3. Бербатов, Нани и Гигс върнаха Юнайтед на върха

Бербатов, Нани и Гигс върнаха Юнайтед на върха

Берба даде тласък на „червените дяволи” за 3:1 над Тотнъм към потенциална шампионска победа над „шпорите”

Манчестър Юнайтед се изкачи на първото място във Висшата лига, поне за 24 часа, след като победи Тотнъм с 3:1 на своя „Олд Трафорд” в първия мач от 36-я кръг на шампионата. Българският нападател на Юнайтед Димитър Бербатов се представи особено силно срещу бившия си тим, застрашавайки на няколко пъти вратата на Еурелио Гомес през първата и втората част на двубоя. В отсъствието на Уейн Рууни Берба даде решаващия първоначален тласък на тима си, след като изработи дузпата, с която домакините поведоха в резултата. Ветеранът Райън Гигс се разписа на два пъти от бялата точка, а добро шоу за препълнения „Олд Трафорд” направи и Луис Нани, който реализира за 2:1 и след това изработи втория наказателен удар в срещата. Мощният Ледли Кинг изравни резултата за 1:1 в средата на втората част, но яловото нападение на „шпорите” така и не успя да пробие на моменти колебливата защита на Юнайтед.

Претендентите за титлата ще нощуват на първото място със 79 точки и две пред Челси, който в неделя приема Стоук Сити.

В първите си минути срещата не блестеше с особена динамика. Двата състава предпочитаха да не се впускат в безразсъдни офанзивни акции, което доведе до известен брой неточни отигравания и пропуски в играта. Димитър Бербатов започна мача с ранен шанс, получавайки топката в наказателното поле на бившия си тим след пас на Пол Скоулс. Българинът обаче не успя да овладее и загуби кълбото. Юнайтед постепенно се наложи над съперника си и се задоволяваше с повече владение на топката. Домакините обаче не успяха да материализират предимството си в гол.

Първото чисто положение в срещата дойде в 28-ата минута. Бербатов получи топката на опасна позиция пред вратата на Тотнъм след пас на Евра. От границата на вратарското поле на Гомес таранът насочи топката ниско в долния десен ъгъл, но тя срещна краката на изпречилия се Ледли Кинг.

Секунди по-късно и Валенсия се откъсна от бранителите на Тотнъм на добра позиция срещу стража на „шпорите”, след което стреля от границата на наказателното поле, но кълбото бе уловено безпроблемно от Гомес.

В 31-ата защитата на гостите практически подари коженото кълбо на Бербатов, който вместо да потърси взаимодействие със свой съотборник, предпочете авантюристично воле от 23 метра. Несериозният изстрел премина високо и встрани от рамката на Гомес.
В 40-ата минута пред Бербатов се отвори нова добра възможност за обстрел срещу Гомес. Рафаел напредна по дясното крило, където успешно финтира бранителя на лондончани Гарет Бейл и с левия крак центрира към далечния край на пеналта. Там Берба взе връх в единоборството си с Асу-Екото и без подготовка шутира към вратата на Тотнъм. Прибързаният му удар обаче не бе достатъчно точен и премина встрани от вратата.

Тотнъм успя да създаде няколко положения пред вратата на Ван Дер Сар, но те се оказаха по-скоро безобидни. Най-опасни в редиците на „шпорите” бяха неуморимият Гарет Бейл и Лука Модрич, за сметка на останалите изолирани Джърмейн Дефоу и Роман Павлюченко.

Втората част започна с не особено приятната гледка на повръщащия Патрис Евра. Французинът изпитваше явен дискомфорт, но въпреки това се върна в игра след бърза глътка вода. Играта в първите минути отново бе поразхвърляна, но Юнайтед отново първи успя да вдигне оборотите и да натисне съперника си. В 54-ата минута отново Бербатов се озова в центъра на вниманието за пореден път. Нападателят засече точно центриране на Евра и с глава насочи удара си към лявата греда. С топката до страничния стълб на сантиметри се размина и Дарън Флечър.

Пропускът не повлия играта на българина, който днес демонстрираше отлично настроение и активност в предни позиции. Добрата игра на Берба бе възнаградена в 57-ата минута, след като той се оказа ключова фигура при отбелязването на първия гол на „червените дяволи”. Митко пое кълбото и се измъкна от Асу-Екото в наказателното поле. С бърз и техничен пас с пета той продължи към набралия скорост Патрис Евра. Защитникът бе съборен от Екото и реферът Маринър посочи към бялата точка. Зад топката застана Райън Гигс, който безпроблемно откри резултата в долния десен ъгъл.

Тотнъм обаче не се предаде и възстанови равенството в 70-ата минута. След ъглов удар снажният защитник на гостите Ледли Кинг надскочи с лекота Крик в наказателното поле и запрати центрираната от Гарет Бейл топка в левия ъгъл на Ван Дер Сар. Вратарят бе прекалено далеч от топката за да реагира, но на пътя на кълбото стоеше Рафел, който незнайно защо предпочете да чисти акробатично и пропусна топката покрай себе си.

Девет минути по-късно Сър Алекс предприе рискована смяна, пускайки Кико Македа в игра на мястото на Рафаел. Рискът определено се отплати, тъй като младият италианец асистира за 2:1 само две минути, след като стъпи на терена. Флечър намери Македа, който незабавно разсече „бялата” защита с точен пас към пробилия в дясната половина на пеналта Нани. Крилото напредна и след няколко крачки с техничен прехвърлящ удар направи Гомес безпомощен. Пет минути по-късно португалецът се развихри отново, спечелвайки втора дузпа за „дяволите”, след като бе съборен от Паласиос. Ветеранът Гигс повтори упражнението от бялата точка, но този път в противоположния ъгъл на Гомес. Вратарят отново предусети къде Гигс ще насочи топката, но така и не успя да отрази удара.

Манчестър Юнайтед – Тотнъм 3:1
1:0 Гигс – 58’ (д)
1:1 Кинг – 70’
2:1 Нани – 81’
3:1 Гигс – 86’ (д)

За Манчестър: Ван Дер Сар, Евра (Ошей – 67’), Рафаел (Македа – 79’), Видич, Евънс, Гигс, Флечър, Сколс, Валенсия (Карик – 60’), Бербатов, Нани;

Мениджър: Алекс Фъргюсън;

За Тотнъм: Гомес, Кинг, Асу-Екото, Бейл, Доусън, Бентли (Ленън – 66’), Модрич, Паласиос, Хъдълстоун, Дефоу (Гудьонсен – 55’), Павлюченко (Крауч – 75’);