3. 10 от Аякс свалиха Барселона на земята и нанесоха първа загуба на Тата Мартино (ВИДЕО+СНИМКИ)

Холандският гранд спечели с 2:1 в Амстердам, въпреки че игра почти цяло второ полувреме с човек по-малко

Аякс напомни за своето величие и победи Барселона с 2:1 в мач от петия кръг на група „H” на Шампионската лига. Холандският гранд нанесе първа загуба на „балугранас” в ерата на Херардо Мартино и ще се бори докрай с Милан за класиране напред в турнира.

В същото време Милан отнесе Селтик с 3:0 в Шотландия и интригата за второто място остава до последния мач. Барса се класира напред с 10 точки, но първото място още не е и на теория осигурено. Милан има 8 точки, а Аякс е със 7. В последните срещи пряк сблъсък между "росонерите" и холандците ще реши кой да продължи напред, като само победа в Милано устройва отбора на Франк де Бур.

Без Меси и още половин отбор титуляри, каталунците не приличаха на себе си в Амстердам, а и сякаш мотивацията им не бе на ниво, защото си бяха осигурили класирането напред. С два гола през първата част на Сереро и Хьосен „синовете на боговете” взеха солиден аванс. Веднага след почивката мачът се промени изцяло, защото Неймар пресече лош пас назад и Велтман го събори, което мигновено му донесе червен картон. Спорно беше дали нарушението е вътре в наказателното поле или извън него, но съдията даде дузпа и Шави намали. До края обаче Барса показа немощ в атака и липса на свежи идеи без гениалния Лео Меси и записа първа загуба в Шампионска лига и като цяло през сезона.

Още преди мача Барса имаше осигурено място в елиминациите за 10-та поредна година, а реми гарантираше първото място в групата за испанския шампион. Изненадващо или не, Барселона за първи път гостуваше на Аякс в официален мач, въпреки топлите отношения между двата клуба и философията на Йохан Кройф, която е общото звено между тях. Барса имаше само две победи в последните си 6 срещи като гост на отбори от Ниската земя.

Победата беше единственият изход, който устройваше холандският гранд предвид изоставането с една точка от Милан до второто място.
Барселона беше без куп контузени, сред които мегазвездата Лионел Меси, както и Дани Алвеш, Виктор Валдес, Тейо и Адриано, а Алексис Санчес беше наказан.

Първото полувреме беше пълен кошмар за Барселона. Въпреки че Шави и Иниеста бяха на терена, играта на каталунците нямаше нищо общо с познатия стил, а пресата на Аякс дълбоко в тяхната половина доведе до много грешки на „блаугранас”.

От самото начало Аякс приложи страхотна преса и не даде и миг спокойствие на съперника при изнасянето на топката, което очевидно изненада гостите.

Шьоне центрира на втора греда и Фишер с хубаво воле насочи към долния близък ъгъл, но Пинто спаси гола с умело избиване с ръце. Феновете на Аякс поискаха дузпа при единоборство между Сереро и Пике в наказателното поле, но чешкият рефер Павел Краловец замълча и сякаш правилно.

В средата на първата част обаче натискът на Аякс стана много силен и след неточен удар на Блинд, Аякс стигна до нова възможност, за да открие с напълно заслужено попадение. Рикардо ван Рийн надбяга проби по десния фланг на атаката и центрира ниско за южноафриканеца Сереро, който се измъкна от Пуйол, за да разстреля Пинто в близкия ъгъл за 1:0 след 19 минути игра.

Неймар, който имаше задачата да замести липсващия Меси, напомни за себе си в 26-ата минута и излезе сам срещу вратаря, но късен шпагат на Мойсандер отклони диагоналния му изстрел в корнер.

Пинто изби силен удар на Шьоне в близкия ъгъл, но Клаасен изгуби равновесие и не успя да направи добра добавка. Бойлесен се контузи и секунди по-късно беше заменен от Кристиян Поулсен.

Слабата игра на Барселона продължи до почивката и Аякс успя да вкара втори гол. Пинто спаси първия удар на Фишер, но докато Пике вдигаше ръка, искайки високо вдигнат крак на Хьосен, именно Хьосен се нагласи и за втори път порази мрежата 3 минути преди почивката.

В добавеното време Неймар отклони прекалено леко центриране на Шави от пряк свободен удар.

Втората част започна по възможно най-лошия начин за Аякс. Неймар пресече ужасен пас назад и се откъсваше сам срещу вратаря, но Жоел Велтман го спъна и видя директен червен картон, а каталунците получиха дузпа, въпреки че останаха леки съмнения дали нарушението беше в наказателното поле или сантиметри извън него.

От бялата точка Шави с лекота прати вратаря в грешния ъгъл и намали на 2:1 в 49-ата минута.

Иниеста хвърли пас за Неймар зад защитата, но стражът Килесен с пръсти изби опита на Неймар технично да го прехвърли.

Барса си подаваше около пеналта, но Пинто едва не подари трети гол на Аякс.

В последните 10 минути Мартино пусна новата изгряваща звезда от „Ла Масия” – Адама Траоре, като това бе дебют за 17-годишния младок в Шампионска лига.

Педро театрално се опита да спечели втора дузпа, но бе игнориран от съдията, а Аякс с огромното си желание зарадва 51 000 по трибуните със заслужена победа над Барселона.

Ибрахимович отново е национал на Швеция

Големият син на Златан Ибрахимович - Максимилиан е извикан в юношеския тим на "Тре крунур"

Рома предлага нов договор на вратаря Миле Свилар

Титулярният страж на Рома е близо до контракт за още пет години

Манчестър Юнайтед ще има сериозни проблеми, ако пропусне Шампионската лига

"Червените дяволи" са пред сериозна финансова криза при ново оставане извън топ 4

Няма да е ЦСКА: Балотели, отива в трета дивизия на Испания

Италианският нападател е пред подпис с Интерсити

Френки Де Йонг се завръща за Барселона

Нидерландският халф лекуваше контузия пет месеца

Унгарски съдии ще свирят Виктория Пилзен - Лудогорец

Сблъсъкът в Чехия е на 3 октомври от 22:00ч.

Юнайтед отказали да платят 200 милиона за Роналдо и Бейл през 2013г.

"Червените дяволи" са били много близо до двоен трансферен удар

Пеп Гуардиола: Имам огромно уважение към Слован Братислава

Мениджърът на Манчестър Сити заяви, че "нищо не е даденост" преди втория мач от ШЛ

Греъм Потър за Юнайтед: Разговарям с много хора