3. Арсенал изпрати годината с голов спектакъл (ВИДЕО)

Арсенал изпрати годината с голов спектакъл (ВИДЕО)

„Топчиите“ със 7 точки аванс на върха в Англия след 4:2

Лондонският Арсенал изпрати 2022-ра по най-добрия възможен начин.

„Топчиите“ се възползваха от грешката на шампиона Манчестър Сити по-рано през деня и разбиха като гости Брайтън с 4:2 в последната среща от Висшата лига за календарната година.

Тя бе от 18-ия кръг, а след нея момчетата на Микел Артета ще посрещнат 2023-та с аванс от 7 точки на върха във временното класиране.

Те се справиха с коравите „чайки“ много убедително, реализирайки бързи попадения в началото и на двете полувремена.

Букайо Сака откри още в началото на втората минута, а в 39-ата капитанът Мартин Йодегор удвои. Веднага след почивката Еди Нкетия оформи класиката.

В 65-ата минута японецът Каору Митома намали, но само 6 по-късно Габриел Мартинели върна преднината от 3 попадения на „артилеристите“.

Крайното 4:2 пък оформи резервата Евън Фъргюсън със своя дебютен гол във Висшата лига, паднал 10 минути преди края на редовните 90.

В 89-ата пък Митома вкара още веднъж, но този път попадението бе отменено след намеса на системата VAR заради засада.

Двата отбора предложиха много сърцата и динамична игра, придружена с куп голови положения и много драма, ала в крайна сметка класата на Арсенал и липсата на ключови футболисти от строя на домакините си казаха думата.

Срещата започна отлично за гостите и те откриха резултата след едва 65 секунди игра.

„Топчиите“ започнаха вихрено и макар първата им атака да бе спряна, те бързо отнеха топката и тя стигна до Букайо Сака, който отблизо успя технично да я насочи в мрежата за 1:0.

Това се случи във 2-ата минута, а в 4-ата Олександър Зинченко можеше да удвои, след като се озова сам срещу вратаря, ала Роберт Санчес успя да се намеси и изби в корнер.

Впоследствие Брайтън овладя инициативата и в 16-ата минута стигна до първото си опасно положение.

Ударът на Леандро Тросар обаче не бе на ниво, за разлика от намесата на вратаря Арън Рамсдейл.

24-годишният страж показа класа и малко по-късно, след нов изстрел, за да запази аванса на своите, а в 39-ата минута Мартин Йодегор го удвои.

Капитанът засече от границата на наказателното поле една избита с глава след корнер топка, за да я прати в мрежата.

Това позволи на Арсенал да се оттегли на почивка при резултат 2:0, а скоро след нея той бе покачен до 3:0 от Еди Нкетия.

Нападателят бе на точното място в малкото наказателно поле, за да се разпише от добавка и така да оформи класиката в 47-ата минута.

В 65-ата Митома даде надежди на Брайтън като намали до 1:3, ала в 71-ата Габриел Мартинели вкара за 4:1.

Последвалото попадение на Евън Фъргюсън в 77-ата минута се оказа утешително за Брайтън, тъй като „чайките“ трябваше да се примирят с отменения впоследствие гол на Митома и със загубата.

Тя остави Брайтън с 24 точки на 8-ата позиция във временното класиране, докато Арсенал е убедителен лидер с 43 пункта от 16 изиграни двубоя.

Брайтън – Арсенал 2:4