3. Байерн - Юнайтед и Арсенал - Барса огряват четвъртфиналите на ШЛ

Байерн - Юнайтед и Арсенал - Барса огряват четвъртфиналите на ШЛ

Пътят към финала на Шампионската лига ще започне с повторението на два паметни финала от богатата история най-комерсиалния футболен турнир

Пътят към финала на Шампионската лига ще започне с повторението на два паметни финала от  богатата история най-комерсиалния футболен турнир.

Може би най-апетитният сблъсък ще бъде този между Байерн и Манчестър Юнайтед. В последните месеци и двата тима показват отлична форма. „Червените дяволи” и баварската машина се изправиха един срещу друг преди 11 години на испанска земя. Тогава на „Камп Ноу” Байерн докосваше титлата, след като в 90-ата минута водеше с гол на Марио Баслер. За огромното нещастие на баварците Юнайтед обърна срещата само за три минути с голове на Теди Шерингам и златното момче на Сър Алекс Оле Гунар Солскяер. И двата състава срещнаха италианска опозиция в предишната фаза. Манчестър сломи Милан, докато Байерн се прокрадна покрай Фиорентина със скандали и изблик на гениалност от страна на голямата си звезда Ариен Робен. Сблъсъците между немски и английски отбори винаги са предлагали неочаквани резултати. Със сигурност така ще бъде и този път. В двата тима блестят звезди от световна класа.

Другата четвъртфинална двойка, която приковава вниманието още от пръв поглед е повторението на финала от 2006 г. между Арсенал и Барселона. Оттогава измина много време и в двете формации настъпиха много промени. Безспорно един от най-щастливите играчи в редиците на Арсенал следва да бъде Сеск Фабрегас, който ще се изправи срещу клуба, от който тръгна за големия футбол. Несъмнено сърцето на „артилеристите” ще бъде особено мотивиран да се докаже срещу бившия си клуб. Арсенал играе колебливо през този сезон и загуби редица от тежките си двубои. Въпреки всичко момчетата на Арсен Венгер намериха сили да обърнат португалския Порто в осминафиналния реванш и записаха категорична победа с 5:0. Барселона от своя страна рядко допуска грешки през последните години. Това пролича особено ясно в последните две срещи на каталунците. Въпреки че загубиха аванса си в Испания тимът на Пеп Гуардиола победи по категоричен начин Валенсия в дербито на предишния кръг в Примера. След това Барса се разправи безапалационно и с играещия по отличен начин тим на Щутгарт с 4:0.

Съперниците за титлата във Франция Лион и Бордо, които правят един от най-силните сезони за френските представители в Шампионската лига за последните години, бяха събрани в първата четвъртфинална двойка. Бордо премина през груповата фаза на първо място в група със съперници като Байерн и Ювентус. Жирондинци също така постигнаха нещо изключително през настоящия сезон. Бордо е единственият състав, който достига четвъртфиналната фаза на Шампионската лига без загуба през този сезон. Лион от своя страна пък успя да отстрани мултимилионната селекция на Реал Мадрид на осминафиналите с общ резултат от 2:1. Несъмнено битката във Франция, където разликата между съставите е едва две точки, ще повиши напрежението до краен предел.

Интер и Жозе Мауриньо имаха може би най-тежкия жребий в осминафиналите. Миланският тим се изправи срещу лондонския Челси, но въпреки всичко успя да запише две победи срещу „сините”. Добрите резултати в Шампионската лига обаче взеха своя дан, и той се изрази под формата на слабо представяне в Серия А. „Нерадзурите” загубиха голяма част от преднината си след поредица от равенства и редки загуби. Градският съперник Милан се възползва от това и е вече на 1 точка зад лидера. Късметът на Мауриньо и Интер обаче се обърна и италианските шампиони получиха по възможност най-лекия съперник от всички възможни. ЦСКА (Москва) се промуши през осминафиналите с победа като гост над Севиля, но това не дойде без немалка доза късмет. „Армейците” са първият руски тим, достигнал тази фаза на турнира и както играчите, така и наставникът Леонид Слутски ще са амбицирани да напишат златни страници в историята си. Интер вече срещна руска опозиция в груповата фаза в лицето на шампиона Рубин. Срещу тима от Казан „нерадзурите” записаха победа и равенство.

Двубоите запазват настоящия си характер. Победителят ще бъде определен след две срещи, като първите мачове от четвъртфиналите ще се играят на 30 и 31 март. Реваншите са на 6 и 7 април. Финалът ще се състои на 22 май.