3. Борусия Дортмунд на два пъти догони Шахтьор за 2:2 в Донецк (ВИДЕО+СНИМКИ)

Борусия Дортмунд на два пъти догони Шахтьор за 2:2 в Донецк (ВИДЕО+СНИМКИ)

Хумелс изравни с глава в края и даде предимство на германския шампион преди реванша

Шахтьор (Донецк) на два пъти повеждаше, но Борусия (Дортмунд) стигна до 2:2 на „Донбас Арена” в първа среща от осминафиналите на Шампионска лига. Двата тима показаха красив атакуващ футбол и ремито бе най-заслужено.

Сърна изведе напред домакините от пряк свободен удар, Левандовски изравни с късметлийски гол преди паузата. През втората част резервата Дъглас Коста даде нов аванс на украинците с хубав далечен удар, но в самия край Хумелс донесе ремито на гостите с глава след корнер.

Двата отбора се бяха срещали само два пъти преди този мач, а „черно-жълтите” нямаха загуба от украински съперник във всички 6 мача.
Борусия започна без грам притеснение и контролираше играта в първите минути. Куба Блажчиковски стреля лошо на два пъти, а Мхитарян първи шутира към Вайденфелер, но имаше засада.

Гредата спаси украинците в 17-ата минута. Марко Ройс центрира отлично, Хумелс засече с глава и разтресе напречната греда на Пятов, който не мръдна.

Ройс беше неудържим и само две минути разпиля защитата на Шахтьор и стреля към горния ъгъл, ала Пятов този път беше на ниво и спаси.
След средата на първата част „миньорите” намериха своя ритъм и постепенно изнесоха играта в половината на съперника.

Сърна на три пъти центрира нетипично лошо от статични положения, но точно капитанът доказа, че е цар на преките свободни удари в 31-ата минута.

Хърватинът стреля силно над стената от фаул, хвана в крачка Вайденфелер и макар ударът да не бе в ъгъла красиво се оплете в мрежата за 1:0 в 31-ата минута.

След центъра новото попълнение на Шахтьор Тайсън, който дойде от Металург (Донецк), мина на парад през Сантана и центрира, но Шмелцер изби преди Луис Адриано да прати в мрежата за втори път.

Борусия изравни с голяма доза късмет пет минути преди почивката. Гьотце центрира отдясно, Левандовски си спря на гърди, ужасяващо не успя да уцели топката, но така без да иска прати на земята двама защитници, топката остана в него и останал сам пред вратата той плъзна в долния десен ъгъл – 1:1.

Шахтьор изпусна голям шанс да поведе точно преди паузата. Тайсън направи нов пробив, центрира на задната греда, Вайденфелер лошо изби, Алекс Тейшейра стреля от малък ъгъл, а Шмелцер храбро изби с гърди от голлинията.

След почивката обръчът около вратата на Борусия се затягаше, а това доведе до моменти на паника в немската защита.

Мирча Луческу извади много активния Тайсън, за да пусне Дъглас Коста и шестото чувство не излъга опитния наставник.

Бразилецът с едно докосване укроти пас от дълбочина на Ракитски, а с второто докосване прати от воле в долния ъгъл до близката греда – 2:1 и истинско изригване по трибуните на „Донбас Арена”. Дъглас Коста се разписа само 6 минути след влизането си в игра.

Гостите бяха близо до изравнителен гол, но Левандовски прати на сантиметри до гредата след центриране на Пишчек.

Алекс Тейшейра достави чудесна топка, но всички се разминаха, а Ракитски стреля силно в аут от пряк свободен удар.

Шахтьор се върна назад и сякаш бе направил достатъчно да си осигури успеха, но допусна гол от корнер три минути преди края.

Марсел Шмелцер центрира от ъглов удар, а Матс Хумелс поправи мерника си и след гредата през първата част този път с глава разпечата вратата за 2:2.

Реваншът на "Сигнал Идуна Парк" е на 5 март.

Шахтьор Донецк - Борусия Дортмунд 2:2