3. Бейл срещу Роналдо в мача на истината

Бейл срещу Роналдо в мача на истината

Португалците се надъхват от критиките, "драконите" играят без Аарън Рамзи на полуфинала

Когато Португалия и Уелс излязат на терена, за да си оспорват място на финала на Евро 2016, от двама играчи ще се очаква да надскочат ос­таналите и да поведат отборите си към блену­вания триумф. Кристиано Роналдо и Гарет Бейл - съотборници в Реал Мадрид и най-скъпи игра­чи в историята на спор­та, ще понесат върху раменете си товара на големите надежди. Ни­то един от досегашни­те 48 мача на Евро 2016 не противопостави су­перзвезди с толкова голямо значение за техни те отбори. "Те са двама от най-добрите на планетата. Знаем какъв е за­логът. Приятелството   ще трябва да из­чака до края на мача", зая­ви Крис Коулман. Преди no-малко от 6 седмици Ронал­до и Бейл спечелиха втората си Шампионска  лига за три сезона заедно в Кралския клуб. Откак­то се премести на "Бернабеу"  за   рекордните 100 милиона евро, уелсецът трябваше да играе в сянката на 3-кратния носител на „Златна­та топка". Мачът в Ли­он му дава перфектнатa възможност да оспори тази йерар­хия. Гарет се на­мира в по-добра форма от пор­тугалеца, вкара 3 гола до момен­та, въпреки че драконите ня­маха нужда от негово попаде­ние, за да отстра­нят Белгия на четвъртфиналите. След като приказката за Исландия свърши, Уелс взе ролята на любимец на неутралните фенове. Преди 4 години бе в най-ниската си точка, но пребори всички очаква­ния и се класира на голям форум след 58 години ча­кане. След това стана и първият дебютант след Швеция през 1992 годи­на, добрал се до Топ 4.

Португалия е безспор­ното грозно пате от че­тирите отбора, които останаха на Евро 2016. Не позволявайте дяволс­ката усмивка на Кристиано Роналдо да ви заблу­ди. Докато Уелс, Герма­ния и Франция впечатлиха с големи победи и зас­лужено достигнаха до тази фаза, мореплавате­лите с мъка се присъеди­ниха към тях. Ако CR7 не преоткрие головото си докосване, което го изостави в двата мача от елиминациите до мо­мента, Португалия ще има доста трудности в днешния сблъсък срещу Бейл и компания.

Остава мистерия как тимът на Фернандо Сантош стигна до четвъртия си полуфинал в последните пет надп­ревари, в които участ­ва. Иберийците още не са победили съперник в рамките на редовните 90 минути, излязоха от групата с три равен­ства и после пречупиха Хърватска с продълже­ния и Полша с дузпи. Дву­боят с балканците бе един от най-разочароващите на турнира. За 8 часа футбол по терени­те на Франция порту­галците са водили в резултата само 22 минути. И Въпреки всичко са само на 90 минути от големия финал в Париж на 10 юли.

Разбираемо е, че игра­чите са фокусирани пове­че върху резултатите: "Критиките ни дават мотивация да докажем, че не са прави", заяви халфът Данило, който най-вероятно ще започ­не на мястото на наказа­ния Уилям Карвальо в сре­дата на терена. Част от проблемите се дъл­жат на незадоволител­ната форма на Кристиано Роналдо. Докато съ­отборникът му в Реал Мадрид Гарет Бейл е го­лемият лидер на Уелс, CR7 до момента е изиг­рал само един силен мач на Евро 2016. В останали­те 4 не отбеляза гол, пропусна и дузпа. Момче­тата на Сантош обаче станаха експерти в обла­стта на оцеляването и многократно се измъкна­ха от трудни ситуации. Те на три пъти успяха да наваксат изоставането си срещу Унгария за 3:3, а после стопиха и дефици­та срещу Полша. Нани и Куарешма се опитват да компенсират липсата на голове на Роналдо, дока­то 18-годишният Ренато Санчес се превърна в едно от откритията на турнира.

Загуба от Уелс, който никога не е стигал толко­ва далеч, ще бъде приета като съкрушителен удар. От 2000 г. насам Порту­галия в повечето случаи не успява да прескочи именно тази фаза. Ибе­рийците загубиха полуфи­налите си на Евро 2000 и Мондиал 2006 от фран­ция, както и на Евро 2012 от Испания. Стигнаха до битката за трофея само през 2004-а у дома срещу Гърция. Още нямат загуба в официален мач под ръ­ководството на Сан­тош. На хартия Уелс е отборът в по-добра фор­ма, но, от друга страна, драконите ще бъдат ли­шени от един от най-креативните си играчи Аарън Рамзи заради нат­рупани картони. На него­вото място най-вероят­но ще се появи Анди Кинг, на когото може би му е писано да участва в още една приказка след тази на Лестър във Висшата лига на Англия.

Гюндоган за Барса: Изпълних своята детска мечта

"Беше трудно, но в същото време и страхотно преживяване"