3. Бенфика подчини Ливърпул с две дузпи

Бенфика подчини Ливърпул с две дузпи

Кардосо донесе ценната преднина за "орлите" преди реванша на "Анфийлд"

Бенфика постигна важна победа над Ливърпул в първи ¼-финал от турнира Лига Европа. Пред собствена пубклика на “Естадио Луш” “орлите” спечелиха с 2:1. И двата гола за отбора на Жорже Жезус бяха дело на Оскар Кардосо от дузпи, докато за Ливърпул се разписа Даниел Агер.

Първото полувреме започна с натиск на гостите от Ливърпул. Футболистите на Рафаел Бенитес разиграваха топката уверено и хладнокръвно. Логично “мърсисайдци” поведоха в резултата в 9-ата минута. Джерард центрира от фаул, Торес и Кайт увлякоха защитниците на Бенфика и оставиха пространство за Агер, който елегантно с пета прати топката във вратата на Цезар. Това бе и първи гол за датския национал през сезона с “червената” фланелка. След това обаче домакините от Бенфика се окопитаха и на свой ред натиснаха своя съперник.

В 11-ата минута Кардосо стреля от границата на вратарското поле, но в аут. 5 минути по-късно парагвайският национал отново имаше шанс да се разпише, но Рейна лесно спаси неговия удар. Бенфика продължи да натиска и да създава положение след положение. В 17-ата минута отново Кардосо стреля с глава, но Рейна отново бе на точното място. Оттук нататък домакините се ориентираха към ударите от далечно разстояние, след като центриранията не доведоха до успех. Най-активен бе Анхел Ди Мария, но мерникът му бе много неточен.

В 30-ата минута се разигра истински екшън с елементи на драма. Луизао фаулира Торес в центъра на терена и получи заслужен жълт картон. За Райън Бабел това не се оказа достатъчно и той потърси лична саморазправа с бразилския капитан на Бенфика. От това холандецът “спечели” единствено директен червен картон. Ливърпул се съвзе от този шок и в края на полувремето имаше шанс да удвои преднината си. В 36-ата минута гол на Торес бе отменен заради положение на засада, а 3 минути по-късно вратарят Жулио Сезар се намеси с вещина след удар на испанеца от близко разстояние.

След този пропуск нападателите на Бенфика създадоха още 2 голови положения, които бяха пропуснати от Гарсия и Ди Мария. Малко преди съдията да сложи край на първата част Емилиано Инсуа си изкара жълт картон, който му донесе наказание за 1 среща и го лиши от участие на реванша на “Анфийлд” след седмица.

Второто полувреме започна със силен домакински натиск на Бенфика. В рамките само на 5 минути Кардосо на 2 пъти пропусна да се разпише. Малко след това отново парагваеца стреля от фаул и разтресе десния страничен стълб на Рейна. Точно в този момент настъпи кулминацията на драмата в мача. След като топката се върна от гредата Инсуа фаулира Аймар в опита си да спре аржентинеца да отиграе топката. Главният съдия на мача Йонас Ериксон бе категоричен – дузпа за Бенфика. След многото пропуски до този момент Кардосо най-накрая се отпуши и разстреля Рейна за 1:1.

След този епизод мачът се успокои. Двата отбора се вкопиха в люта бита, най-често водена в средата на терена. Домакините се опитват да пробият Рейна за втори път чрез извеждащи подавания, но защитата на Ливърпул се брани умело. Наставникът на Бенфика опита да усили нападателната си мощ като пусна Нуно Гомеш и Рубен Аморин в търсене на втори гол. В 76-ата минута Торес имаше шанс да изведе Ливърпул отново напред. Испанският национал бе изведен сам срещу Сезар, но ударът му премина покрай левия страничен стълб.
Бенфика отговори с мълниеносна контраатака, която донесе още искри в мача. Карагър игра с ръка в наказателното поле и Ериксон отсъди втора дузпа за домакините. Зад топката отново застана Кардосо, който с техничен удар преодоля Рейна за втори път в 77-ата минута – 2:1 за Бенфика. Това бе и 9-ти гол за парагваеца в Лига Европа, с което даде сериозна заявка за голмайсторския приз в турнира.

В края на мача Ливърпул имаше шанс да изравни. В 88-ата минута Джерард стреля от малък ъгъл но Сезар бе на своя пост и спаси удара на капитана на