3. Баварците се качиха трудно, но заслужено на европейския трон (ВИДЕО+СНИМКИ)

Баварците се качиха трудно, но заслужено на европейския трон (ВИДЕО+СНИМКИ)

Грешникът от миналогодишния финал Ариен Робен се превърна в герой с късен гол за 2:1

Байерн (Мюнхен) спечели инфарктно, драматично, но напълно заслужено за пети път трофея на Шампионска лига, след като победи с 2:1 Борусия (Дортмунд) в 58-ия финал на надпреварата.

Така новите германски първенци се реваншираха за загубата от Челси след изпълнения на дузпи в миналогодишния решителен мач и същевременно с това затвърдиха мнението, че играят най-качествения футбол в Европа.

Те отстраниха последователно английския Арсенал, италианския шампион Ювентус и новия испански такъв Барселона, за да се изправят срещу миналогодишния германски първенец Борусия (Дортмунд) във финален мач, противопоставил за четвърти път два тима от една и съща държава.

Срещата на митичния стадион „Уембли”, който влезе в историята като единственият домакин на седем финала в най-престижния клубен турнир, започна със своеобразна битка между две армии, след като на терена излязоха две групи от хора, преоблечени като стрелци в цветовете на двата съперника, които се обстрелваха и така започнаха битката на терена.

Още на загрявката пък моторът в средата на терена за Байерн (Мюнхен) Бастиан Швайнщайгер получи лека травма, но след консултация с физиотерапевта на тима германският национал получи разрешение да започне срещата.

Не такава обаче бе съдбата на звездата на Борусия (Дортмунд) Марио Гьотце, който от следващия сезон ще играе за баварците, но сега бе принуден да гледа от трибуните, тъй като не успя да се възстанови навреме за финала. Мачът се игра пред внушителните 86 298 зрители, част от които влязоха в битка часове преди началото на решителния мач.

Самият двубой започна в спокойно темпо, но то се запази само в първите 10 минути, след които двамата вратари се превърнаха в истински герои, за да опазят нулевото равенство до почивката. Първата опасност бе пред стража на баварците Мануел Нйор, който в 14-ата минута трябваше да показва класата си след удар от дистанция на Роберт Левандовски, а минута по-късно стори същото след шут отблизо на Якуб Блашчиковски.

Баварците отговориха 10 минути по-късно, когато Марио Манджукич стреля с глава, но Роман Вайденфелер успя с една ръка да изчисти топката в горната греда, а след това кълбото излезе в корнер.

Четири минути след това пък се откри и най-чистото положение за първия половин час игра. Това стана, след като Ариен Робен бе изведен отдясно сам срещу вратаря на „жълто-черните”, но стреля право в тялото му и топката отново излезе в ъглов удар.

После дойде ред и на Борусия да отговори, а хората на Юрген Клоп го сториха в 35-ата минута, когато Роберт Левандовски бе изведен сам срещу Мануел Нойер, но не успя да го преодолее, като стреля в тялото му, след което опасността отмина.

В самия край на първата част пред Робен се откри нова фантастична възможност да открие резултата. След едно разбъркване в наказателното поле холандецът се озова сам срещу Вайденфелер, но стреля със сила в лицето му, вместо да го преодолее технично и отправи своя 24-ти удар във финалите на Шампионска лига, но отново не успя да се разпише.

Така почивката дойде неусетно при нулево реми, което бе фиксирано след първото полувреме за 21-ви път в 58 издания на решителния мач за най-ценния клубен трофей. След паузата темпото на игра спадна, но в 60-ата минута Байерн нанесе своя удар.

Тогава Робен успя да се отскубне по десния фланг, финтира стража на Борусия и пусна топката успредно на голлинията, където бе Марио Манджукич, за да вкара третото си попадение в 10 мача от ШЛ тази година и първо във финалния дуел - 1:0.

Радостта на баварците обаче бе кратка и трая точно 7 минути, защото в 67-ата Данте ритна в наказателното поле Марко Ройс и италианският арбитър на срещата Никола Рицоли посочи бялата точка. Зад топката застана Илкай Гюндоган, който хладнокръвно прати Нойер в грешния ъгъл и възстанови равенството – 1:1.

Впоследствие Байерн отново повиши оборотите и в 72-ата минута бе близо до втори гол. Томас Мюлер бе изведен сам срещу Роман Вайденфелер, преодоля го и прати топката към вратата, където дебнеше Ариен Робен, но Невен Суботич успя със страхотен шпагат да изчисти кълбото от голлинията и пред погледа на холандеца.

Последваха удари на Давид Алаба и Манджукич от малък ъгъл, както и основателни претенции на Мюлер, че бе задържан преди да подаде хърватина, които обаче останаха без последствие.

В 87-ата минута отново Вайденфелер трябваше да се намесва решително след топовен шут на Швайнщайгер и капитанът на Борусия отново се справи, но дори и той капитулира в 89-ата, когато Робен най-после вкара своя гол във финален мач.

Холандецът се озова сам срещу стража на „жълто-черните”, след като Франк Рибери му подаде с пета топката и Робен навърза двама от поуморените бранители на Борусия и я прати в мрежата, за да донесе титлата на своите.

Така грешникът в миналогодишния финал срещу Челси се превърна в герой за своите и им донесе пети шампионски трофей от престижната надпревара.