал в Пловдив. На него ще присъстват министърът на физическото възпитание и спорта Свилен Нейков и кметът на Пловдив Славчо Атанасов.
БФХГ ще обясни ситуацията с Краснобаева след Управителен съвет

По-рано днес бронзовата медалистка от Будапеща обяви, че няма да се състезава за България

Гимнастичка обяви, че вече няма да се състезава за България

Елвира Краснобаева е бронзова медалистка на лента от Европейското първенство тази година