3. Бербатов спечели „българското дерби” в Шампионската лига (видео)

Бербатов спечели „българското дерби” в Шампионската лига (видео)

Българинът не успя да се разпише при победата на Манчестър с 3:0 в Турция. Валенсия също с класическа победа

Отборът на Манчестър Юнайтед постигна важна победа като гост на Бурса с 3:0 в мач от група „C” на Шампионската лига и на практика си осигури преминаване в следващата фаза на турнира.

Попаденията за англичаните отбелязаха Дарън Флетчър в 48-ата, Обертан в 73-ата и Бебе в 77-ата минута на двубоя. По този начин „Червените дяволи” събират актив от 10 точки и са начело в класирането на своята група.

Бившите съотборници в националния отбор на България, Димитър Бербатов и Димитър Иванков, бяха титуляри за своите отбори. Двамата се изправят отново един срещу друг, след 10-годишна пауза. За последно съименниците бяха съперници във вечното дерби на България между ЦСКА и Левски през 2000-та година, завършило с победа за сините.

Сър Алекс Фъргюсън имаше куп кадрови проблеми в състава си за тази среща. Мениджърът, който има вече над 2000 мача начело на „Червените дяволи”, не можеше да разчита на Рууни, Валенсия, Гигс, Фърдинанд, Еванс, Андерсон, Македа и Гибсън.

Въпреки липсата на някои ключови за Манчестър играчи, гостите постепенно наложиха своя стил на игра и превъзхождаха игрово своя съперник. В началните минути на мача се откриха две положения пред Бербатов. Първо, в 7-ата минута, българинът бе намерен от Патрис Евра, който, след хубав пробив отляво, сложи топката на главата на Бербо. Нападателят на Манчестър обаче стреля слабо, право в ръцете на Иванков.

Няколко минути по-късно нов шанс се откри пред Бербатов. След пас на Флетчър, девятката на „Червените дяволи” стреля силно с десния крак от границата на наказателното поле, но сънародникът му на вратата на домакините внимаваше и успя да парира удара.

Турците можеха да се възползват от грешка в отбраната на Манчестър в 20-ата минута, когато Йълдъръм изведе Тургай Бахадир в наказателното поле, но последният се забави и изстрелът му от малък ъгъл бе избит от Ван дер Сар в ъглов удар.

Малко по-късно „Червените дяволи” дадоха нова жертва, след като се наложи Нани да напусне принудително терена, заменен от Жи-Сунг Парк.

В 33-ата минута на двубоя отлична възможност бе пропиляна от Дарън Флетчър. Отново с хубаво центриране отляво се отличи Патрис Евра, който намери непокрития в наказателното поле Флетчър, но ударът на шотландеца от воле не бе в очертанията на вратата.

Няколко минути по-късно попадение на Скоулс беше отменено, тъй като играчът на Манчестър си бе повел топката с ръка.

Първото полувреме завърши при нулево равенство.

Втората част започна великолепно за англичаните. Гостите откриха резултата в 48-ата минута след попадение на Дарън Флетчър, който се реваншира за пропуска си преди почивката. Той бе изведен превъзходно от Майкъл Карик и със силен удар ниско по тревата прати топката в долния десен ъгъл на вратата, пазена от Иванков.

Последваха две възможности за домакините, пропуснати от Ергич и Инсуа. Турците не стигаха лесно до опасности пред вратата на Ван дер Сар, тъй като бяха максимално затруднени от добре организираната защита на Манчестър. Съотборниците на Иванков бяха принудени да пробват мерника си главно от далечна дистанция.

В 73-ата минута Габриел Обертан удвои пренината на англичаните след като с топовен изстрел от дъгата на наказателното поле препарира Димитър Иванков.

Четири минути по-късно влезлият като резерва Бебе направи резултата класически и сложи точка на спора в тази среща. Бразилецът се разписа от близко разстояние след като бе перфектно изведен от неостаряващия халф Пол Скоулс и така подпечата победата на Манчестър Юнайтед.

Бурсаспор – Манчестър Юнайтед 0:3
0:1 Флетчър 48'
0:2 Обертан 73'
0:3 Бебе 77'

Състави:

Бурсаспор: Иванков, Тандоан, Ердоан, Йозтюрк, Ведерсон, Свенсон, Ергич, Бахадир, Шен (79’ Одабашъ), Инсуа (73’ Нунйес), Йълдъръм (73’ Ипек)

Манчестър Юнайтед: Ван дер Сар, Рафаел, Смоулинг, Видич, Евра (79’ Фабио), Скоулс, Карик, Нани (24’ Жи-Сунг Парк), Флетчър (62’ Бебе), Обертан, Бербатов

Жълти картони: -

Червени картони: -

Рефер: Волфганг Щарк

Стадион: Ататюрк

В другия мач от групата, Валенсия също постигна класическа победа. "Прилепите" сразиха Рейнджърс на Местайа. Попаденията за домакините отбелязаха Солдадо в 33-ата и 71-ата минута и Коста в 90-ата минуа на мача.

Първият гол дойде след разбъркване в наказателното поле на гостите, при което най-съобразителен бе Солдадо. Испанците доминираха през първата част на мача, но Рейнджърс също имаха шанс да отбележат, след като Наисмит удари страничната греда.

За второто си попадение, Солдадо направи чудесно двойно подаване с Мата, след което с хубав удар от границата на наказателното поле не остави шансове за вратаря на шотландците Мак Грегър.

Третия гвоздей във вратата на Рейджърс закова Коста в последната минута на срещата, след центриране на Мигел.

Така след изиграните срещи от група "С" на Шампионската лига, Манчестър е начело в класирането с 10 точки, следван от Валенсия със 7. На трета позиция в групата е Рейджърс с актив от 5 точки, а на последното място остана Бурса без нито една спечелена точка.

Груев с пълни 90 минути при успех с 2:0 над Кардиф