3. Борусия Дортмунд оцеля на "Бернабеу" и достигна финала в Шампионска лига (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Кралете" избухнаха с два гола в самия край за 2:0, но отборът на Юрген Клоп отива на финала на "Уембли"

Борусия (Дортмунд) е първият финалист в тазгодишното издание на Шампионска лига. Реал Мадрид спечели с 2:0 реванша от полуфиналите, но само един гол не стигна на „кралете” да играят финал на „Уембли”. Отборът на Юрген Клоп разби мечтите на Реал Мадрид за 10-та европейска титла и с общ резултат 4:3 се класира за големия сблъсък за трофея.

Бензема и Рамос вкараха два късни гола за Реал в Мадрид, но те се оказаха недостатъчни .

Борусия достигна първи финал след паметната за клуба 1997 година, когато за последно бе европейски шампион след победа с 3:1 във финала срещу Ювентус. На 25 май на „Уембли” Борусия (Дортмунд) ще играе с победителя от другия полуфинал, в който Байерн Мюнхен победи Барселона с 4:0 в първия мач.

Любопитно е, че за "жълто-черните" допуснатата загуба е първа този сезон в Шампионска лига. Тя обаче не се оказа фатална, като Юрген Клоп по всяка вероятност подписа развода между Реал Мадрид и Жозе Моуриньо. Специалния имаше мисия да донесе 10-а европейска титла на "кралете", но така и не успя да го направи.

На „Сантяго Бернабеу” отборът на Юрген Клоп бе надигран в първите 15 минути, но после се съвзе и почти през цялото врмее контролираше мача, въпреки опитите на Реал да натиска. В края обаче Реал стигна до два бързи гола и последните минути се превърнаха в истински трилър, но Борусия удържа загубата само с 2 гола разлика, която ги прати напред.

Жозе Моуриньо заложи малко изненадващо на Лука Модрич като опорен халф до Шаби Алонсо. Диего Лопес отново бе избран пред Икер Касияс за вратата, а напред Игуаин не оправда доверието да започне като титуляр. На пейката останаха фигури като Пепе, Кедира, Кака и Бензема.

Юрген Клоп пусна същите 11, които отчаяха Реал на „Сигнал Идуна Парк”, но „светата троица” в жълто-черно – Гьотце, Левандовски, Ройс бързо бе развалена в началото на мача заради травма на Гьотце.

Реал Мадрид търсеше обрат, който да прати „кралете” на 13-и финал в Шампионска лига, а мечтите бяха за 10-и трофей.

Началото на мача съвпадаше изцяло с плана на испанския колос. Натиск на Реал и множество голови положения, но за жалост на Жозе Моуриньо на неговия тим му липсваше най-важното – точен завършващ удар.

Още в петата минута Гонзало Игуаин бе изведен чудесно от Месут Йозил сам срещу вратаря Вайденфелер, но вратарят излезе напред и аржентинският нападател стреля право в тялото му.

Пак Йозил измисли как да елиминира защитата и след 9 минути намери Роналдо в наказателното поле, ала португалската суперзвезда прати високо над целта с едно докосване.

Роналдо технично си поведе с гърди, но после Вайденфелер отново бе последна преграда и спаси волето му. Още в следващата атака Йозил изскочи сам срещу вратаря, но прати покрай гредата в близкия ъгъл и изпусна четвърто чисто положение.

Точно тогава Гьотце се контузи и бе заменен от Кевин Гроскройц, а този спад в темпото маркира и края на натиска на Реал.

Коентрао настъпи много грубо с бутоните Левандовски в 25-ата минута и извади късмет, че Хауърд Уеб му показа само жълт картон.
Серхио Рамос водеше сериозна битка с Левандовски, но някак двамата оставаха без картони.

До края на полувремето Борусия успя да приспи мача, а „белия балет” се изнерви от серия спорни засади, които бяха тънки, но съществуваха.

Ужасен шут на Роналдо от пряк свободен удар много високо в публиката сложи край на всичко интересно през първата част.

През втората част гостите бяха по-свежият отбор и дори изпуснаха да грабнат победата за втори път срещу Реал Мадрид.

Само в рамките на минута Робърт Левандовски изпусна две чисти положения, за разлика от миналата седмица, когато с лекота наниза 4 гола в мрежата на Борусия.

Първо Гроскройц стигна до аутлинията и върна за Левандовски, но полякът стреля над вратата с едно докосване, въпреки че беше сам. После Ройс пусна пак за него, Левандовски нахлу в наказателното поле и щеше да счупи напречната греда, но късметът не бе на негова страна.

Моуриньо изтърпя слабата игра на Игуаин до 57-ата минута, когато направи двойна смяна и пусна Кака и Бензема.

Най-фрапантният пропуск в мача дойде в 61-ата минута. Ройс отигра хубаво и пусна за Левандовски, пред когото вратата бе празна, но полякът някак успя да нацели тялото на вратаря Диего Лопес.

Ройс още веднъж се разходи сред защитата на Реал, пак подаде за Левандовски, но Есиен се хвърли пред топката и изби.

Роналдо стреля силно и топката се удари в ръката на Субоитич, но Хауърд Уеб замълча, въпреки че имаше основания да даде пряк свободен удар.

Реал поведе сякаш от нищото 7 минути преди края на редовното време. Кака подаде на Йозил, който центрира прострелно, а Бензема прати под гредата за 1:0.

Този гол върна духа и силите в играта на Реал и натискът на домакините стана смазващ.

Само 5 минути по-късно Бензема пое на аутлинията и хитро намери Серхио Рамос, който хладнокръвно прокара през защитниците и от 7-8 метра за втори път намери мрежата – 2:0.

В последните минути Юрген Клоп замени Левандовски и Бендер и тотално окопа Борусия пред собствената врата.

Реал обаче стигна само до един удар с глава на Рамос в аут и се сбогува с мечтания финал на „Уембли”. Германците ликуваха след последния съдийски сигнал и празнуваха огромния си успех.

В сряда вечер Байерн и Барселона ще определят съперника на Дортмунд във финала.

Реал Мадрид - Борусия Дортмунд 2:0 (общ резултат 3:4)
1:0 Бензема '83