3. Атлетик (Билбао) натроши на четири парчета непобедимия ореол на Барселона (ВИДЕО)

Баските смазаха европейския шампион с 4:0 в първа среща за Суперкупата на Испания

Барселона катастрофира жестоко в първата среща за Суперкупата на Испания. Атлетик (Билбао) помете европейския шампион с 4:0 на „Сан Мамес” след фамозен гол на Сан Хосе почти от централната линия след избиване на Тер Щеген и забележителен хеттрик на 34-годишния Ариц Адурис в рамките на 15 минути през втората част.

Така каталунците на Луис Енрике имат да наваксват огромен пасив преди реванша на „Ноу Камп” в понеделник, 17 август.

Началото бе спокойно и нищо не предвещаваше случилото се в новата „Катедрала”. Педро бе титуляр след победния гол за Суперкупата на Европа срещу Севиля, въпреки че се очаква съвсем скоро да премине в Манчестър Юнайтед.

Тер Щеген спаси удар на Адурис на близката греда в 11-ата минута, но в 13-ата излезе да избива с глава пред наказателното поле, малко след централната линия топката бе овладяна от Мигел Сан Хосе, който с прекрасно воле прехвърли немския национал за 1:0 от огромно разстояние. Голът много приличаше на едно попадение на Деян Станкович в мрежата на Шалке в Шампионска лига след подобно изчистване на Мануел Нойер преди години.

Ракитич и Бускетс ги нямаше в центъра и това влияеше много зле на представянето на каталунците, които като цяло не приличаха на себе си, въпреки че Меси и Суарес бяха сред титулярите. Едва в добавеното време на първата част Барса бе близо до гола след удар на Меси от пряк свободен удар, ала Ираисос изби с вещина под гредата.

Ако първата част бе неприятна за „блаугранас”, то втората беше като от книга на ужасите за тях. Педро удари греда след грешка в баската защита, а Серхи Роберто прати добавката право във вратаря. После Суарес пусна за Меси, който веднага стреля към ъгъла, но Ираисос изби.
Изглеждаше, че изравнителният гол е неизбежен, обаче баските имаха друго наум.

В 53-ата минута Сабин открадна от Серхи Роберто, проби вляво, центрира от аутлинията и Ариц Адурис се извиси, за да направи 2:0 с глава.
Тотален хаос завладя защитата на Барселона и в 62-ата минута никой не изчисти центриране на Ерасо, Адусир стреля и удари джакпота след лек рикошет в Бартра – 3:0.

Дани Алвеш направи много глупава дузпа след още 5 минути и Адурис направи партито на „Сан Мамес” още по-невероятно – 4:0 за Атлетик (Билбао) и хеттрик за централния нападател.

Лутането на каталунците в търсене на поне един почетен гол до края се оказа напразно и Барселона записа най-гръмката си загуба след онова 0:4 от Байерн Мюнхен през април 2013-а в Шампионска лига.

Мечтите за още една година с фамозните шест трофея вече изглеждат доста далечни. Барса на Гуардиола взе всичките 6 трофея през 2009-а, Енрике сега направи требъл в края на миналия сезон, вдигна Суперкупата на Европа след драма срещу Севиля и оставаха само Суперкупата на Испания и Световното клубно първенство. Реваншът в понеделник ще даде отговор дали Барса може да остане на пътя към големия блян.

Тен Хаг не е притеснен за бъдещето си

Мениджърът на Манчестър Юнайтед Ерик тен Хаг призова играчите си "да запазят вяра", че могат да бързо да се съвземат след загубата от Тотнъм