3. Байерн сложи ръка на титлата в Германия след 2:1 над Шалке

Байерн сложи ръка на титлата в Германия след 2:1 над Шалке

Баварците опасно близо до 21-а титла в Бундеслигата след успех като гост и човек по-малко

Байерн (Мюнхен) спечели дербито на годината в немската Бундеслига срещу Шалке. Момчетата на Луис Ван Гаал спечелиха домакинството си над „миньорите” от Глезенкирхен с 2:1. Франк Рибери откри резултата в 25-ата минута, а секунди след това Томас Мюлер удвои. Отговорът на Шалке не закъсня и в 31-ата минута Кевин Курани върна интригата в двубоя. Домакините трябваше да изиграят второто полувреме с човек по-малко, след като за два бързи жълти картона терена напусна Хамит Алтънтоп. Шалке също остана с човек по-малко, но това се случи в 93-ата минута, а червеният цвят видя Марсело Бордон.

Много бе заложено на карта преди дербито на върха. Феликс Магат имаше уникалния шанс да направи решителна стъпка към два рекорда в Бундеслигата, ако бе извел тима си до победата. Магат е единственият специалист, който може да стане шампион с два различни тима в рамките на два последователни сезона, след като миналата година спечели сребърната салатиера с Волфсбург. Той също така има шанса да стане единственият специалист печелил първенството с три различни отбора. Шалке също така преследва първа титла от 1958 шампионатни кръга насам.
Последната си победа над Байерн Шалке взе преди година, когато Шалке спечели на „Алианц арена” с 1:0, а това се оказа последният мач на Юрген Клинсман начело на баварците.

Срещата започна с натиск на гостите. Франк Рибери стреля застрашително от пряк свободен удар. Шалке реагира едва след 12 минути, когато Джеферсън Фарфан връхлетя Ван Буйтен у спечели нарушение в опасна близост до вратата на Йорг Бут. След това Ракитич стреля неточно с глава, а Курани пропусна да се възползва.

Чистите положения през първото полувреме бяха кът, докато не се стигна до 25-ата минута. Рибери откри резултата със страхотно
воле, след като топката бе върната на границата от Ивица Олич. Секунди по-късно Алтънтоп отне топката от Рафиня и продължи незабавно към Ивица Олич, който бе на линията на засадата. Хърватинът напредна към вратата на Мануел Нойер и пусна топката пред ръцете на стража към Томас Мюлер. Нападателят реализира безпроблемно в опразнената врата за 2:0.

Шалке отвърна в 31-ата минута. Рафиня центрира от лявото крило към Курани. Нападателят надскочи защитата в червени екипи и с прехвърлящ удар с глава насочи топката към далечния ъгъл за 1:2.
Байерн остана с човек по-малко, след като втори жълт картон получи Алтънтоп за грубо нарушение срещу Рафиня.
През втората част Шалке наложи контрол върху играта и се впусна стремително в търсене на изравнителен гол. Отбраната на Байерн обаче работеше добре и домакините трудно достигаха до пределите на наказателното поле. Луис Ван Гаал заложи на по-дефанзивен подход и извади от игра Франк Рибери. В оставащите минути Шалке не успя да намери пролуки в баварския бетон, а в последната минута втори жълт и съответно червен картон получи и Марсело Бордон.

С оставащите пет кръга до края на първенството пред Байерн има още едно сериозно предизвикателство в лицето на Байер Леверкузен, което идва в следващия кръг. Шалке също среща един по-сериозен съперник. Това е Вердер в предпоследния кръг на първенството. По всичко личи, че двубоят ще се окаже решаващ за титлата.

Байерн се върна на върха на класирането с 59 точки, на една след тях е Шалке с 58. Леверкузен заема трето място с 53.

Шалке – Байерн 2:1
1:0 Рибери 25’