2. Евро 2016
  3. Два гола в 90-ата минута носят класиране на Франция на осминафиналите (ВИДЕО+СНИМКИ)

От 22 удара последните 2 бяха във вратата на Албания и се превърнаха в голове, резервата Гризман - герой

Франция е първият осминафиналист на Евро 2016. „Петлите” се измъчиха срещу коравия тим на Албания цели 90 минути, за да взривят „Стад Велодром” в Марсилия в добавеното време с два безответни гола.

Експериментът на френския селекционер Дидие Дешан да остави на пейката Пол Погба и Антоан Гризман не сработи и той бе принуден да ги пусне през второто полувреме.

И при 20-те удара на „петлите” до 90-ата минута топката не попадна дори в очертанията на албанската врата (както знаем, гредите не се броят като точни удари). Балканците далеч не стояха затворени и имаха своите шансове, сред които греда в началото на второто полувреме.

Масираният натиск на французите обаче даде резултат в точно преди добавеното време, когато резервата Гризман, появил се в 68-ата минута, оплете с глава топката в мрежата. А Димитри Пайе добави втори гол с изтичането на 5-минутното продължение.

Близо година по-рано Франция бе загубила 0:1 от Албания в контрола, която уплаши французите. Но след това те натрупаха 11 мача, в които записаха само едно поражение.

Надеждата на албанците бе свързана с факта, че останаха непобедени срещу Франция в последните две срещи с тях преди този двубой на „Велодром”.

Селекционерът на „петлите” Дидие Дешан остави извън стартовия състав две от звездите на тима Пол Погба и Антоан Гризман, вероятно разочарован от тях при успеха 2:1 над Румъния. Заместваха ги Кингсли Коман и Антони Марсиал.

Коман (20 г. и 2 дни) се превърна в най-младия титуляр за Франция на голям турнир, задминавайки постижението на Бруно Белоне от 1982 г.

Джани де Биази пък не можеше да разчита на своя капитан Лорик Цана, който получи червен картон в първия кръг (0:1 срещу Швейцария). Лентата получи Арлинд Айети.

Преди първия съдийски сигнал с ръкопляскания бе почетен загиналият френски полицай при терористичен акт в понеделник в Манявил.

Френският диригент Димитри Пайе създаде първото положение, като центрира от свободен удар за Жиру, който прати с глава малко над вратата.

Франция доминираше, но Албания също имаше своите шансове. В 25-ата минута Хисай центрира остро отдясно и само бързата намеса на вратаря Лори предотврати удар на връхлитащия Садику.

Балканците имаха втора възможност в 39-ата минута, когато при статично положение домакините не се ориентираха добре и Леяни стреля от няколко метра, но ударът му бе блокиран. После Садику остана под токата при центриране отдясно.

До почивката така и нямаше удар в една от двете врати. Първият подобен случай на Евро 2016 и първият от 2008 г. насам от мача между Франция и Румъния.

Франция се нуждаеше от подобряване на играта и Дешан пусна Погба вместо Марсиал.

Това даде импулс и още в първите минути на второто полувреме „петлите” атакуваха опасно противниковата врата. Кингсли Коман прати с глава на сантиметри от гредата в 46-ата минута.

Албания обаче отново беше по-близо до гола, когато топката срещна страничната греда. Топка в пеналтерията отново причини проблеми на френската отбрана. Ледиан Мемушай опита стрелба, топката рикошира в Саня и срещна рамката.

Положенията започнаха да се редят едно след друго. Погба беше намерен от Пайе на задната греда и от ждроб стреля на сантиметри от напречната греда.

А в 68-ата минута необезпокояван, Жиру не улучи вратата от чиста позиция при центриране на Канте отляво. Минута по-късно отново нападателят на Арсенал получи отлична възможност, като този път ударът му с глава срещна страничната греда. Така, поне имаше резултат в гредите.

Междувременно Антоан Гризман замени Кингсли Коман. Франция се хвърли в атака.

Но отправи общо 15 удара, включително блокираните, които не попаднаха в очертанията във вратата, което се случва за първи път на европейско първенство от 1980 г. насам.

0-0 точни удари останаха в статистиката и при топовен шут на Матюиди в 80-ата минута от воле. Обръчът се затягаше. Албания бе принудена да се защитава.

Но рухна в 90-ата минута, когато Антоан Гризман се превърна в големия герой за Франция. Златната резерва, който не трябваше да бъде резерва, отклони елегантно с глава центриране на Рами в далечния ъгъл, оплитайки топката за кеф на 63 670 на „Стад Велодром”.

21-ият удар се оказа точен и голов.

В последната минута на добавеното време Димитри Пайе, автор на победния гол срещу Румъния в мача на откриването, сложи точка на спора с втори гол. Атакуващият халф на Уест Хем пое лошо изчистена топка, смени посоката, елиминирайки Джака, и с фалцов удар от наказателното поле в далечния ъгъл фиксира крайното 2:0.

Впоследствие бе определен за играч на мача.

Три от четирите гола на Франция на Евро 2016 паднаха след 89-ата минута.

Франция записа втора победа в два мача и вече с 6 точки със сигурност се класира за осминафиналите. Швейцария се нуждае от точка срещу "петлите" в последния кръг, за да си осигури също свето преминаване напред.

Роналдо: Това бе най-добрият сезон в кариерата ми

"Ясно е, че искам да остана, Реал е моят клуб"

Новият селекционер на Италия обеща вълнуващ футбол от "Скуадра Адзура"

"Щом не си водил някой от водещите пет отбора на Апенините, е почти невъзможно да спечелиш титла. Но аз имам други победи", каза Джанпиеро Вентура

Иван Вутов призова: Трябва да дадем гръб на Александър Димитров

"Имаме шансове срещу ХИК и трябва да се борим докрай без грам притеснение"