3. Байер и Байерн оставиха борбата за титлата широко отворена

Байер и Байерн оставиха борбата за титлата широко отворена

Фирменият клуб и баварците се разотидоха с 1:1 на "БайАрена"

Байер Леверкузен и Байерн Мюнхен не излъчиха победител в дербито на 30-я кръг в немската Бундеслига. Паритетът в резултата 1:1 бе достигнат след точно изпълнена дузпа на Ариен Робен в 51-ата минута и гол на Артуро Видал в 59-ата минута, който се разписа след пропуск в отбраната на Байерн. С равенството по-доволен трябва да бъде съставът на гостите, който на два пъти трябваше да разчита на помощ от страничните стълбове зад Ханс Йорг Бут.

Първото полувреме бе белязано с тактическо надиграване и страха от допускане на критични грешки. Байерн започна по-успешно и първи достигна до опасно положение пред вратата на Рене Адлер. Нападателят на баварците Марио Гомес напредна в противниковата половина, а след това и в наказателното поле на Байер. Националът стреля опасно към далечната греда, а топката закачи страничната греда.

Постепенно „аспирините” успяха да изравнят играта и все повече и повече успяваше да притиска съперника си. В 32-ата Ерен Дердийок надскочи защитата на Байерн и стреля с глава към далечния ъгъл на Йорг Бут. Вратарят трябваше да се протегне максимално за да отрази удара на швейцареца. В 38-ата Транкило Барнета изпусна най-чистото положение до този момент. Тони Кроос успя да финтира Ван Бомел и незабавно подаде в предни позиции, където Бадщубер просто изгледа топката и остави Барнета да овладее и да стреля. Полузащитникът шутира с десния крак, но кълбото срещна страничната греда и излезе в аут – късмет за баварците.

След паузата фортуна отново проработи в полза на гостуващия състав. В 50-ата минута Франк Рибери се опита да се пребори с Гонсало Кастро, но бе съборен на тревата. Реферът Кнут Кирхер посочи към бялата точка, а зад топката застана не кой да е, а Ариен Робен. Героят на Байерн стреля в силно в левия ъгъл, докато Адлер предпочете лявата половина на вратата си. Топката влетя безпроблемно в мрежата на Байер за 1:0 и 11-я гол на Робен от началото на сезона.

Невероятният късмет на баварците сработи отново в 57-ата минута, когато Филип Лам неутрализира крайно комична ситуация и потенциален гол за Байер. Кийслинг се хвърли геройски с глава напред и засече топката, която полетя към страничната греда на гостите. От страничния стълб кълбото намери пътя си към гърба на Йорг Бут, а оттам и към опразнената врата. Защитникът Лам обаче с навременната си намеса успя да избие топката моменти преди тя да пресече гол линията.

Неизбежното обаче се случи секунди по-късно. Артуро Видал възстанови равенството в срещата. Тони Кроос изпълни пряк свободен удар от 30 метра. Кийслинг не успя да достигне кълбото, но Видал бе точен при добавката и не остави шансове на Бут – 1:1. Байерн продължи да действа под късметлийската си опека, която изигра решаваща роля в 77-ата минута. Лам направи опит да изчисти, но кълбото нацели главата на Бадщубер. Кроос се добра до топката и моментално стреля от седем метра дистанция, но ударът му прелетя над вратата. В последните минути и двата клуба се впуснаха в търсене на решителен гол. Ерен Дердийок можеше да реши срещата в 90-ата минута, когато Демикелис сбърка фрапантно при опит да върне топката към вратаря си. Дердийок се впусна подир кълбото, но Йорг Бут предвидливо напусна вратата си и успя да избие от краката на швейцареца.

Паритетът в дербито на 30-я кръг остави борбата за титлата широко отворена. Въпреки поражението си от Хановер Шалке все още има шанс да изпревари баварците в битката за първото място. Байерн е лидер с 60 точки, „миньорите” имат 58. Леверкузен, с 54 т., запазва всички шансове за класиране в Шампионската лига.

Байер Леверкузен – Байерн Мюнхен 1:1
0:1 Робен 51’ (д)
1:1 Видал 59’

За Байер: Адлер, Кадлеч, Райнарцт, Фридрих, Кастро (Сарпай – 52’), Кроос, Видал, Бендер, Барнета, Кийслинг, Дердийок;

Наставник: Юп Хайнкес;

За Байерн: Йорг Бут, Лам, Ван Буйтен, Демикелис, Бадщубер, Робен, Ван Бомел (Пранич – 83’), Швайщайгер, Рибери, Гомес (Козе – 80’), Олич (Мюлер – 57’);

Наставник: Луис Ван Гаал;

Стадион: „БайАрена” – 30 200 посетители;