2. Евро 2020
  3. Евро 2020 се завръща с първите два 1/4-финални сблъсъка

Евро 2020 се завръща с първите два 1/4-финални сблъсъка

Днес ще стане ясно как ще изглежда първият полуфинал

Швейцария и Испания откриват програмата на 1/4-финалите на Евро 2020. “Кръстоносците” поднесоха най-голямата изненада в турнира, като елиминираха световния шампион Франция след дузпи, а в не по-малко драматичен двубой Ла Роха отстрани вицешампиона на планетата Хърватия. Отборът на Луис Енрике играе по-добре с всеки следващ мач и няма съмнение, че е фаворит срещу Швейцария, но Джердан Шакири и съотборниците му със сигурност няма да се предадат лесно.

Швейцарците никога не са стигали до полуфинал на голямо първенство. Те можеха дори да не прескочат груповата фаза на Евро 2020, но сразиха Турция с 3:1 и продължиха като един от третите отбори с най-добри показатели. После дойде историческият триумф срещу “петлите”. В този двубой тимът на Владимир Петкович показа забележителен характер и не се огъна, когато губеше с 1:3 четвърт час преди края. Увереността на футболистите си пролича и при дузпите - пет от пет реализирани. “Фуриите” имат огромно предимство в преките сблъсъци с Швейцария - 16 победи и само 1 загуба от последните 22 мача. Като любопитна статистика може да се отчете фактът, че испанците са отпадали цели 5 пъти на четвъртфиналите на европейски първенства, но в трите случая, когато преодоляват това стъпало, вдигат купата. Ако стане шампион за 4-и път, Испания ще излезе с едни гърди пред Германия като отборът с най-много титли на Стария континент.

Вторият четвъртфинален двубой на Евро 2020 противопоставя два отбора, които не крият амбциите си да спечелят титлата - Белгия и Италия. Големият сблъсък ще се изиграе на “Алианц Арена” в Мюнхен. Белгийците са безгрешни от старта на шампионата, макар че не блестят с представянето си. Италия показва по-зрелищен футбол, но на осминафиналите сериозно се затрудни с Австрия и не беше далеч от провала.

Белгия няма загуба през цялата календарна година. “Червените дяволи” оглавяват световната ранглиста, а на Евро 2020 победиха последователно Русия (3:0), Дания (2:1), Финландия (2:0) и Португалия (1:0). В мача срещу “мореплавателите” в най-голяма степен си пролича прагматичният подход на Роберто Мартинес. Атракцията липсва, но резултатите са налице и на този етап това е по-важното.

Италия обаче е в рекордната за националния отбор серия от 31 мача без загуба. “Адзурите” също минаха през групите само с победи - 3:0 срещу Турция, 3:0 срещу Швейцария и 1:0 срещу Уелс. Проблемите дойдоха в осминафинала срещу коравите австрийци. Съставът на Роберто Манчини направи слабо второ полувреме и имаше късмет, че гол на Марко Арнаутович беше отменен заради засада от няколко сантиметра. В продълженията резервите Федерико Киеза и Матео Песина върнаха усмивките на всички италианци. В края Саша Калайджич прекъсна поредицата от 11 мача без допуснат гол, но целта беше постигната.

Белгия вкарва поне по един гол във всеки от последните си 34 мача и спечели 23 от най-скорошните 27. Тимът не сбърка нито веднъж в квалификациите за Евро 2020, а като добавим и 4-те срещи на финалите, серията от победи по време на кампанията достига 14. Абслютно същото постигнаха и италианците.

Балансът в преките двубои е изцяло на страната на Италия. “Адзурите” са губили само 4 пъти в 22 мача срещу този съперник. Те са устремени към втора европейска титла след 1968 година. През 2000 и 2012 г. Италианците бяха финалисти, но не успяха да грабнат купата. Белгия пък може да се похвали само с един финал през 1980 година, загубен от ФРГ. Сега “червените дяволи” са четвъртфиналисти на голямо първенство за 4-и пореден път.

Интересно е противопоставянето и между двамата селекционери. През 2013 година воденият от Роберто Мартинес Уигън сътвори огромна изненада и спечели ФА Къп след победа на финала срещу водения от Манчини Манчестър Сити.

Пикфорд трябвало да бие шестата дузпа за Англия

Президентът на Италия прие новия европейски шампион (ВИДЕО)

Вижте повече

Хари Кейн: Ще ни боли до края на кариерите

"Не беше нашата нощ, но беше фантастичен турнир и трябва да сме с високо вдигнати глави"

ТРАГЕДИЯ! Има загинали при празненствата на титлата!

Политици приемат селекцията на Роберто Манчини

Джак Грийлиш уточни: Исках да бия дузпа!

"Треньорът взе много точни решения по време на целия турнир, взе такива и тази вечер", написа халфът

Италия прибра 34 милиона евро за спечеленото Европейско

Англия ще получи 30.25 милиона от наградния фонд

Стоичков: Честито на моите приятели от Италия!

"Братски ги прегръщам за титлата!", написа Камата

БЕЛЛА ИТАЛИЯ!!! "Скуадрата" е европейски шампион след уникална драма с дузпи (ВИДЕО+СНИМКИ)