3. Безидеен Юнайтед падна в краката на Суарес и Каут - "червените дяволи" бяха изгорени на "Анфийлд" (видео)

Бербатов изигра цял мач и се отличи с греда и с уникален пропуск, Каут с хеттрик, Анди Керъл с дебют за Ливърпул

Отборът на Ливърпул успя да спечели дербито на 29-ия кръг в Англия, след като се наложи с 3:1 над Манчестър Юнайтед. Мърсисайдци бяха по-добрият тим на терена и след малко повече от час игра, водеха с 3:0, най-вече благодарение на отличните изяви на Луис Суарес и Дирк Каут, който вкара и трите гола за тима си. „Червените дяволи” се отличиха с безидейна игра, а единственото попадение за тях дойде в 91-ата минута и бе на влезлия като резерва Ернандес. Цял мач за Юнайтед изигра Димитър Бербатов. Българинът се запомни с хубав удар в гредата при резултат 0:0, както и невероятен пропуск малко след началото на втората част.

Гостуващият тим на Юнайтед имаше сериозни проблеми в защитата си преди началото на двубоя, след като контузия пречеше на Рио Фърдинанд да участва в двубоя, а капитанът Неманя Видич не можеше да играе, защото получи червен картон в гостуването на Челси по-рано през седмицата. Така централни бранители за тима на сър Алекс Фъргюсън бяха Уес Браун и Крис Смолинг. Капитанът на мърсисайдци – Стивън Джерард, който бе под въпрос за мача до последно, бе в стартовия състав на Ливърпул.

Началото на двубоя бе равностойно, а първата възможност дойде още в третата минута. Раул Мейрелеш стреля по земята от границата на наказателното поле, а Суарес засече топката, но ударът на уругваеца бе прекалено лек и попадна в ръцете на Ван дер Сар, който безпроблемно улови кълбото.

Последваха минути, в които домакините от „Анфийлд” вледееха повече топката, но чисти ситуции пред вратата на холандския страж на Юнайтед нямаше. Първият точен удар към Рейна бе отправен в 13-ата минута, когато Бербатов получи топката в половината на съперника и след хубав пробив стреля, но испанският вратар на домакините спаси изстрела без проблем.

Малко след този пропуск, последва нова великолепна изява на българина. Нападателят бе намерен на границата на наказателното поле и с блестящ изстрел прати кълбото към Рейна, който нямаше как да отрази удара на Бербатов, но все пак топката не влезе в мрежата на домакините, защото топката срещна дясната греда.

Ливърпул отвърна с добра атака, която започна от Суарес, който центрира кълбото в наказателното поле на Едвин ван дер Сар, където непокрит беше Раул Мейрелеш. Халфът се опита да намери Каут с пас с глава, но холандецът закъсня и кълбото попадна в ръцете на холандския вратар.

Мърсисайдци успяха да поведат в 34-ата минута, когато една от новите придобивки на Ливърпул – Луис Суарес, блесна, преодолявайки последователно Рафаел, Карик и Браун и с леко подаване преодоля Ван дер Сар, а останалият сам срещу вратата Дирк Каут изведе Ливърпул с гол напред.

Отборът на Кени Далглиш можеше да удвои веднага, след като поведе, но Макси Родригес не успя да преодолее Ван дер Сар. Това обаче направо Дирк Каут няколко минути по-късно. Топката бе центрирана в наказателното поле на Юнайтед, а Луиш Нани не изчисти добре кълбото и го прати право в Дирк Каут, оказал се сам срещу вратаря. Холандецът засече директно топката и по този начин отбеляза втория си гол в двубоя.

До почивката преобладаваха грозни сцени, като главният съдия Фил Дауд до голяма степен ощети „червените дяволи”, след като не показа директен червен картон на Джейми Карагър, който влезе изключително грубо в краката на Луиш Нани. Наложи се португалецът да бъде заменен, а бранителят на Ливърпул се отърва само с жълт картон. В следващите минути имаше нови напрегнати моменти, завършили с още официални предупреждения. Гол обаче не падна и след първите 45 минути Ливърпул водеше с 2:0.

В началото на втората част гостите от Манчестър Юнайтед започнаха по-активно, но първото чисто положение бе за Ливърпул. Мърсисайдци организираха хубава атака, преминала през Суарес, който подаде към Раул Мейрелеш, но полузащитникът не успя да намери свой съотборник, защото след паса му, Ван дер Сар улови.

В 55-ата минута Райън Гигс можеше да намали, но силният му удар не попадна в целта. Руни намери уелсецът, който от около 10-ина метра прати кълбото на сантиметри над напречната греда на Рейна. Няколко минути по-късно, Ернандес бе намерен в наказателното поле на мърсисайдци и стреля великолепно към Рейна. Испанският страж се намеси и изби кълбото, което попадна в Димитър Бербатов, който с глава прати топката към вратата на Ливърпул, но Раул Мейрелеш изби от голлинията и запази мрежата на тима си „суха”.

Преднината на домакините стана класическа в 65-ата минута, когато след слаба намеса на Едвин ван дер Сар, Каут довкара кълбото и оформи хеттрика си. Великолепно представящия се в срещата Луис Суарес стреля от пряк свободен удар, холандският вратар на гостите не успя да укроти кълбото в ръцете си и то попадна в краката на неговия сънародник Каут, който с попадението си сложи край на всякаква интрига.

В 73-ата минута в игра за мърсисайдци се появи Андрю Керъл, като това бе дебют за младия англичанин. Броени секунди след влизането си, нападателят стреля, но Ван дер Сар този път реагира добре и улови.

В заключителните моменти на срещата Джерард можеше да направи разгромът още по-голям, но силният му изстрел от далечно разстояние премина на сантиметри от десния страничен стълб. Руни пък се отличи с красиво изпълнение, но Рейна отново не допусна гол и изби топката далеч от вратата си.

Тимът на Алекс Фъргюсън отбеляза почетно попадение в първата минута на даденото от Фил Дауд продължение, но то с нищо не повлия на крайния изход на двубоя. Гигс центрира към Ернандес, който с глава от границата на вратарското поле забоде топката в мрежата за 3:1.

Така „червените дяволи” записаха третото си поражение от началото на сезона, което бе и второ поредно, след като отборът на Алекс Фъргюсън загуби от Челси по-рано през седмицата. Въпреки загубата, Юнайтед продължава да е лидер с 60 точки, но и мач повече от втория Арсенал, който е с 57. Ливърпул вече има 42 и е 6-ти.

Ливърпул 3:1 Манчестър Юнайтед
34’ 1:0 Каут
39’ 2:0 Каут
65’ 3:0 Каут
90+1' 3:1 Ернандес

Стадион: „Анфийлд”

Главен съдия: Фил Дауд

Жълти картони: Шкъртел, Карагър (Ливърпул); Ван дер Сар, Рафаел, Скоулс (Манчестър Юнайтед)