3. Байерн отново триумфира на "Емирейтс" в драма с две изпуснати дузпи и червен картон (ВИДЕО+СНИМКИ)

Йозил изпусна дузпа в началото и всичко потръгна назад за Арсенал, Кроос и Мюлер донесоха успеха с 2:0 за еврошампиона

Европейският шампион Байерн (Мюнхен) победи Арсенал с 2:0 на „Емирейтс” в първа осминафинална среща в Шампионска лига. Тони Кроос и резервата Томас Мюлер вкараха попаденията за баварците през втората част, но двубоят се превърна в истинска драма с две пропуснати дузпи от Йозил и Алаба, а „артилеристите” играха над 50 минути с човек по-малко след червен картон на вратаря Войчех Счежни.

Първата победа на Пеп Гуардиола като наставник на терена на Арсенал много приличаше на тази на Барселона във вторник вечер на „Етихад” със сходен сценарий – нулева първа част, червен картон за английския тим и два гола за госта – един в началото на второто полувреме и един в самия край на мача.

За втора поредна година Байерн надделя като гост над Арсенал в елиминациите на Шампионска лига след успеха с 2:0 през миналия сезон, когато отстрани отбора на Венгер и впоследствие стана шампион на Европа.

След разкритията за изневерите на Оливие Жиру преди мача, Венгер реши да го остави на пейката и заложи на 21-годишния Яя Саного на върха на атаката. Артета беше наказан и Фламини действаше до Джак Уилшър в центъра.

От другата страна Пеп Гуардиола върна капитана Филип Лам на десния фланг, а Рафиня остана резерва. Швайнщайгер продължава възстановяването си и беше сред резервите, докато Тиаго Алкантара, Хави Мартинес и Тони Кроос започнаха заедно като титуляри.

От първата минута Арсенал започна да пресира европейския шампион, но още с първия удар в мача Тони Кросс накара Счежни да прави страхотно спасяване. После удар на Касорла беше блокиран, а добавката на Саного с глава не беше точна.

Бомба на Саного бе отразена от Нойер с вещина, а младият французин беше истински лидер на „топчиите” в предни позиции в тези минути.
В следващата минута Йозил бе изведен с пас, нахлу в пеналта и финтира Боатенг, който го фаулира и съдията Никола Рицоли даде дузпа за „топчиите”, макар че Месут Йозил беше в лека засада при паса към него. Рекордната покупка на Арсенал пое отговорността да бие 11-метровия удар, но доста безотговорно копна топката в центъра на вратата и Нойер падайки успя да избие с една ръка, а домакините изпуснаха златен шанс да поведат.

След дузпата Байерн постепенно овладя центъра и започна да разиграва по-продължително. В 23-ата минута Окслейд-Чембърлейн надбяга Алаба, но Нойер предвидливо излезе и изчисти в тъч.

Киърън Гибс получи разтежение и в 31-ата минута бе заменен от Начо Монреал вляво на отбраната на лондончани.

Целият мач се обърна с главата надолу в 37-ата минута. Кроос прехвърли с пас защитната четворка на Арсенал, Робен копна топката над Счежни, който събори холандеца и Никола Рицоли даде дузпа с червен картон за полския страж на Арсенал. Санти Касорла напусна терена, а на вратата застана Лукаш Фабиански. Вместо да открие резултата, Давид Алаба върна жеста на Йозил и от бялата точка нацели лявата греда.

Така първата част завърши без голове, но с невероятната драма на две изпуснати дузпи и червен картон за Счежни, а Арсенал трябваше да играе цяла втора част с човек по-малко срещу европейския шампион.

На почивката Гуардиола извади Боатенг, който имаше жълт картон и рискуваше втори, като пусна Рафиня на десния фланг, Хави Мартинес бе върнат в защита, а Филип Лам застана като опорен халф.

Рафиня стреля неточно, а Кошчелни направи рядък индивидуален пробив, но не успя да стреля добре.

Численото предимство на Байерн даде резултат 9 минути след подновяването на играта. Лам пое на десния фланг и върна към Тони Кроос около границата на наказателното поле и халфът с едно докосване фалцово оплете в близкия десен ъгъл за 1:0. Така Кроос за втора поредна година се разписа срещу Арсенал на „Емирейтс”.

Томас Мюлер замени Манджукич и веднага почти бе изведен с пас от Рафиня, но защитата се справи. Робен елиминира с финт Монреал и стреля покрай гредата към далечния ъгъл, а баварците бяха пълни господари на терена и притискаха „топчиите” в тяхното наказателно поле.

Кошчелни спъна Мюлер в пеналта и Робен вдигна ръце, искайки дузпа, но този път съдията замълча.

Гуардиола видя, че Арсенал няма физически сили и даде указания на своите играчи да натиснат в търсене на втори гол.

„Топчиите” поеха риск да развалят глухата защита, в която бяха изпаднали, но това се оказа грешка, която не остана ненаказана.

Две минути преди края резервата Писаро освободи пространство за Филип Лам отдясно, капитанът центрира и друга резерва – Томас Мюлер с глава заби в десния ъгъл за 2:0.

Вторият гол разстрои тотално Арсенал и до края Гьотце направи непростим пропуск, а Тони Кроос нацели гредата и нов гол не падна.

Така Байерн има комфортен аванс от два гола преди реванша на 11 март (вторник) на „Алианц Арена”.

Арсенал - Байерн Мюнхен 0:2