3. Барселона докосна титлата след 3:2 в Севиля (видео)

Барселона докосна титлата след 3:2 в Севиля (видео)

Каталунците са на победа от 20-и трофей на Примера

Барселона на практика спечели титлата в испанската Примера. Каталунците надделяха с 3:2 над Севиля в ключовия мач между двата тима в Андалусия и почти сигурно ще вдигнат трофея в Ла Лига, тъй като в последния кръг трябва да спечелят домакинството си на отбора от дъното Валядолид. Сега тимът на Пеп Гуардиола отново има точка аванс пред Реал, който разнищи с 5:1 Атлетик (Билбао).

Срещата на „Рамон Санчес Писхуан” премина изключително интересно, след като Барса поведе с 3:0 до 62-ата минута с голове на Меси, Боян и Педро. Интригата обаче бе върната за отрицателно време след две попадения на останлия с човек по-малко Севиля, дело на Кануте и Фабиано. До края с изключително правилна игра каталунците удържаха така важния успех и продължават да събират рекордни точки, които вече са 96.

Двубоят започна много динамично. Каталунците успяха да излязат напред в резултата още в 5-ата минута, когато опит за изкуствена засада от страна на домакините бе осуетен при извеждащ пас на Максуел към Меси, аржентинецът финтира с обръщане Ескюде на линията на наказателното поле и с нисък удар в обратния ъгъл прати топката в мрежата. Лео вкара 32-ия си гол този сезон и почти сигурно ще получи Златната обувка.

Гостите продължиха с агресивната игра. Намиращият се в чудесна форма нападател на Барса Боян можеше да удвои преднината им в 17-ата минута, но в последния момент Палоп се намеси и предотврати второ попадение във вратата си. По-късно грешка на Адриано остави Педро сам срещу стража на Севиля, но той отново се справи като изби, а последвалият удар-центриране на Алвеш бе лошо посрещнато от нападателя и опасността премина.

Така се стигна до 28-ата минута, когато „Блаугранас” стигнаха до заслужен втори гол, който породи неистова радост у щаба на каталунците. След отличен извеждащ пас на Шави към Боян Къркич от ждроб бе овладян от нападателя със сърбохърватски корени и той с премерен диагонален удар от дузпата не остави шансове на плонжиралия Палоп.

До почивката Меси пропусна да направи преднината на своя тим класическа, след като от вратарското поле стреля високо при ниско центриране на Алвеш. В 41-ата минута домакините пък създадоха първото си чисто положение. Конко намери с високо подаване Луиш Фабиано в пеналтерията, където нападателят шутира с все сила, но блестящата намеса на Валдес запази резултата 0:2 непроменен.

В началото на второто полувреме каталунците получиха допълнително спокойствие и увереност, след като защитникът на домакините Конко получи втори жълт картон и напусна преждевременно терена.

В 58-ата минута Лео Меси пропусна невероятна втора възможност. Той комбинира с Максуел на фланга, а левият бранител успя да му върне на чиста позиция в наказателното поле, където атакуващият футболист шутира ниско, но Палоп с веща намеса изби в ъглов удар.

В 62-ата минута обаче Барса вече стигна до трети гол. След блокиран удар на Меси топката попадна у Педро точно пред наказателното поле, нападателят отправи премерен диагонален удар в долния десен ъгъл и този път остави безпомощен Палоп.

Боян пропусна нов чудесен шанс преди на „Рамон Санчес Писхуан” да настъпи драмата. Севиля, който играеше с 10 души, успя да върне два гола за нула време. Най-напред в 69-ата минута отбраната на каталунците се пропука. След извеждащ пас на Луиш Фабиано топката бе елегантно поета от Кануте, който размина Пуйол пред наказателното поле и под плонжа на Валдес намали на 1:3. Две минути по-късно Луиш Фабиано разстреля стража на Барса, след като кълбото се удари в страничната греда и влезе в мрежата му. Асистенцията бе на Зокора.

Спектакълът продължи и изстрел на Педро от границата на пеналта мина близо до десния страничен стълб. Съдията Майенко пък можеше да даде дузпа за домакините за бутане на Пике срещу Фабиано, но остана безмълвен.

До края Барселона не позволи на своя съперник да създаде каквито и да било положения. Тактиката на Пеп Гуардиола да играе предимно атакуващо се оказа изключително правилна и по този начин Барса удържа ценния успех, който на практика ги коронясва като шампиони за 20-и път в богатата им история.

СЕВИЛЯ – БАРСЕЛОНА 2:3