3. Байерн срази Челси в невероятен спектакъл в Прага (ВИДЕО)

Байерн срази Челси в невероятен спектакъл в Прага (ВИДЕО)

Баварците надвиха лондончани след изпълнение на дузпи и грабнаха Суперкупата на Европа

Байерн Мюнхен победи Челси след изпълнение на дузпи и по този начин успя да спечели Суперкупата на Европа. Редовното време на играния на „Еден Арена” двубой приключи при резултат 1:1, след като Фернандо Торес откри в полза на Челси в 8-ата минута, а Франк Рибери възстанови равенството с гол в 47-ата. По време на първото продължение лондончани отново успяха да поведат след гол на Еден Азар, но баварците се добраха до изравнително второ попадение секунди в добавеното време на второто продължение, а точен бе Хави Мартинес. При дузпите Байерн успя да спечели с 5:4 и по този начин грабна Суперкупата на Европа.

Отличен мач за Челси изигра вратарят Петър Чех, който на няколко пъти се намеси решаващо след удари на футболисти на Байерн. При дузпите обаче стражът на лондончани не успя да отрази нито един от изстрелите на футболисти на Байерн. Мануел Нойер, който също се представи много силно по време на двубоя, пък спаси петата дузпа за Челси, която бе изпълнена от Ромелу Лукаку, и по този начин баварците грабнаха отличието.

„Сините” от Лондон успяха да открият резултата в 8-ата минута. Английският отбор организира отлична атака, която завърши с пас на Андре Шюрле към Фернандо Торес, който нанесе страхотен удар от воле, а кълбото влетя неспасяемо в левия ъгъл на Мануел Нойер.

След като допусна гол, Байерн се втурна в атака в опит да възстанови равенството и бе много близко до това да отбележи попадение в 21-ата минута, когато Франк Рибери стреля коварно към Петър Чех, но вратарят на лондончани бе на мястото си и отрази изстрела на французина. Малко преди да изтече половин час игра от началото на двубоя отново Рибери имаше възможност да вкара, но след удара му топката премина встрани от вратата.

В 31-ата минута Фернандо Торес можеше да отбележи втория си гол в срещата, след като получи пас в наказателното поле, след което отправи изстрел, но кълбото прелетя над напречната греда. До почивката Байерн търсеше изравнителен гол, но ново попадение през първата част не падна и така краят на първата част дойде при резултат 1:0 в полза на Челси.

Байерн възстанови равенство само две минути след подновяването на играта през втората част. Франк Рибери нанесе великолепен изстрел отдалеч, а топката влетя в десния ъгъл на вратата на Петър Чех, който не успя да се намеси по най-добрия начин.

Баварците продължиха да се представят силно и в 56-ата минута Франк Рибери намери Ариен Робен в наказателното поле, а холандецът засече, но прати топката над вратата.

В 63-ата минута Челси пропиля отлична възможност за отбелязване на втори гол. Данте се подхлъзна в наказателното поле, а топката попадна в Оскар, който обаче се забави и Мануел Нойер спаси. След това обаче кълбото отиде във Франк Лампард, но английският халф на Челси я прати над напречната греда.

Еден Азар също направи пропуск за „сините” от Лондон, а в 78-ата минута се стигна до нова сериозна опасност пред Мануел Нойер. Топката бе центрирана от корнер, Давид Луис отклони с глава, след което Бранислав Иванович засече с глава, но кълбото срещна напречната греда. Пет минути преди края на двубоя Мануел Нойер реагира отлично след удар с глава на Давид Луис от близка дистанция.

В 86-ата минута английският тим остана с десет души на терена. Рамирес получи втори жълт картон, след като влезе грубо в краката на Марио Гьотце. До края на мача не паднаха нови голове и така се наложи крайният победител от сблъсъка да бъде определен след изиграването на две продължения по 15 минути.

В 92-ата Ариен Робен изпълни свободен удар, но прати кълбото в аут. Само минута по-късно Еден Азар отбеляза великолепен гол за Челси. Белгиецът получи отличен пас от Давид Луис, преодоля Филип Лам и Жером Боатенг, след което нанесе много силен удар към вратата на Мануел Нойер, който не реагира по най-добрия начин и кълбото влетя в мрежата му.

Байерн се втурна в атака в опит отново да се добере до изравнителен гол и Давид Алаба пробва късмета си, нанасяйки силен изстрел от границата на наказателното поле, но кълбото не попадна в целта. Шакири също можеше да отбележи, след като получи топката в наказателното поле, но не успя да стреля по най-добрия начин. Първото продължение приключи при резултат 2:1 в полза на отбора на Челси.

В 107-ата минута Марио Гьотце нанесе силен изстрел към Петър Чех, но топката срещна тялото на Гари Кейхил. Последваха две невероятни намеси на вратаря на Челси. Първо чешкият национален страж показа отличен рефлекс и изби кълбото след удар с глава на Марио Манджукич, а почти веднага след това Боатенг също засече с глава, но Чех отново успя да отрази.

Натискът на Байерн продължи и Чердан Шакири можеше да отбележи, след като получи топката на няколко метра пред голлинията, но Гари Кейхил с добра намеса изби в корнер. В 115-ата минута се стигна до поредният пропуск за Байерн – Шакири бе изведен на добра позиция и стреля към Петър Чех, но вратарят на лондончани отново бе блестящ и изби. В 118-ата минута Франк Рибери стреля от пряк свободен удар от 26 метра, но Петър Чех за пореден път спаси отбора си, избивайки кълбото. Малко след това Джером Боатенг стреля над гредата.

Отличната игра и натискът на Байерн Мюнхен доведоха до резултат в добавеното време на второто продължение, когато баварците успяха да достигнат до изравнително попадение за 2:2. Топката бе центрирана в наказателното поле, Данте пусна към Хави Мартинес, който със силен удар прати кълбото в мрежата на Петър Чех. Така продълженията завършиха наравно 2:2 и дойде ред на изпълнението на дузпите.

Първи трябваше да изпълнява отборът на Байерн Мюнхен, а зад топката застана Давид Алаба, който не остави шансове на Петър Чех с удар в десния ъгъл и изведе баварците с гол напред при дузпите.

Първи за Челси стреля Давид Луис, а бразилецът с мощен изстрел в горния ляв ъгъл изравни – 1:1.

Следващ за Байерн бе Тони Кроос. Немският халф стреля в долния ляв ъгъл на вратаря и направи резултата 2:1.

Втори за Челси изпълни Оскар. Бразилецът стреля неспасяемо в горния десен ъгъл и направи резултата 2:2.

Дойде ред на Филип Лам. Петър Чех хвана ъгъла, но не успя да отрази изстрела на капитана на Байерн и баварците поведоха с 3:2.

Франк Лампард стреля трети за Челси и с отлично изпълнение в левия ъгъл отбеляза за 3:3.

Франк Рибери бе четвърти за Байерн и не сбърка, стреляйки в левия ъгъл на Петър Чех – 4:3.

Дойде ред на Ашли Коул за Челси, а левият бек на лондончани имаше късмет, след като ударът му срещна лявата греда, но все пак топката влетя в мрежата за 4:4.

Чердан Шакири бе петият футболист, който трябваше да изпълни за Байерн. Петър Чех успя да играе с топката след изстрела на швейцареца, но не успя да я избие добре и тя влетя във вратата – 5:4.

Петата дузпа за Челси бе поверена на Ромелу Лукаку. Нападателят обаче стреля много слабо и Мануел Нойер спаси и по този начин изведе отбора си до трофея.

Така Байерн Мюнхен до известна степен взе реванш срещу Челси за поражението във финала на Шампионската лига през сезон 2011/2012. Тогава „сините” от Лондон надвиха баварците именно след изпълнение на дузпи.

Байерн Мюнхен – Челси 1:1 (2:2 след продължения, 5:4 след дузпи)
8’ 0:1 Фернандо Торес
47’ 1:1 Франк Рибери
93’ 1:2 Еден Азар
120+1’ 2:2 Хави Мартинес

При дузпите:
За Байерн отбелязват: Давид Алаба, Тони Кроос, Филип Лап, Франк Рибери, Чердан Шакири;
За Челси отбелязват: Давид Луис, Оскар, Франк Лампард, Ашли Коул; пропуска Ромелу Лукаку

Стадион: „Еден Арена”

Жълти картони: Рибери, Боатенг (Байерн Мюнхен); Кейхил, Рамирес, Луис, Торес, Лукаку, Коул, Иванович (Челси);