3. Байерн победи Лион в истински спектакъл

Байерн победи Лион в истински спектакъл

“Баварците” спечелиха домакинството си от Шампионската лига с 1:0 и вече мечтаят за финал

Отборът на Байерн (Мюнхен) победи Лион в първи полуфинален сблъсък между тези два съперника в Шампионската лига. На своя “Алианц Арена” “баварците” постигнаха крехка, но много важна преднина от 1:0 преди реванша във Франция след седмица. В герой за отбора на Луис ван Гаал отново се превърна холандският национал Ариен Робен, който отбеляза единственото попадение с великолепен далечен изстрел.

Двата отбора започнаха предпазливо срещата. Футболистите на Байерн (Мюнхен) владееха топката, докато от Лион дебнеха удобни моменти за контраатаки. Преобладаваше битката в центъра на терена и многото нарушения. Постепенно Байерн намери своя ритъм и започна да притиска своя съперник. В 12-ата минута Ван Буйтен имаше отлична възможност да се разпише от воле, но той бе много неточен. Малко след това Рибери се опита да изненада Лорис директно от корнер, но френският национал изби в корнер. След корнера вратарят на Лион излезе неразчетено, но Швайнщайгер не успя да намери рамката на вратата с глава. В 16-ата минута Мюлер стреля с левия крак от границата на наказателното поле след пас на Робен, но ударът му премина високо в аут.

2 минути по-късно Рибери проби по левия фланг и стреля в долния десен ъгъл на Лорис, но в аут. В 22-ата минута Робен напредна по дясното крило и подаде на Мюлер на границата на наказателното поле, но ударът на германеца с левия крак излезе в аут. След този епизод футболистите на Лион се окопитиха и изнесоха играта в половината на своите домакини. В 30-ата минута Едерсон имаше шанс да порази вратата на Бут, но ударът му бе блокиран от защитник на Байерн и топката излезе в корнер. След този епизод настъпи и един от най-скандалните моменти в мача. Френският национал Франк Рибери бе изгонен с директен червен картон за брутален фаул срещу Лисандро, който се отърва без сериозни последствия. В края на полувремето Лион отправи и първия си точен удар към вратата на Байерн. Шелстрьом стреля опасно от далечно разстояние, но Бут показа котешки рефлекс и спаси, а удар на Лисандро в продължението също бе блокиран.

Второто полувреме започна доста нервно, но отново Байерн бе по-активен. В 48-ата минута Пранич изстреля истински снаряд към Лорис, който се намеси с вещина. След това в 52-ата минута Робен центрира отдясно и Швайнщайгер засече топката с глава, но ударът му излезе в аут. Веднага в следващата атака Лам проби в наказателното поле на Лион, върна към Мюлер, но младият немец остана зад топката. Малко след това за втори жълт картон бе изгонен Тулалан от гостите и така двата отбора бяха с 10 души на терена. Футболистите на Байерн (Мюнхен) се възползваха от това психологическо предимство и натиснаха своя съперник. В 61-ата минута Макун сбърка и подаде топката на Робен, който навлезе в наказателното поле и стреля, но на сантиметри от лявата греда на Лорис.

В следващата атака Лисандро имаше шанс да изненада Бут, но вратарят на Байерн спаси. Влезлият като резерва Марио Гомес също имаше шанс да се разпише, но ударът му с глава в 68-ата минута бе твърде слаб и не затрудни Лорис. Логичното се случи малко след това и Байерн поведе в резултата. Ариен Робен проби отляво и отправи бомбен шут към Лорис. Топката се отклони в гърба на Мюлер и заблуди вратаря на Лион за 1:0. Окрилени от импулса след гола футболистите на “баварския” гранд продължиха да натискат своя съперник и Робен отново пробва късмета си от далечно разстояние, но този път Лорис спаси. В последните 10 минути “баварците” успокоиха малко темпото, защото този резултат не удобен за тях. Въпреки това в 84-ата минута отново Робен имаше шанс да удвои резултата, но Лорис спаси неговия удар. В края на мача Лион направи опит да се върне в мача с изравнителен гол, но ударът на резервата Гову премина много близко до лявата греда на Бут.

Байерн (Мюнхен) – Лион 1:0
Робен 69’

Байерн (Мюнхен): Бут, Ван Буйтен, Демикелис, Рибери, Робен (Алтънтоп 85’), Олич (Тимошчук 46’), Лам, Пранич (Гомес 63’), Мюлер, Контенто, Швайнщайгер.

Старши треньор: Луис ван Гаал

Лион: Лорис, Крис, Шелстрьом, Пянич (Макун 56), Лисандро, Едерсон (Бастос 70’), Ревейер, Делгадо (Гову 78’), Сисоко, Тулалан, Гоналон.

Старши треньор: Клод Пюел

Жълти картони: Пранич 27’ (Байерн); Тулалан 50‘ (Лион), Тулалан 55’ (Лион), Бастос 79’ (Лион)

Червени картони: Рибери 37’ (Байерн); Тулалан 55’ (Лион)

Главен съдия: Роберто Розети (Италия)