3. Арсенал пак би Тотнъм с 5:2, Адебайор отново се превърна от герой в грешник на „Емирейтс” (видео)

Тогоанецът откри резултата, но после си изкара глуповат червен картон и „топчиите” се подиграха с „шпорите”

Арсенал победи за втори пореден път градския съперник Тотнъм с 5:2! „Топчиите” спечелиха с този резултат 150-ото, а и 151-вото дерби на Северен Лондон, след като надиграха „шпорите” у дома в първата среща от 12-ия кръг на английската Висша лига.

Мениджърът на гостите Андре Вияш-Боаш, който преди мача обяви за цел пред своите играчи да завършат пред Арсенал в крайното класиране, изненадващо заложи на двама нападатели и схема 4-4-2 в първенството за първи път, откак дойде на „Уайт Харт Лейн”.

Ходът му с пускането на Джърмейн Дефоу и бившия стрелец на домакините Емануел Адебайор определено даде резултат и в първите минути „шпорите” диктуваха събитията на терена.

Капитанът на гостите Уилям Галас, който също е бивш футболист на „артилеристите”, успя да вкара топката в мрежата на завърналия се след травма Войчех Шчесни в самото начало на двубоя, но попадението му бе отменено заради явна засада.

Нищо не можа да спре обаче Ману Адебайор за пореден път да развали настроението на феновете на домакините. Тогоанецът откри резултата с добавка в 10-ата минута, след като преди това Дефоу стреля силно, а Шчесни спаси.

Арсенал изглеждаше в нокдаун, но успя да се съвземе, а една глуповата постъпка на Адебайор в 18-ата минута на практика обърна развоя на мача.

Нападателят влезе, абсолютно ненужно, с бутоните напред в краката на Санти Касорла при едно единоборство в средата на терена и след миг колебание Хауърд Уеб го изгони с директен червен картон. Това подейства обезсърчаващо за гостите и те се опитаха да задържат преднината си поне до почивката, но не успяха.

Още в 24-ата минута Уолкът сложи топката на главата на Пер Мертезакер и бранителят вкара хубав гол с глава, разписвайки се за първи път с фланелката на „топчиите”.

Три минути преди паузата пък неговият сънародник Лукас Подолски се превърна в четвъртия германец, вкарал в лондонското дерби с екипа на „артилеристите”, а в добавеното време на първото полувреме Оливие Жиру реализира четвъртия си гол в последните три мача на Арсенал.

След почивката домакините не оставиха съмнение в това кой ще спечели мача. В 60-ата минута Санти Касорла ознаменува добрата си игра с гола, а в 71-ата Гарет Бейл стори същото.

Крайното 5:2 бе оформено в самия край от отказващия да преподпише договора си Тио Уолкът, който в заключителните минути на дуела получи своя шанс да покаже, че може да играе успешно на върха на атаката и го стори.

След успеха Арсенал изпревари с две точки Тотнъм и вече има 19 в своя актив, намирайки се в подножието на топ 5 във временното класиране.

Еди Хау: Не можем да се сравняваме с Манчестър Сити и Арсенал