3. 45 години стигат! Интер отново е шампион на Европа (видео)

45 години стигат! Интер отново е шампион на Европа (видео)

Историческият требъл за Моуриньо и компания е факт – 2:0 над Байерн на финала в Шампионската лига на „Бернабеу”, Милито отново герой

Италианският шампион Интер добави ценния трофей от Шампионската лига към колекцията си от злато за този сезон – първи за „нерадзурите” от далечната 1965 година насам. На финала на „Сантяго Бернабеу” в Мадрид, Интер на Моуриньо победи Байерн на Ван Гаал и триумфира за трети път в историята си в турнира на шампионите, а също така направи и исторически требъл, след като вече спечели Копа Италия и Скудетото. Героят в синьо-черно бе познат – Диего Милито. Аржентинецът, който вкара на финала за Купата срещу Рома и в шампионския мач със Сиена в последния ден от Серия „А”, се отчете с две страхотни попадения във вратата на Бут и записа името си със златни букви в историята на Интер.

Освен това и коефициентът на Италия спрямо Германия остава по-голям, и италианският футбол ще продължи да има по четирима представители в Шампионската лига срещу три за немския. За Байерн и Ван Гаал пък остава утехата от абсолютната доминация в немския футбол, двете спечелени купи на домашна сцена и незабравимите мачове в Лигата през този сезон.

Двата отбора започнаха настървено финала и още във втората минута можеше да се стигне до откриване на резултата, но Бут изби сигурно удар на Снайдер от границата на полето. В 9-ата минута пък страхотна контраатака на баварците за малко не доведе до гол във вратата на Жулио Сезар. Ариен Робен направи страхотен рейд отдясно, подаде към непокрития Олич, който обаче на чиста позиция не успя да овладее и позволи на Лусио да избие.

Последваха два неточни удара по посока на двете врати, като първо Майкон бе неточен, а малко след това и мерникът на Алтинтоп също изневери. В 16-ата минута пък останаха сериозни съмнения за дузпа в полза на Байерн, след като опасно центриране срещна ръката на Майкон, но Хауърд Уеб остана безмълвен. Малко след това пък Уесли Снайдер стреля силно от фаул от около 30 метра, но Бут внимаваше и спаси своя отбор.

Така се стигна до 35-ата минута, когато отборът на Интер, макар и да изглеждаше по-пасивен в играта, успя да открие резултата. Изритана от вратаря Жулио Сезар топка бе свалена с глава от Милито, който впоследствие направи страхотно двойно подаване с Уесли Снайдер, излезе очи в очи с Бут и с хладнокръвен удар с десния крак забоде кълбото под напречната греда.

Байерн опита да отговори на гола и до края на полувремето бе по-активният тим на терена, но не успя да стигне до нищо по-опасно, освен един слаб удар на Алтинтоп. За сметка на това в 43-ата минута Интер можеше да стигне до втори гол, след като прекрасна контраатака на „нерадзурите” достигна до Уесли Снайдер, който обаче не успя да преодолее Бут с удар от точката на дузпата.

Втората част започна по шеметен начин и още в първите секунди Байерн можеше да стигне до изравняване на резултата. Скоростна атака на баварците стигна до Томас Мюлер, който засече с едно докосване от чиста позиция, стреля с десния крак, но топката попадна право в тялото на Жулио Сезар. Интер пък отговори с опасна контраатака, при която Милито проби добре отляво, върна към Пандев, който стреля моментално с левия крак, но Бут изби кълбото тъкмо преди то да влезе под напречната греда.

В 55-ата минута пък Уесли Снайдер имаше отлична възможност да стреля от фаул, но техничният му удар премина над вратата на Бут. В ответната атака пък опасен удар на Хамит Алтинтоп премина на сантиметри от десния страничен стълб. В 63-ата минута пък баварците пропуснаха отлично положение за гол. След центриране от ъглов удар топката попадна на крака на Мюлер, който опита моментален удар, но притичалият Камбиасо изби топката с глава.

Две минути по-късно пък Жулио Сезар направи спасяването на мача. Бразилският страж на Интер спаси по феноменален начин техничен удар на Робен с левия крак, който влизаше право в горния десен ъгъл. Така се стигна обаче до 70-ата минута, когато Интер нанесе своя удар, а герой отново бе Диего Милито. Аржентинецът пое топката на лявото крило при една скоростна контраатака, направи смешен Даниел Ван Буйтен, нагласи топката на удобния си десен крак и с премерен удар прати топката неспасяемо в долния ляв ъгъл за 2:0.

До края на срещата Байерн опита масиран натиск, с който да стигне до поне един гол, но атаките на баварците не успяха да затруднят отлично играещата отбрана на Интер. „Нерадзурите” пък уверено пазеха аванса си от два гола до последния съдийски сигнал на Хауърд Уеб и заслужено спечелиха финала с 2:0.

С това Интер добави трета титла на шампионите в своята история и заформи исторически требъл, след спечелването на Копа Италия и Скудетото. Мечтата на синьо-черната част от Милано вече е факт – трофей от Шампионската лига след 45 години пауза и общо трети в историята. . Байерн пък остава с 4 трофея във витрината си - с два повече от Интер.