3. Арсенал посреща Порто с редица проблеми и изоставане

Арсенал посреща Порто с редица проблеми и изоставане

След дискусионния първи мач, в който „драконите” грабнаха победата с 2:1, „топчиите” ще се опитат да обърнат португалците на реванша в Лондон

Арсенал посреща Порто с изоставане от един гол днес вечерта от 21:45 ч на „Емирейтс”. Англичаните загубиха първия мач с 1:2 след два куриозни гола на португалците, за които „принос” имаше не само вратарят Лукаш Фабиански, но и дискусионният рефер Мартин Хансон, предизвикал полемика в английските медии, тъй като на практика подари втория гол на „драконите” в първия мач. Тогава Сол Кембъл гърдира една топка, която отиваше към Фабиански. Неволно 35-годишният защитник я докосна и след като вратарят улови и шведският рефер отсъди непряк свободен удар. Докато играчите на Венгер се разправяха, Фабиански взе топката и я подаде на домакините, които се възползваха и изпълниха светкавично нарушението, а Фалкао миг по-късно ликуваше, вкарал почти на празна врата.

Тест за характер

Представянето на Арсенал през този сезон бе доста интересно. Момчетата на Арсен Венгер претърпяха тежки загуби от Манчестър Юнайтед и Челси, по две от всеки, в първенството, но въпреки това демонстрираха постоянство срещу по-слабите отбори, за да останат в битката за първото място.

Известен характер е необходим, за да може „артилеристите” да стигнат четвъртфиналите в най-престижния европейски турнир. През настоящото издание на Шампионската лига Арсенал постигна перфектен рекорд в домакинските си срещи, като успяваше да спечели с поне два гола разлика, което ги прави фаворити в днешния сблъсък.

Голът на чужд терен

Головете на Силвестре Варела, който не дойде без помощта на Фабиански, и на хищника Радамел Фалкао дадоха преднина на Порто преди реванша в Лондон, но попадението на Сол Кембъл на чужд терен поставя пред известни трудности наставника на „драконите” Жезуалдо Ферейра, чийто тим трябва да вкара или да запази вратата си суха, за да може да премине сред последните осем.

През последните години Порто се превърна в постоянен участник в елиминациите на Шампионската лига. През 2004 г. под ръководството на Жозе Моуриньо стигна до трофея, а през следващите издания често бе на четвъртфиналите или полуфиналите.

Миналия сезон фамозен гол на Кристиано Роналдо, който е възпитаник на вечния съперник Спортинг, елиминира Порто на четвърфиналите. Първият мач на „Олд Трафорд” завърши 2:2, но по-опитният тим на „червените дяволи” спечели реванша с 1:0 и постигна първата си победа в Португалия в своята история. Сега Ферейра не иска да види своя отбор отново да губи в Лондон, след като през настоящата кампания претърпя поражение от Челси с 0:1.

В местното първенство Порто изостава с осем точки от втория Брага, който разбиха с 5:1, а са с 9 точки пред четвъртия Спортинг, който ги надигра с класическото 3:0 на 28 февруари. Третото място засега изглежда сигурно, което напълно фокусира "драконите" за предстоящия мач довечера.

Новини

В състава на Арсенал, който досега не е бил коронясван като шампион на Европа, има редица контузени футболисти, без които Венгер трябва да се справя срещу Порто на „Емирейтс”. Вчера долетя новината, че плеймейкърът Сеск Фабрегас със сигурност ще пропусне двубоя. Той има травма в подколенното сухожилие от мача с Бърнли през уикенда и мениджърът Венгер няма да рискува здравето му. Друг халф, Аарън Рамзи, е със счупен крак и ще пропусне остатъка от сезона, докато Уилям Гала е с травма в прасеца и няма да се завърне до следващата седмица.

Робин ван Перси все още страда от разтежение на глезена. Киърън Гибс е аут със счупен крак.

Вече изминаха 30 години откакто Арсенал, който стигна финала на Шампионската лига срещу Барселона през 2006 г., успя да превъзмогне загуба от първия мач и да продължи в следващата фаза. Венгер обаче вярва, че голът на ветерана в защита Сол Кембъл в Португалия ще изиграе решително значение в двубоя като цяло.

„Ние вкарахме на чужд терен, което все още е голямо предимство, и поради тази причина сме уверени, че ще успеем”, каза Венгер.

Френският специалист се спря и на датския нападател Никлас Бендтнер, който пропусна няколко отлични положения в мача срещу Бърнли през уикенда. Според Венгер стрелецът може да помогне на лондончани да достигнат четвъртфиналите.

„Той има добър характер и въпреки че беше разочарован от пропуснатите шансове, не би нарушил желанието си и увереността си за следващия мач.”

Венгер ще замени полския вратар Лукаш Фабиански, който подари двата гола на Порто в първия мач, с Мануел Алмуния. Испанецът ще бъде капитан в отсъствието на Фабрегас и Гала.

Няколко играчи на Порто получиха почивка през уикенда, за да се подготвят по най-добрия начин, включително халфът Раул Мейрелеш и централният защитник Роландо.

Друг полузащитник, Фернандо, е аут с контузия, докато гостите ще бъдат лишени и от Ернесто Фариас и Орландо Са. Диего Валери няма право да вземе участие.

Вероятни състави:

Арсенал: Алмуния, Саня, Вермаелен, Кембъл, Клиши, Диаби, Сонг, Росицки, Насри, Едуардо, Аршавин.

Порто: Елтон, Фусиле, Бруно Алвеш, Роландо, Перейра, Белуши, Коща, Мейрелеш, Хълк, Фалкао, Мариано.

Галатасарай подчини Фенербахче в дербито (ВИДЕО)

Джим-Бом спечелиха с 3:1 турската класика

Бразилци вдъхновиха Реал за обрат до 4:1 (ВИДЕО)