3. Алонсо донесе бронза за Испания след феноменална драма срещу ЮАР – 3:2

Алонсо донесе бронза за Испания след феноменална драма срещу ЮАР – 3:2

Националният отбор на Испания успя да стигне до бронзовите медали в турнира за Купата на конфедерациите след трудна победа с 3:2 над домакина ЮАР в мач изпълнен с невероятна драма. Африканците откриха в 74-ата минута чрез резервата Мфела и когато всички мислеха, че ЮАР ще хвърли поредната бомба на турнира, друга резерва – Гуиса вкара две попадения (първото в 88-ата) за една минута и обърна двубоя. Това, като че ли не стигаше и в 93-ата отново Мфела изравни, след като изпълни страхотен пряк свободен удар от около 30 метра. Във второто продължение Шаби Алонсо също се разписа от фаул и така донесе бронзовите медали на европейските шампиони.

Първото полувреме започна спокойно, но с лек превес за тима на Испания. Още в 5-ата минута Вия проби отляво, навлезе в наказателното поле на африканците, стреля към далечния ъгъл, но Куне изби в ъглов удар. След това положение „бафана бафана” взе инициативата и започна да владее по-често топката, но до положения пред Касияс така и не се стигаше.

Така дойде 31-ата минута, когато Чабалала стреля силно от около 25 метра, а шутът му бе избит от стража на Испания, но топката попадна в краката на бранителя на ЮАР Буут, който стреля незабавно, но не успя да намери очертанията на вратата. Това положение разбуди „Ла Фурия” и в 36-ата минута те можеха да открият резултата. Тогава Бускетс пусна топка в коридор към Риера, крилото на Ливърпул нахлу в наказателното поле на ЮАР, но изстрелът му с левия крак излезе далеч в аут. След този момент темпото на игра отново спадна и до края на първата част не се случи нищо по-интересно.

Второто полувреме започна малко мудно, но европейските шампиони изглеждаха малко по-живи от своя съперник. В 62-ата минута резервата Гуиса изведе с гърди Риера на около 8 метра от вратата на африканците, крилото на Испания стреля силно по земя с левия крак, но Куне показа феноменален рефлекс и спаси вратата си. Само 120 секунди по-късно Санти Касорла отправи истинска бомба, но тя бе избита в ъглов удар от стража на ЮАР.

Така дойде 73-ата минута, когато „бафана бафана” изненадващо откри резултата. Тогава Чабалала центрира от ляво към наказателното поле на „Ла Фурия”, където непокрит бе резервата Мфела, който с удар с левия крак даде преднина на ЮАР – 1:0. След гола играчите на Испания буквално натикаха съперника си в неговата половина. В 88-ата минута резервата Гуиса изравни резултата. Касорла центрира безцелно в наказателното поле на ЮАР, нападателят на Фенербахче изникна от задна позиция, пое кълбото на гърди и с удар с десния крак от около 10 метра прати топката в долния десен ъгъл на Куне. Само след по-малко от минута „Ла Фурия” сензационно обърна развоя на мача. Гуиса владееше топката на границата на наказателното поле от дясно, пробва центриране към далечната греда, кълбото прехвърли вратаря на ЮАР, срещна страничния стълб и влезе в мрежата на „бафана бафана”.

След този гол всички си мислеха, че „Ла Фурия” си е осигурила бронзовите медали, но резервата Мфела не бе на това мнение. В 93-ата минута той изстреля същинска бомба от пряк свободен удар от около 30 метра и то в ъгъла на Касияс, но и това не помогна на стража на Реал (Мадрид) да спаси удара на Мфела – 2:2. При този резултат дойде и последният съдийски сигнал, след който трябваше да се изиграят две продължения по 15 минути.

Първото продължение започна по-добре за играчите на Испания, които се опитваха с всички сили да отбележат нов гол. В 95-ата минута Капдевила центрира от ляво, топката летя дълго време и в крайна сметка кацна на напречната греда и излезе в аут. 120 секунди по-късно бъдещият възпитаник на Христо Стоичков Мфела бе изведен очи в очи с Касияс, но стражът на Реал (Мадрид) спаси удара му с крак. В 101-ата минута Мхлонго намери Паркър на дъгата на наказателното поле, вторият стреля силно с левия крак, но Касияс за пореден път се намеси класно и предотврати ново попадение във вратата си. Това бе и последното по-опасно положение за първото продължение и резултатът след неговия край се запази 2:2.

Второто продължение започна с нов гол за европейските шампиони. В 107-ата минута „Ла Фурия” получи правото да изпълни пряк свободен удар от ляво на наказателното поле на „бафана бафана”, а зад кълбото застана Шаби Алонсо. Халфът на Ливърпул стреля към далечния ъгъл, Куне не прецени добре траекторията на топката, която в крайна сметка се озова в мрежата му – 3:2 за Испания. След гола играчите на Висенте Дел Боске започнаха спокойно да разиграват топката, опитвайки се да я държат в свое владение възможно най-дълго време. До края на мача не се случи нищо по-интересно и в крайна сметка „Ла Фурия” триумфира с бронзовите медали в това издание на турнира за Купата на конфедерациите.

Испания – ЮАР 3:2