3. Борусия разпиля Байерн и спечели първия в историята си златен дубъл (видео+снимки)

„Жълто-черните” биха баварците с 5:2 във финала за Купата на Германия

Германският шампион Борусия /Дортмунд/ записа своя първи златен дубъл, след като победи с 5:2 своя подгласник Байерн /Мюнхен/ във финала за купата на страната.

Това стана пред 74 497 зрители на „Олимпиащадион” в Берлин, където „жълто-черните” не оставиха съмнение в превъзходството си над баварците, побеждавайки ги в трети последователен опит през сезона и за общо пети поред.

Тон за головата фиеста даде японецът Шинджи Кагава, който изигра последния си мач с екипа на Борусия, тъй като вече заяви, че ще се присъедини към английския гранд Манчестър Юнайтед през лятото.

23-годишният азиатец откри резултата в 3-ата минута, когато отбраната на Байерн сгреши, а Левандовски му подари топката и той на празна врата не сгреши – 1:0.

В 24-ата минута стражът на „жълто-черните” Вейденфелер получи жълт картон за нарушение в наказателното поле, довело до дузпа в полза на баварците.

Тя бе превърната в гол от Ариен Робен и така статуквото бе възстановено, но пет минути преди паузата и Борусия получи правото да изпълни 11-метров наказателен удар, а Хумелс не сгреши – 2:1.

В даденото от рефера продължение на първото полувреме полският нападател на „жълто-черните” Роберт Левандовски, който изигра изключително силен двубой, вкара първото си попадение в срещата и така даде аванс от два чисти гола на своите още преди паузата.

След нея полякът се разписа още на два пъти – в 58-ата и 81-ата минута, а голът на Франк Рибери в 76-ата се оказа утешителен за Байерн и така рекордьорът по спечелени отличия от турнира за купата на Германия (с 15 трофея) остана с празни ръце след деветия си финал в надпреварата.

Борусия пък спечели третото си отличие от състезанието след участието си в пети финал, като успя и да си върне на Байерн за поражението с 1:2 през сезон 2007/08 в решителния мач.