3. Арсенал с рекорден трофей от ФА Къп (ВИДЕО+СНИМКИ)

Арсенал с рекорден трофей от ФА Къп (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Топчиите” разбиха Астън Вила с 4:0 на „Уембли”, Венгер изпревари Фъргюсън

Арсенал защити трофея си от ФА Къп и спечели за рекорден 12-ти път в историята най-старата клубна надпревара в света на футбола.

„Артилеристите” победиха с категоричното 4:0 отбора на Астън Вила и вече имат с една титла повече от Манчестър Юнайтед, като освен това наставникът им Арсен Венгер изпревари по спечелени отличия сър Алекс Фъргюсън.

Френският наставник на лондончани триумфира за шести път в състезанието, като изравни постижението Джордж Рамзи, който бе начело на Астън Вила в периода 1887-1920 година.

Венгер заложи на бързината в атака, като в предни позиции действаха Месут Йозил, Алексис Санчес и Тио Уолкът, а това се оказа печеливш ход, защото тримата изиграха отличен двубой.

Още в осмата минута Санчес проби в пеналта и отправи опасно прострелно центриране, но Киърън Ричардсън изби в корнер със сетни сили.

В 15-ата пък Шей Гивън, който игра финал след 17-годишно прекъсване, демонстрира страхотен рефлекс, след като Санчес центрира и Лоран Кошчиелни стреля с глава.

Едва пет минути по-късно Аарън Рамзи се озова на отлична позиция, но стреля от воле над вратата от непосредствена близост. След още четири минути пък Уолкът бе намерен на границата на вратарското поле, но ударът му бе блокиран.

Така се стигна до заключителната част на първото полувреме, когато Арсенал поведе.

В 40-ата минута Начо Монреал центрира към далечната греда, където Алексис Санчес надскочи двама съперници и свали с глава към връхлитащия Тио Уолкът, а той отблизо не остави шансове на Гивън и откри резултата – 1:0.

Така английският национал се разписа за седми път в седмия си мач като титуляр този сезон за Арсенал.

Благодарение на това „топчиите” се оттеглиха на почивка с минимална преднина, но малко след подновяването на играта те удвоиха своя аванс.

Алексис Санчес вкара изключително красиво попадение в 50-ата минута. Чилиецът отправи мощен далечен шут, с който изненада Шей Гивън. Топката направи странна траектория и се срещна с горната греда преди да спре в мрежата - 2:0.

Малко след това чилиецът отново се разписа, но попадението му бе справедливо отменено заради засада на Уолкът, който стреля преди това.

Точка на спора сложи Пер Мертезакер. Германският бранител бе оставен непокрит в наказателното поле след центриране от корнер в 62-ата минута и се разписа с глава пред погледа на принц Уилям.

В 76-ата минута Рамзи изведе чудесно Уолкът, но последният стреля над вратата от изгодна позиция и пропусна да направи успеха на своите още по-изразителен.

Това обаче стори резервата Оливие Жиру, който оформи крайния резултат в добавеното време, разписвайки се отблизо след прострелно центриране - 4:0.

Така Арсенал защити трофея си, а през новия сезон отборът на Саутхемптън ще играе в турнира Лига Европа.