3. Барселона изкара на повърхността „жълтата подводница” и вече е на осем точки пред Реал (видео)

Каталунците победиха с минималното 1:0 Виляреал, като това беше 13-ата поредна победа като гост през този сезон. Голът за тима на Хосеп Гуардиола бе дело на Джерар Пике.

Барселона изкара на повърхността „жълтата подводница” и вече е на осем точки пред Реал Мадрид. Каталунците победиха с минималното 1:0 Виляреал, като това беше 13-ата поредна победа като гост през този сезон. Голът за тима на Хосеп Гуардиола бе дело на Джерар Пике.

С този успех Барса вече има 81 точки на върха в Ла Лига. През следващата седмица каталунците ще се изправят срещу украниският шампион Шахтьор в двубой от 1/4-финалната фаза на Шампионската лита, а следващият им двубой в Примера дисион е срещу последния в класирането Алмерия.

Двата отбора не предложиха особено качествен футбол през първите 45 минути и до много опасни положения пред двете врати не се стигна. Гостите от Барселона владееше в типично свой стил много повече топката от съперника си – 67%, но въпреки преимуществото в този показател момчетата на Хосеп Гуардиола бяха отправила само 3 удара към вратата на Диего Лопес.

През първата част преобладаваха предимно здравите единоборства и на красивите изпълнения, на които са способни играчите и на двата отбора, зрителите на стадион „Ел Мадригал” не можаха да се насладят. Джузепе Роси отправи единствения точен удар към Виктор Валдес в 12-ата минута и с това се изчерпаха опасностите пред неговата вратата.

Даниел Алвеш и Адриано на няколко пъти изпробваха късмета си с удари от дистанция, но така и не успяха да намерят пролука към вратата на Лопес. Така, напълно заслужено двата отбора без да блестят много се оттеглиха на почивка при нулево равенство.

През втората част на двубоя каталунците видимо промениха облика си. Синьо-червените вдигнаха оборотите и атаките към противниковата врата започнаха да се нижат една след друга. Барса започна да играе по своя начин „тики така” – голям брой пасове, които на моменти напълно объркваха „жълтата подводница”.

Гуардиола пусна в игра в 53-ата минута носителят на Златната топка Лионел Меси на мястото на Сейду Кейта, като този ход целеше изостряне на каталунската атака. В 66-ата минута Ибрахим Афелай отправи силен удар, но той беше спасен от стабилно представящият се Лопес.  Минута по-късно обаче той остане безпомощен, след като Пике се озова сам срещу него. Серхио Бускетс центрира в наказателното поле, там бранителят, напълно необезпокояван, овладя топката и от близко разстояние разстреля вратаря на Виляреал.

В 82-ата минута Меси изпълни изключително технично пряк свободен, Лопес обаче за пореден път демонстрира класата си. В 85-ата минута обаче Валдес направи може би спасяването на мача. Санти Касорла отправи бомбен удар от около 7 метра, вратарят на Барселона прояви завиден рефлекс, изчисти в ъглов удар и запази преднината на своите до края на двубоя.