3. Байерн възкръсна преди Великден

Байерн възкръсна преди Великден

Велики вторник се оказа успешен за баварците, които си върнаха за 1999 г.

Байерн Мюнхен си върна на Манчестър Юнайтед за инфарктния обрат от 1999 г. Баварците спечелиха първия четвъртфинален сблъсък между двата отбора в Шампионската лига, след като осъществиха пълен обрат, подобно на "червените дяволи" преди 11 години в добавеното време, и победиха с 2:1. Гол на Ивица Олич в 92-ата минута окончателно заличи белега, който англичаните оставиха в онзи незабравим финал. Оттогава Байерн победи три пъти Юнайтед.

Уейн Рууни откри рано за Юнайтед. Той изведе гостите още във 2-ата минута. „Червените дяволи” можеха да решат спора още в Мюнхен, след като имаха по-чистите положения. В живота обаче всичко е на принципа на кръговрат и съдбата този път гледаше Бавария. Рибери изравни в 77-ата минута от пряк-свободен удар, а Ивица Олич, който иначе пропусна доста шансове, прати „Алианц Арена” в небесата с гол в 92-ата минута.

През първото полувреме домакините владееха повече топката, но Юнайтед провеждаше експлозивни контраатаки. Зрителите едва ли помнят всички ситуации пред двете врати, които изобилстваха. Като че ли обаче англичаните имаха по-чистите положения преди почивката, едно от които влезе. В началото на второто полувреме Байерн се опита да стигне до бърз гол, но великолепните изяви на Ван дер Сар не позволиха това да се случи. Все пак и Байерн преживя своя Велики вторник, след като рикошет, подобно на попадението на Рууни, при удара на Рибери от фаул се превърна в гол. Видич уцели напречната греда малко след това преди Олич да осъществи инфарктния обрат и да влезе в историята на легендарното съперничество.

Големият отсъстващ за Байерн бе Ариен Робен, докато Юнайтед разчиташе на завърналите се Фърдинанд и Рууни. Бербатов, който имаше три гола срещу баварците, бе оставен резерва от Сър Алекс, но се появи на игрището в 70-ата минута на мястото на Парк.

Двубоят започна повече от перфектно за английските шампиони и те поведоха още във 2-ата минута, отбелязвайки гола на чужд терен, за който бяха дошли. След изпълнение на пряк-свободен удар от фланга на Нани, головата машина Уейн Рууни се възползва от лошо избиване на Ван Бомел и подхлъзване на играещия с маска Мартин Демикелис, и необезпокояван простреля Бут с воле от вратарското поле.

Карик сбърка фатално в 12-ата минута, но нападателите на Байерн не успяха да комбинират помежду си пред наказателното поле и опасността премина след изчистването на Ван дер Сар.

Страхотна контраатака на Юнайтед можеше да доведе до втори гол за тях в 16-ата минута, когато Рууни се озова сам срещу Бут, но се засуети и бранителите на баварците се справиха. Веднага след това удар на Нани мина съвсем близо до лявата греда на домакинската врата.

Байерн отправи първия си точен удар в 21-ата минута, когато Рибери стреля ниско извън наказателното поле, но Ван дер Сар умело улови. В ответната атака центриране на Нани кацна на напречната греда. Алтинтоп пък не успя да спре великолепно подаване на Рибери, за да се озове сам срещу вратаря, което тотално трябва да е убедило и най-незаинтересования зрител, че трябва внимателно да следи събитията на терена.

Четвъртата по-интересна ситуация в рамките на само 7 минути се случи в 28-ата, когато Ивица Олич изтърва най-чистото положение за Байерн. Хърватинът не успя да засече остро центриране по земя и топката си излезе в аут.

В 39-ата минута се разви фантастична атака на Манчестър Юнайтед. След поредица комбинации Флетчър центрира отляво за Рууни в наказателното поле, нападателят пак се измъкна от Демикелис и стреля, но Бут скъси ъгъла и изби.

Двата отбора се оттеглиха на почивка при 0:1.

Втората част започна вихрено за Байерн. Рибери намери Олич с извеждащ пас в наказателното поле, но ъгълът се оказа прекалено малък и Ван дер Сар изби. Холандецът се справи и при далечен удар на Мюлер, който се рикошира неприятно.

В 56-ата минута Алтинтоп развинти Евра и стреля от чиста позиция в наказателното поле, но топката пак се отби от стената „Ван дер Сар”.

Постепенно темпото поспадна и зрителите за първи път в мача си взеха дъх. Чак в 72-ата минута холандският страж, вече посъбрал нови сили, отби пореден опит на Олич. Междувременно Сър Алекс Фъргюсън прецени да решава мача още в Мюнхен и на терена се появиха Бербатов и Валенсия.

Доминацията на Байерн през второто полувреме все пак даде резултат в 77-ата минута. Франк Рибери изпълни пряк-свободен удар, топката се рикошира в Рууни, който бе застанал на стената, и влезе в мрежата на английския състав. Този път Ван дер Сар не мръдна.

Видич нацели напречната греда в 82-ата минута, след като засече с глава центриране от ъглов удар на резервата Гигс.

Ван дер Сар направи поредното си умопомрачително спасяване в 90-ата минута, след като изби удар на Марио Гомес от 4-5 метра.

Съдбата обаче бе решила друго. Ивица Олич, който направи няколко пропуска, се реваншира в 92-ата минута. Хърватинът се възползва от грешка на Неманя Видич, открадна топката и с хубав премерен удар в долния ляв ъгъл пред погледа на слисаните англичани донесе успеха за Байерн.

Сър Алекс преживя най-лошата вечер в живота си, след като в самия край освен радващите се германци видя и Уейн Рууни да напуска терена накуцвайки.