3. Барса разпиля Севиля с 4:0 и е отново на шест точки пред Реал

Барса разпиля Севиля с 4:0 и е отново на шест точки пред Реал

Барса постигна нов впечатляващ успех в Испания, побеждавайки с изразителното 4:0 гостуващия на „Камп Ноу” тим на Севиля. Третият в Примера не оказа почти никаква съпротива срещу ударната група на Пеп Гуардиола. За домакините поредният си страхотен мач направи Андрес Иниеста, отличавайки се с гол и асистенция. Останалите попадения добавиха Ето’о, Шави и Тиери Анри. Барселона възстанови преднината си от шест точки пред Реал шест кръга преди края на първенството.

Третият във временното подреждане на испанската Лига BBVA Севиля, въпреки изоставането си от порядъка на двадесетина точки след лидерите, разполагаше с възможността не само да наруши хода на борбата за титлата. Освен това с евентуален положителен резултат на „Камп Ноу” севилци щяха да консолидират мястото си в следващия сезон на евротурнирите пред близко преследващите Валенсия и Атлетико Мадрид. След първите 17 игрови минути обаче до известна степен бе ясно, че едва ли някое от изброените неща има шанс да се случи тази вечер.

Още в третата минута Андрес Иниеста попари амбициите на Севиля със страхотен гол от границата на противниковото наказателно поле. Халфът, който след по-малко от 20 дни ще отпразнува 25-я си рожден ден, се поразходи пред отбраната на гостите и с изящен удар от двайсетина метра прехвърли Хави Варас за 1:0. След първоначалните минути под натиска на домакините Севиля успя да сътвори няколко положения пред Валдес, най-опасното, от които пропусна да реализира Хесус Навас. Стражът на „блауграна” може и да дава големи поводи за дискусии сред критиците си, но той е на път да подобри рекорда на Примера за минути без допуснат гол, тъй като преди тазвечершния двубой от 32-я кръг той е успял да опази вратата си суха в продължение на 545 минути.

В 17-ата минута Барса разсея и съмненията, че отсъствието на Лео Меси би довело до проблеми в състава на Пеп Гуардиола. Иниеста затвърди добрата си игра с нова блестяща изява. В бърза комбинация националът намери Шави, който не се забави и моментално намери Самуел Ето’о. Варас успя да реагира, но не и по начин, по който да попречи на топката да изпъне мрежата му за 2:0. С попадението си Ето’о увеличи сметката си на 27 за този сезон, с което излезе временно на два гола пред постижението на Давид Виля (който обаче се разписа на два пъти за своя тим при победата на Валенсия с 2:1 срещу Реал Бетис).

Безбройните голови положения, на които публиката в Каталония започна да привиква в последно време, започнаха неусетно да се трупат пред вратата на Севиля. Шави, Анри, брилянтния тази вечер Иниеста и Ето’о нееднократно успяха да разкрият отбраната на гостите, но до нов гол през първите 45 минути не се стигна.

Краткия отдих обаче само забави неизбежното. Пет минути след възобновяването на играта взаимодействие на деструктивния квартет „Анри – Ето’о – Иниеста – Шави” доведе до изстрел на последния, който влетя неспасяемо от 20 метра разстояние за да направи преднината класическа. Около 120 секунди след това в 53-ата минута Анри също бе възнаграден за добрата си игра. Иниеста, отново, изведе френския таран до границата на пеналта. От разигралата се ситуация не стана ясно дали Тити Анри целеше да центрира към Ето’о или да стреля, но топката премина покрай камерунеца и влетя в мрежата на Варас за 4:0. Явно тази вечер Барса бе в настроение да подобрява рекорди. Не само, че с очертаващата се победа футболистите на Гуардиола щяха да разполагат с повече победи (на този етап от сезона) спрямо „дрийм тийма” на Йохан Кройф и формацията под ръководството на Франк Рийкрад, но и с четвъртия гол Барса подобри с едно попадение рекорда на вечния съперник Реал Мадрид, които през 1992 г. бяха отбелязали 107 гола след 32 мача в испанското футболно първенство.

Иниеста, който бе избран за играч на мача, и Шави получиха заслужена почивка, като на тяхно място влязоха Алекс Хлеб и младият Боян Къркич. Както и в повечето случаи на подобни смени от страна на Гуардиола домакините върнаха газта, което предостави повече възможности пред играчите на Севиля. След тоталната доминация на „блауграна” и гостите успяха да притеснят Виктор Валдес, но заплахата дойде едва в заключителните минути на мача. Изстрелът на Ромарик не представлява особена трудност за вратаря на домакините. Барселона без особени затруднения успя да възстанови преднината си от шест точки пред Реал след 32-я кръг в Испания. Севиля продължава да заема третата позиция във временното подреждане, но на недостижимите 24 точки след лидера. Валенсия се възползва от неуспеха на прекия си съперник, съкращавайки преднината му до 2 точки.

Барселона – Севиля 4:0
1:0 Иниеста 3’