3. 17-ИЯТ КРЪГ ВЪВ ВИСШАТА ЛИГА

17-ИЯТ КРЪГ ВЪВ ВИСШАТА ЛИГА

Тимовете от Топ 4 не записаха нито една победа в 17-ия кръг.

17-ият на английската Висша лига показа, че отборите от Топ 4, както феновете наричат тимовете на Манчестър Юнайтед, Челси, Ливърпул и Арсенал, не са вече такова страшилище за останалите 16 състава в шампионата. От 4 мача въпросните клубове събраха едва 4 точки при възможни 12. Лидерът Ливърпул направи 4 равенство на у дома, като този път от „Анфийлд” с точка си тръгна новакът в Премиершип Хъл Сити. Челси пък не успя да спечели 3 точки срещу Уест Хем на „Стамфорд Бридж” в лондонското дерби на кръга. Футболистите на Джанфранко Дзола показаха много добра игра и заслужено не си тръгнаха с празни ръце от стадиона на „сините”. Димитър Бербатов за първи път се изправи срещу бившия си тим Тотнъм и бе бурно освиркван през целия мач от феновете на „Уайт Харт Лейн”. Двата тима не успяха да си отбележат гол и завършиха 0:0. Арсенал не успя да победи Мидълзбро като гост (1:1), позволявайки на Стилиян Петров и Астън Вила да се изкачат на 4-ото място.

ЛИВЪРПУЛ – ХЪЛ СИТИ 2:2
Нова издънка на „Анфийлд” направи лидерът във Висшата лига Ливърпул. В среща от 17-ия кръг, играна пред 43 835 зрители, възпитаниците на Рафаел Бенитес завършиха 2:2 срещу новака Хъл Сити. Двата гола на Стивън Джерард не бяха достатъчни, тимът на "червените" да стигне до трите точки.
Двубоят започна отлично за гостите от Хъл, които поведоха с 2:0 до 22-ата минута. В 12-ата играещият под наем в Хъл Пол МакШейн с глава откри резултата, а в 22-ата Джейми Карагър си отбеляза автогол, след центриране на Менди. Само две по-късно капитанът на „червените” Стивън Джерард върна един гол, след добро подаване на Дирк Каут. В 32-ата минута Каут свали топката с глава на Бенаюн, той поаде към Джерард, който от воле изравни резултата за 2:2. Така завърши и първата част на двубоя.
През втората зрителите на „Анфийлд” очакваха щурм и победа за своите любимци. Джерард, Шаби Алонсо и Каут, както и влезлите Райън Бабел и Набиб Ел Жар, обаче не съумяха да преодолеят Боаз Майхил и срещата завърши 2:2.
Ливърпул продължава да е лидер в Премиершип с 38 точки.

ЧЕЛСИ – УЕСТ ХЕМ 1:1
Отборът на Челси пропусна да запише победа и да се изкачи еднолично на върха, след като завърши наравно 1:1 у дома с тима на Уест Хем в лондонското дерби от 17-ия кръг на английската Висша лига.
Челси бе по-добрият тим на терена през по-голямата част от срещата, но не успя да реализира създадените положения. Изненадващо Уест Хем поведе в резултата в 33-та минута. Крейг Белами бе оставен сам в наказателното поле на домакините и с хубав удар от въздуха прати топката в мрежата на Петър Чех – 0:1. До края на полувремето „сините” опитаха да стигнат до изравняване, но пропуски направиха Деко, Анелка и Джо Коул.
През втората част мениджърът на домакините Луиш Фелипе Сколари пусна в игра Дидие Дрогба на мястото на Балак и Челси заигра далеч по-атакуващо. Натискът даде резултат още в 51-та минута, когато страхотна триходова комбинация между Дрогба, Лампард и Анелка бе завършена хладнокръвно от французина, който отбеляза 14-ия си гол от началото на сезона – 1:1. Противно на очакванията Уест Хем се впусна в атака и можеше да стигне до нов гол, но Карлтън Коул стреля неточно от няколко метра. След това Челси пък натисна своя отбор и само добрата игра на вратаря на гостите Робърт Грийн спаси тима от нов гол. В самия край на мача отново Карлтън Коул можеше да реши изхода на двубоя, но останал очи в очи с вратаря прати топката право в тялото на Чех.
Така за втори път през този сезон отборите от „голямата четворка” не успяха да спечелят своите мачове. С това равенство Челси остана на 2-ра позиция с актив от 37 точки, 1 по-малко от лидера Ливърпул. Уест Хем пък е на 16-та позиция с актив от 19 точки.

ТОТНЪМ – МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД 0:0
Тотнъм и Манчестър Юнайтед не си отбелязаха гол в срещата между двата тима от 17-ия кръг от английската Висша лига. Двубоят се игра на стадион „Уайт Харт Лейн” в Лондон, а капитанът на българския национален отбор Димитър Бербатов за първи път се изправи срещу бившия си тим Тотнъм, като бе бурно освиркван през целия двубой от феновете на „шпорите”.
 Първата част започна доста скучно като до 25-ата минута нямаше почти нищо запомнящо се пред двете врати. Всяко докосване на топката на Бербатов обаче бе придружено с бурни освирквания от трибуните на съоръжението. В 28-ата минута отличен пробив на Арън Ленън завърши с удар към Ван дер Саар, но холандецът се намеси отлично, а при добавката Роман Павлюченко също не успя да отбележи. 8 по-късно Карлос Тевес се отличи, като премина през трима защитници на Тотнъм, добре насочи топката към вратата на Гомес, но стражът на „шпорите” се намеси подобаващо. До края на полувремето добри възможности се откриха пред Лука Модрич и Том Хъдълстоун, а Рио Фърдинанд стреля анемично към Гомес. Още в 10-ата минута Хари Реднап направи принудителна смяна, като на мястото на Джонатан Уудгейт се появи Том Хъдълстоун.
През второто полувреме „червените дяволи” доминираха на терена и могат да съжалявам за изпуснатите три точки. Гол на Роналдо в 53-ата минута бе отменен заради игра с ръка, в 74-ата минута удар на Рио Фърдинанд с глава мина на сантиметри над напречната греда, а в 90-ата изстрел на Райън Гигс от пряк свободен удар бе спасен по прекрасен начин от Гомес. Пред Модрич се откри добра възможност, но ударът му не уцели целта.
Юнайтед вече заема 3-о място в класирането с 32 точки.

АСТЪН ВИЛА - БОЛТЪН 4:2
Отборът на Астън Вила победи Болтън с 4:2 в мач от 17-ия кръг на Висшата лига. По този начин играчите на Мартин О’нийл продължават със силното си представяне през сезона.
Срещата започна равностойно като двата отбора не можеха да достигнат лесно до положение за гол. В 17-та минута Елмандер отбеляза гол, буквално от нищото. Той засече центриране на Кевин Дейвис, като по този начин Болтън поведе в резултата. Отговорът на Вила не закъсня, като Агбонлахор успя да изравни в 25-та минута. Дълъг пас на Лаурсен намери Агбонлахор, който успя да оплете топката в мрежата зад стража на Болтън. В 40-та минута Кевин Дейвис си отбеляза нелеп автогол, като позволи на Вила да се оттегли на почивката при резултат 2:1.
В началото на втората част Вила започна вихрено, като атаките към вратата на Уондърърс следваха една след друга. В 67-та минута младата надежда на Англия Агбонлахор вкара втори гол. Той получи чудесен пас от Йънг, като направи резултата 3:1. В 80-та минута Йънг направи резултата 4:1 като отбеляза много добро попадение. В 87-та минута Болтън върна едно попадение, но за повече играчите на Уондърърс нямаха време и сили.
След този мач играчите на Вила са на 4-та позиция, а Болтън е на 11-то място.

МИДЪЛЗБРО - АРСЕНАЛ 1:1
Отборите на Мидълзбро и Арсенал завършиха наравно 1:1 в мача по между им от 17-ия кръг на английската Висша лига. Срещата бе сравнително равностойна и резултатът може да се определи като справедлив.
Арсенал започна по-активно двубоя и заслужено стигнаха до откриване на резултата още в 17-та минута. Емануел Адебайор бе оставен непокрит в малкото наказателно поле и засече топката с глава за 0:1. Мидълзбро опита да се върне в мача и започна да атакува по-масирано. В 29-та минута Жереми Алердиер засече с глава хубаво центриране отдясно на Тунчай и буквално разстреля вратаря Алмуния, като при този резултат завърши и първото полувреме.
През втората част срещата продължи атака за атака, като и двата отбора можеха да стигнат до победата. Звездата на домакините Стиюърт Даунинг пропусна да направи пълен обрат в срещата, след като бе оставен очи в очи с Алмуния, но ударът му бе твърде слаб и не затрудни испанския страж. Пет минути преди последния съдийски сигнал появилият се като резерва Никлас Бентднер бе изведен прекрасно от Фабрегас, но изстрелът на датчанина попадна право в ръцете на вратаря на домакините.

МАНЧЕСТЪР СИТИ - ЕВЕРТЪН 0:1
Отборът на Евертън постигна поредната си победа като гост. Този път „карамелите” победиха тима на Манчестър Сити с минималното 1:0 в мач от 17-ия кръг на английската Висша лига, а герой за тима на Дейвид Мойс бе австралиецът Тим Кейхил, който се разписа в самия край на срещата.
Въпреки, че падна само 1 гол, мачът бе много интересен и само добрата игра на двамата вратари попречи резултатът да бъде с по-голямо цифрово изражение. Още в 3-та минута гостите имаха шанс да открият резултата, но ударът на Микел Артета бе спасен по блестящ начин от вратаря Джо Харт. В 14-та минута един от най-добрите в състава на Сити Стивън Айрланд стреля опасно, но тим Хауърд бе на своето място. В 25-та минута Елано също имаше възможност да се разпише. Бразилецът отправи много добър удар от дъгата на наказателното поле, но стражът на Евертън отново спаси. Само 4 минути по-късно Артета стреля много силно и затрудни максимално вратаря Харт, но резултатът остана непроменен. В 39-та минута Шон Райт-Филипс нацели напречната гледа, след като бе изведен по перфектен начин от Венсан Компани. Минути преди края на полувремето Мароан Фелаини стреля опасно с глава отблизо, но Харт отново спаси.
През втората част мениджърът на домакините Марк Хюз пусна в игра бразилеца Жо, но и това не помогна на неговия тим. Евертън заигра далеч по-добре и създаде повече положения за гол. Пропуски за гостите направиха Фелаини и Кейхил, а Сити направи първата си по-сносна атака едва в 80-та минута, когато Жо стреля с глава, но ударът му премина над напречната греда. 3 минути по-късно домакините можеха да стигнат до гол, но изстрелът на резервата Васел бе спасен с вещина от Хауърд. В самия край на срещата Сити бяха наказани и Евертън стигна до победното попадение. Тим Кейхил надскочи всички в наказателното поле, след изпълнение на ъглов удар, и прати топката с глава зад вратаря Харт.
Така с тази победа Евертън записа 6-та си победа като гост за сезона.

ПОРТСМУТ - НЮКАСЪЛ 0:3
Нюкасъл победи отбора на Портсмут като гост с 3:0 в мач от 17-ия кръг във Висшата лига.
Срещата започна от самото начало с териториален натиск на Нюкасъл. Основният коз на отбора на „свраките” бе Майкъл Оуен, който бе като истинско шило за защитата на Помпи. Пъровото полувреме завърши 0:0 като Нюкасъл могат да съжаляват, че не се оттеглиха с преднина.
Второто полувреме започна също вихрено като в 52-та минута Майкъл Оуен отбеляза. След пас на Гутиерес Оуен оплете топката в мрежата на Дейвид Джеймс. След попадението Нюкасъл продължи да натиска своя противник, като с пропуски се отличиха Мартинс и Оуен. Нигериецът покачи резултата на 2:0 след като след много добра атака успя да прокара кълбото покрай стража на Помпи в 77-та минута. Резултатът стана класически в 89-та минута, когато Гътри засече подаване на Шола Амеоби. Тази победа бе първа за Нюкасъл като гост в Премиершип.

УИГЪН - БЛЕКБЪРН 3:0
Уигън постигна разгромна победа у дома срещу тима на Блекбърн в мач от 17-ия кръг на английската Висша лига, с което задълбочи кризата в тима на гостите и почти сигурно уволни Пол Инс.
Домакините започнаха силно мача и още в 12-та минута всичко бе ясно. Първо Емил Хески се разписа в 10-та минута, след като се възползва от прекрасно центриране на Стивън Уорнък. Само 2 минути по-късно Антонио Валенсия покачи на 2:0, след пас на Марио Мелхиот. Срещата продължи с предимство за домакините и само липсата на късмет попречи на Уигън да стигне до нов гол. Все пак в 77-та минута „Латикс” стигнаха до 3-то попадение. Лий Кетърмол бе оставен непокрит в наказателното поле на гостите и отблизо не сгреши за 3:0. Никаква игра от страна на Блекбърн и нови проблеми за Пол Инс.

СЪНДЪРЛАНД - УБА 4:0
Останалият без мениджър тим на Съндърланд постигна разгромна победа с 4:0 у дома над тима на Уест Бромич в мач от 17-ия кръг на английската Висша лига, като това бе първа победа за „черните котки” от 4 мача насам.
Домакините поведоха още в 22-та минута с гол на Кенуайн Джоунс, който се възползва от хубаво центриране на Рийд и с глава прати топката зад Скот Карсън за 1:0. Само 2 минути по-късно Джоунс отново попадна в прегръдките на своите съотборници. Този път централният нападател на Съндърланд се възползва от уникално меле в полето на Уест Бромич и добута топката във вратата на гостите – 2:0, като при този резултат завърши и първото полувреме. В 40-та минута резултатът стана класически. Анди Рийд ознаменува добрата си игра в мача и вкара топката във вратата на Карсън, след асистенция на Малбранк.
През втората част събитията на терена не се промениха и Съндърланд стигна до нов гол още в 48-та минута. Джибрил Сисе бе точен от бялата точка, след като съдията отсъди дузпа за нарушение на Бернар, и вкара своя пореден гол през този сезон, с което оформи и крайното 2:2.
С тази победа Съндърланд се измъкна от зоната на изпадащите.

СТОУК СИТИ - ФУЛЪМ 0:0
Стоук Сити и Фулъм завършиха при резултат 0:0 в мач от 17-ия кръг на Премиершип. Двата тима изнесоха един не много лицеприятен мач, като повече преобладаваше битката и по-малко футбола.
В състава на Стоук отсъстваше Рони Делап, което сведе до минимум възможността „грънчарите” да отбележат гол. Отборът на Фулъм не можа да направи нищо запомнящо се, като играчите на Рой Ходжсън повече бягаха, отколото да си подават.