3. 13-ИЯТ КРЪГ В АНГЛИЙСКАТА ВИСША ЛИГА

13-ИЯТ КРЪГ В АНГЛИЙСКАТА ВИСША ЛИГА

Челси продължи да оглавява класирането в английската Висша лига след срещите от 13-ия кръг на шампионата. Лондонският тим се справи безпроблемно с Уест Бромич, надделявайки с 3:0 като гост, а 2 гола за успеха реализира френският нападател Никола Анелка. „Сините” имат 32 точки, колкото е и активът на 2-ия Ливърпул. Възпитаниците на Рафаел Бенитес са с по-лоша голова разлика от Челси, въпреки победата с 2:0 на стадиона на Болтън. Манчестър Юнайтед излезе на 3-а позиция, след разгромната победа над Стоук Сити на „Олд Трафорд” с 5:0. Едно от попаденията в срещата бе дело на капитана на българския национален отбор Димитър Бербатов, а португалското крило Кристиано Роналдо се отличи с 2.

Челси продължи да оглавява класирането в английската Висша лига след срещите от 13-ия кръг на шампионата. Лондонският тим се справи безпроблемно с Уест Бромич, надделявайки с 3:0 като гост, а 2 гола за успеха реализира френският нападател Никола Анелка. „Сините” имат 32 точки, колкото е и активът на 2-ия Ливърпул. Възпитаниците на Рафаел Бенитес са с по-лоша голова разлика от Челси, въпреки победата с 2:0 на стадиона на Болтън. Манчестър Юнайтед излезе на 3-а позиция, след разгромната победа над Стоук Сити на „Олд Трафорд” с 5:0. Едно от попаденията в срещата бе дело на капитана на българския национален отбор Димитър Бербатов, а португалското крило Кристиано Роналдо се отличи с 2. Те бяха съответно 100-о и 101-о на Роналдо с фланелката на „червените дяволи”. Без Стилиян Петров в състава си, Астън Вила съкруши Арсенал на „Емиратс” с 2:0. Фулъм прекъсна победната серия на Тотнъм и постигна успех с 2:1 в лондонското дерби между двата отбора, докато Съндърланд нанесе поредна загуба на Блекбърн, побеждавайки го като гост с 2:1. Уест Хем и Портсмут не успяха да си отбележат гол, а Нюкасъл и Уигън завършиха 2:2 на „Сейнт Джеймсис Парк”. В неделните срещи отново се получиха два „хикса”. На „Гудисън Парк” в Ливърпул, Евертън и Мидълзбро направиха 2:2, след попадения на Гари О’Нийл за Боро и Якубу за „карамелите”. Без Мартин Петров и Валери Божинов, отборът на Манчестър Сити не успя да победи Хъл Сити, като двубоят приключи при резултат 2:2, а с два гола се отличи Стивън Айрланд.

УЕСТ БРОМИЧ – ЧЕЛСИ 0:3
Отборът на Челси оглави класирането в английската Висша лига. Лондонският тим победи Уест Бромич като гост с 3:0 в среща от 13-ия кръг на шампионата. Отличен мач за състава на Луис Фелипе Сколари отново записа голмайсторът на Премиершип Никола Анелка. Френският нападател се отличи с 2 попадения на стадион „Дъ Хоутърнс”.
През първите 30 минути нямаше опасности пред двете врати, като играта бе двуостра. В 34-ата минута играещият отлично от началото на сезона Жозе Босингва откри резултата след невероятен удар с левия кръг извун наказателното поле на Скот Карсън. 4 по-късно Анелка бе изведен срещу вратаря на домакините и технично го прехвърли за 2:0. Френският ас вкара трети гол във вратата на Уест Бромич, след пас на Флоран Малуда в последната минута на първата част.
След почивката „сините” намалиха темпото на игра и пожалиха своя съперник. В игра през втората част се появи Михаел Балак, който лекуваше травма близо месец.
Челси е лидер във Висшата лига с 32 точки, колкото има и вторият Ливърпул. Уест Бромич са на последната 20-а позиция с 11.

БОЛТЪН – ЛИВЪРПУЛ 0:2
Ливърпул победи като гост на Болтън с 2:0 в среща от 13-ия кръг на английската Висша лига. Ливърпул започна отлично двубоя на „Рийбок Стейдиъм”, като няколко добри възможности се създадоха пред вратата на Яскелайнен. В 28-ата минута Фабио Аурелио центрира отляво и Дирк Каут с глава откри резултата в полза на „червените”. Фрапантен пропуск направи Роби Кийн, който от малкото наказателно поле не засече добро центриране. В последната минута на първата част гол на Болтън бе отменен заради нарушение срещу вратаря Пепе Рейна. През второто полувреме гостите отново доминираха, а пускането в игра на Фернандо Торес съвсем пречупи Болтън. Торес започна да тормози защитата на домакините и създаде няколко отлични положения за своя тим. При едно от тях Стивън Джерард също се отличи с невероятен пропуск. Все пак в 73-ата минута испанският голмайстор се пребори за една спорна топка, центрира и Джерард с глава вкара втори гол за Ливърпул. Резултатът се запази до самия край и Ливърпул прибави три точки към своя актив. Болтън остана с 14 след двубоя, а Ливърпул е с 32.

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД – СТОУК СИТИ 5:0
Капитанът на българския национален отбор Димитър Бербатов отбеляза гол за Манчестър Юнайтед при победата с 5:0 над Стоук Сити в среща от 13-ия кръг на английската Висша лига. Двубоят се игра на стадион "Олд Трафорд", а Бербатов вкара третото попадение в срещата.
Двубоят започна отлично за Юнайтед и Кристиано Роналдо откри резултата в 3-ата минута. Португалецът изпълни по блестящ начин пряк свободен удар, като не даде никакъв шанс на вратаря Томас Сьоренсен. В края на първата част Юнайтед стигна до втори гол. Роналдо направи много добър рейд, пусна топката към Майкъл Карик и той за втори път прониза мрежата на Стоук.
В 49-ата минута Карлос Тевес подаде към Бербатов, той овладя топката и незабавно стреля към вратата на Сьоренсен, реализирайки за 3:0. Това бе 6-и гол за Берба с екипа на Юнайтед, след трансфера си от Тотнъм. Мениджърът на "червените дяволи" Алекс Фъргюсън пусна в игра през втората част Дани Уелбек и Манучо, които показаха, че имат място в състава на Юнайтед. В 84-ата минута Уелбек с невероятен удар извън наказателното поле вкара четвърти гол за домакините. След като в началото на срещата Роналдо отбеляза 100-ото си попадение за Юнайтед от фаул, крилото направи същото в 89-ата за крайното 5:0, а голът бе под номер 101 в сметката му.
След този кръг Юнайтед вече има 24 точки в актива си, докато Стоук остана с 14.

АРСЕНАЛ – АСТЪН ВИЛА 0:2
Отборът на Астън Вила записа своята първа победа над Арсенал от близо 10 години насам, след като в днешния мач от 13-ия кръг на Премиършип надигра лондончани с 2:1 на собствения му „Емирейтс”. 90 пълни минути за Вила изигра Стилиян Петров, който се представи на обичайното си добро ниво.
Първото полувреме, макар и изненадващо бе тотално в полза на гостите. Атаки по крилата на Ашли Йънг и Гейбриъл Агбонлахор оставяха без дъх тромавите Галас и Силвестър, които оформяха централната двойка на Арсенал. В 19-ата минута гостите осъществиха поредната си бърза атака, съдията на срещата Майк Райли направи великолепен авантаж, стигна се до центриране в наказателното поле на Арсенал, след което Тио Уолкът фаулира Ашли Йънг и съдията нямаше избор - дузпа. От бялата точка обаче, потърпевшият Йънг даде възможност на Алмуния да спаси удара му. Въпреки шока от пропуска, гостите от Бирмингам продължиха с отличните си атаки, а само минута по-късно Стив Сидуел също бе близо до откриване на резултата. Последваха да пропуска на Ашли Йънг, който бе силно мотивиран да се реваншира пред съотборниците си за дузпата. В 34-ата минута Гарет Бари отправи поредния снаряд към испанския вратар, но той за пореден път бе блестящ. В крайна сметка полувремето завърши с куриозните 8 удара за Вила срещу 1 за „фаворитите” от Лондон.
Второто полувреме започна в по-спокойно темпо, като домакините разиграваха повече топката, без да покажат никаква идея в нападателен план. Трагичен в атака за тях бе единственият им нападател – Никлас Бендтнер. В крайна сметка Венгер не издържа на безобразната игра на своя отбор и направи две промени в тима си. На мястото на Диаби се появи Адебайор, а Бендтнер отстъпи мястото си на младия Карлос Вела. В 70-ата минута логичното се случи. Стилиян Петров поде атака за Вила, намери Ашли Йънг, а той отправи поредното си остро центриране към Алмуния, където неориентирания Гаел Клиши си отбеляза автогол. Само за 6 минути домакините създадоха три положения за гол, толкова колкото не сътвориха за 70 минути преди това. Удар на Адебайор намери гредата, след това той опита задна ножица, а в малко след това Денилсон шутира опасно, но Фридъл спаси. В 80-ата минута Вила нанесе и втория си удар. Лаурсен изчисти напосоки топката от своето наказателно поле, тя попадна у Агбонлахор, който надбяга Галас и с мощен удар направи 2:0. До края на мача е трудно да се каже, че имаше положения за домакините, но все пак Фабрегас и Насри бяха близко до поне едно попадение. От своя страна, безкрайно доволен от момчетата си, Мартин О`Нийл не извърши нито една смяна.

ФУЛЪМ – ТОТНЪМ 2:1
Фулъм прекъсна победната серия на Тотнъм и постигна успех с 2:1 в мач от 13-тия кръг на английската Висша лига. В срещата си личеше желанието на домакините да вземат победата и в крайна сметка успяха да прекъснат супер серията на Тотнъм от 5 победи и едно равенство в последните шест мача.
Срещата започна динамично и пред двата тима се откриха шансове за гол. В 33-ата минута Саймън Дейвис изведе домакините напред в резултата, като се възползва от поредната ужасна грешка на вратаря на "Спърс" Еурелио Гомес. В 69-ата минута Анди Джонсън на практика сложи край на интригата в мача, след като се възползва от грешка в защитата на Тотнъм и удвои резултата. В 81-ата минута великолепно представящият се напоследък Фрейзър Кембъл намали резултата след асистенция на Дейвид Бентли, но силите на "шпорите" не стигнаха за още попадения.

БЛЕКБЪРН – СЪНДЪРЛАНД 1:2
Фантастичен Джибрил Сисе донесе успяха на Съндърланд над Блекбърн в мач от 13-тия кръг на Висшата лига. Момчетата на Рой Кийн показаха невероятен характер, след като стигнаха до пълен обрат в този мач.
Домакините поведоха в 45-ата минута, след като защитникът Кристофър Самба получи топката от Педерсен и в близост до вратата откри резултата. През втората част гостите от Съндърланд показаха по-добър футбол и логично победиха в този мач. В 50-ата минута Кенуайн Джоунс успя да изравни резултата, след като спечели въздушен двубой с вратаря на домакините Пол Робинсън. Победният гол бе дело на френския национал Джибрил Сисе, който направи страхотен мач. Французинът овляда топката и премина през Хизанешвили и вкара топката в мрежата на Робинсън, за да оформи крайното 2:1.

УЕСТ ХЕМ – ПОРТСМУТ 0:0
Отборът на Уест Хем спря своята серия от загуби във Висшата лига, след като постигна равенство 0:0 с Портсмут в мач от 13-ия кръг на Висшата лига игран на „Ъптън Парк” в Лондон. Това бе и първият случай от началото на сезона, в който домакините запазиха вратата си без гол.
След само 1 спечелена точка от 6 мача, домакините започнаха доста неуверено и днешния двубой. В състав на гостите пък личаха имената на трима бивши играчи на „чуковете” – Дейвид Джеймс, Джермейн Дефо, както и Глен Джонсън. Първото чисто положение в срещата бе дело на комбинация именно между Джонсън и Дефо, но Робърт Грийн на вратата на домакините се намеси решително. В 17-ата минута терена за Портсмут принудително напусна Ласана Диара, заменен от Арман Траоре. Гостите от Портсмут като цяло диктуваха темпото, а Крауч и Дефо вещаеха опасност с всяко свое отиграване. За домакините се отличиха младият халф Джак Колисън и партньорът му в халфовата линия Скот Паркър, които опитаха опасни удари към Джеймс.
Джанфранко Дзола бе заложил и на друг младок в състава си – Фреди Сиърс, който обаче разочарова и бе заменен още на полувремето от опитния Матю Етерингтън. През тази втора част нови два опасни удара на Дефо бяха спасени с вещина от Робърт Грийн. Въпреки всичко равенството сякаш прилягаше и на двата тима, които изглеждаха доволни от него. В тази връзка за играч на мача бе определен именно вратарят на домакините Грийн.

НЮКАСЪЛ – УИГЪН 2:2
Драматично равенство 2:2 между Нюкасъл и Уигън видяха зрителите на „Сейнт Джеймсис Парк” в днешния мач от 13-ия кръг на Висшата лига.
Домакините от Нюкасъл не можеха да разчитат за днешния мач на двамата си основни играчи – в защита на Стивън Тейлър и в нападение на Майкъл Оуен, който остана резерва. В атаката на тима партньорството си все пак запазиха Шола Амеоби и Оба Мартинс. За гостите от Уигън проблемите бяха повече, тъй като Емил Хески и Амр Заки не можеха да вземат участие поради контузия.
Въпреки това играчите на Стив Брус започнаха двубоя блестящо. Появилият се сред титулярите на мястото на Марио Мелхиот, Райън Тейлър отбеляза гол шедьовър, след като изненада Шей Гивън с удар от далечна дистанция в 3-ата минута. След това попадение домакините трудно създаваха атаки, а още по-малко да създадат масиран натиск. Проблем пред тях бе и контузия, която получи още в 16-ата минута Джоу Бартън, който бе заменен от Дани Гътри. Едва в края на полувремето момчетата на Джо Киниър можеха да изравнят. Първо в 39-ата минута Шола Амеоби засече добре центриране на Дъф, но не уцели вратата. Секунди преди края на полувремто Обафеми Мартинс бе изведен срещу Къркланд, но вратарят прояви отличен рефлекс и спаси.
Десет минути след началото на второто полувреме съдията Маринър изгони за втори жълт картон Емерсън Бойс, което остави Уигън с човек по-малко. Въпреки това домакините не изглеждаха особено опасни и треньорът им се принуди да пусне в игра Майкъл Оуен в 68-ата минута. Веднага след влизането си той пропусна отличен шанс от точката на дузпата. Все пак опитният нападател донесе нужната промяна, изравнявайки в 80-ата минута, когато Къркланд не успя да избие добре удар на Амеоби и Оуен реализира. Седем минути след това Мартинс отбеляза отново за домакините от 20 метра след пас на Н`Зогбия. Изглеждаше, че Нюкасъл ще спечели срещата, но не така мислеше бившият играч на „свраките” Тайтъс Брамбъл, който успя да израви в 89-ата след корнер.

ЕВЕРТЪН – МИДЪЛЗБРО 1:1
Евертън и Мидълзбро не успяха да се победят в мача по между им от 13-ия кръг във английската Висша лига, завършвайки наравно 1:1. Гостите поведоха в резултата още в 8-та минута на мача, след като бившият халф на Портсмут Гари О’Нийл засече центриране на негов съотборник и от границата на наказателното поле вкара първия гол в мача. Нигерийският нападател на Евертън Якубу Айегбени изравни резултата за своя отбор с гол в 65-та минута.
Така след това равенство двата отбора запазиха позициите си във временното класиране. Евертън остана на седмата позиция с актив от 19 точки, докато Мидълзбро е 8-и с 18 точки.

ХЪЛ СИТИ – МАНЧЕСТЪР СИТИ 2:2
В мач от 13-ия кръг на Висшата лига отборите на Хъл Сити и Манчестър Сити завършиха наравно 2:2. Двата обора играха равностойно и закономерно не успяха да се победят. За Манчестър Сити не играха българите Мартин Петров и Валери Божинов, които са контузени.
Резултатът бе открит от Даниел Кузен в 14-та минута. Нападателят получи щедър подарък от защитника Бен Хаим, който се опита да върне топката назад, но вместо това подаде на Козен, който отбеляза, стреляйки покрай Джо Харт. В 19-та минута стражът на „гражданите” получи контузия и бе заменен от Каспър Шмайхел. В 37 минута защитата на „тигрите” реши да върне жеста, като подари топката на Стивън Айрлънд, който на празна врата изравни. Натискът на Сити даде отражение и в 45-та минута отново Айрлънд отбеляза ефектно попадение, с което играчите на Марк Хюз поведоха в резултата.
През второто полувреме играчите на Хъл излязоха пределно мобилизирани да покажат, че са изключително добър отбор. Редуваха се опасни атаки към вратата на Шмайхел, но до гол така и не се стигашел. В 61-та минута бе извършено нарушение на границата на наказателното поле. Зад топката застана изгонения от Сити бразилец Джеовани, който отбеляза. Ударът му се отклони в стената и заблуди вратаря Шмайхел. До края на срещата се редуваха положения и пред двете врати, като най-удобното положение се откри пред Дариус Васел, който се оказа сам срещу вратаря, но пропусна.
Така двата отбора си поделиха точките в един странен мач, изпълнен с грешки.