3. Блестящ Бербатов влезе в историята: Вкара 5 на Блекбърн и качи Юнайтед на върха (видео)

„Червените дяволи” разбиха гостуващия Блекбърн със 7:1

Днес - 27 ноември 2010 година - българският нападател на Манчестър Юнайтед Димитър Бербатов се изравни с рекордьорите по брой отбелязани попадения в един мач на английската Висша лига, след като наниза пет попадения на гостуващия Блекбърн в мач от 15-ия кръг на Премиършип, завършил при резултат 7:1.

Така бившият капитан на националния ни отбор стана едва четвъртия футболист във футболната история на Острова, който е успявал да вкара пет попадения в рамките на един двубой.

Преди българина това бяха правили единствено Андрю Коул (1995 г.), Алън Шиърър (1999) и Джърмейн Дефоу (2009 г.).

Топреализаторът на „червените дяволи” не се бе разписвал в 10 поредни мача, след като бе реализирал запомнящ се хеттрик срещу Ливъпрул на „Театъра на мечтите”, но стори това още в 72-рата секунда на двубоя с Блекбърн.

Митко се възползва от пас на Рууни, който отклони към него центриране на Нани, и успя да изпревари Паскал Шимбонда в наказателното поле на Блекбърн, откривайки резултата в срещата. В 23-ата минута южнокорейският национал Парк Джи Сун удвои преднината на домакините след двойно подаване с Рууни, макар Бербатов също да бе в изгодна позиция.

Четири минути по-късно обаче българинът вкара втория си гол в двубоя, възползвайки се от груба грешка на Шимбонда, който го изведе сам срещу Пол Робинсън, като по този начин оформи класическата преднина на своите. В заключителните минути на първата част Димитър Бербатов навлезе с дрибъл в наказателното поле на гостите, където бе спрян с цената на нарушение от бранител на гостите, но реферът Лий Пробърт не отсъди дузпа и така двата тима се оттеглиха на почивка при резултат 3:0.

Само две минути след подновяването на играта обаче Бербо реализира своя трети гол в срещата. Той отне една топка в собствената си половина, след което изведе Нани на фланга и се включи на скорост в атаката, а португалецът го намери непокрит на точката за изпълнение на дузпа и българинът прати топката неспасяемо в горния десен ъгъл на вратата, пазена от Пол Робинсън.

Буквално в следващата атака самият Нани се разписа сред реализаторите, след като бе изведен от Андерсон и напредна в типичния си стил по левия фланг на атаката на Юнайтед, а после разстреля Робинсън за пети път в срещата.

Точно след изтичането на първия час игра на „Олд Трафорд” Димитър Бербатов вкара за четвърти път в двубоя. Този път той се възползва от разбъркване в наказателното поле на гостите, дошло след центриране на Нани и опит за удар на Джи-Сунг Парк, и отблизо вкара топката за шести път във вратата на гостите.

С това той изравни своя рекорд по брой отбелязани попадения в една среща, след като бе сторил същото и с екипа на Тотнъм срещу тима на Рединг при успеха с 6:4 през 2007-а година.

В 70-ата минута обаче Митко дори задмина това си постижение. Той навлезе с топка в крака отдясно на наказателното поле, после потърси пас към Уейн Рууни, но подаването му бе блокирано от Райън Нелсън, след което топката се върна в краката му, а той от малък ъгъл я прати за пети път във вратата на Робинсън.

Почетното попадение в полза на гостите бе дело на техния капитан Кристофър Самба, който вкара с глава след корнер в 84-ата минута. Две минути преди края на редовните 90 Бербо бе близо до шестия си гол в срещата, но бившият му съотбоник в Тотнъм - Пол Робинсън, го лиши от възможността, след като отрази удара му с глава.

Със спечелените три точки Юнайтед си върна върха в класирането, който за кратко бе превзет от Арсенал. „Червените дяволи” вече имат 31 точки в своя актив и с един гол по-добра голова разлика от шампиона Челси, който има 28 т. и мач по-малко. Блекбърн остана с 18 точки след 15 изиграни двубоя.

След петте си попадения Бербатов вече е и едноличен лидер в ранглистата на реализаторите на Премиършип с 11 попадения на своята сметка.

Стартови състави:

Манчестър Юнайтед: Ван дер Саар, Рафаел, Фърдинанд, Видич (’64 Евънс), Евра, Нани, Карик, Андерсън, Парк (’72 Обертан), Бербатов, Рууни;

Блекбърн: Робинсън, Салгадо, Самба, Нелсен, Шимбонда, Джоунс, Емертън (’52 Коумба), Дън, Гулон (’28 Хойлет), Диуф (’52 Морис), Робъртс;

Валенсия най-накрая дочака победа в Ла Лига (ВИДЕО)

"Прилепите" надвиха с 2:0 Жирона като домакин

ОБЗОР: Айнтрахт в топ 3 на Бундеслигата (ВИДЕО)