3. Барса изхвърли Милан от ШЛ, скандална дузпа за каталунците в края на първата част попречи на "росонерите" да мечтаят

Каталунците са на полуфинал след 3:1 срещу "росонерите" в реванша между двата тима

Отборът на Барселона се класира за полуфиналите на Шампионската лига, след като спечели с 3:1 мача си реванш срещу Милан от четвъртфиналната фаза на надпреварата. Първият двубой между двата тима, проведен на „Сан Сиро”, бе завършил при нулево равенство, а каталунците успяха да се поздравят с победа с 3:1 във втората среща, играна на „Камп Ноу”.

Две от попаденията за Барселона паднаха от дузпи, като при втората ситуация, при която бе отсъден 11-метров наказателен удар, останаха много въпросителни около това защо главният съдия – Бьорн Куиперс, показа бялата точка.

Иначе мачът започна равностойно, а постепенно каталунците започнаха да налагат очаквания натиск. В 7-ата минута се стигна до първата по-интересна ситуация пред една от двете врати – Лионел Меси бе изведен от Сеск Фабрегас зад отбраната на Милан и прати топката покрай Кристиан Абиати, но кълбото премина много близо до дясната греда.

В 11-ата минута каталунците се възползваха от недоразумение в отбраната на „росонерите” – Меси излезе очи в очи с Абиати, но реши да подава към Шави. Испанският полузащитник върна кълбото към Меси, който се строполи на земята след съприкосновение между него и Антонини, а главният съдия отсъди 11-метров наказателен удар. Спечелилият дузпата Лионел Меси се нагърби с изпълнение и с безупречен изстрел в десния ъгъл на вратата на Милан откри – 1:0.

”Росонерите” се опитаха да се вдигнат на крака, но Барселона продължи да се представя значително по-добре и Меси и Пике получиха възможности да отбележат, но тези ситуации не доведоха до гол. Така се стигна до 32-ата минута, когато Златан Ибрахимович намери по отличен начин Антонио Ночерино, който много прецизно прати кълбото в мрежата на Виктор Валдес, правейки резултата 1:1.

Последваха добри голови възможности пред Шави и Сеск Фабрегас, но двамата играчи на каталунците не успяха да преодолеят Кристиан Абиати, а в 40-ата минута се стигна и до един от най-спорните моменти в срещата. Главният съдия Бьорн Куиперс взе решение да отсъди втора дузпа за Барселона заради задържане на Алесандро Неста срещу Серхио Бускетс. При ситуацията останаха сериозни съмнения дали изобщо е трябвало да бъде отсъждан 11-метров наказателен удар, а „росонерите” имаха сериозни претенции към рефера, но дузпата бе факт. С нейното изпълнение отново се нагърби Лионел Меси и след като отново не остави шанс на Абиати, резултатът стана 2:1 в полза на домакините.

Всичко в мача изглежда свърши в 53-ата минута, когато Барселона достигна до третия си гол в мача. Лионел Меси отправи изстрел към Кристиан Абиати, топката рикошира в тялото на играч на Милан и попадна право в краката на Андрес Иниеста, който оказал се очи в очи със стража на „росонерите”, отбеляза за 3:1. Милан направи опит да върне поне един гол, но италианците трудно получаваха възможности да създадат нещо по-опасно пред Виктор Валдес. Все пак, след като се оказаха изоставащи с два гола в резултата, „росонерите” можеха да намалят преднината на Барселона в 60-ата минута, но Кевин-Принс Боатенг стреля неточно.

До края пък Барселона на два пъти можеше да вкара четвъртия си гол в срещата, но Тиаго Алкантара и Исаак Куенка се отчетоха с пропуски. Милан така и не успя да отбележи ново попадение, а каталунците също не се добраха до свой четвърти гол в мача и така двубоят приключи при резултат 3:1 в полза на Барселона.

По този начин тимът на Пеп Гуардиола се класира за полуфиналите, където ще се изправи срещу победителя от сблъсъка между Челси и Бенфика. Първият двубой, който се проведе на „Естадио Да Луж”, завърши с победа с 1:0 в полза на английския тим.

Милан пък отпада от тазгодишното издание на Шампионската лига и ще трябва да се съсредоточи върху изявите си в Серия А, където в момента е лидер с 2 точки пред втория в подреждането – Ювентус.

Барселона 3:1 Милан
11’ 1:0 Меси (дузпа)
32’ 1:1 Ночерино
41’ 2:1 Меси (дузпа)
53’ 3:1 Иниеста

Стадион: „Камп Ноу”