3. Бразилската самба покори Истанбул: Шахтьор е последният носител на трофея за Купата на УЕФА след драма с продължения

Шахтьор потопи "бременските музиканти" след гол на Жадсон в продълженията

Пълният с бразилци тим на Шахтьор (Донецк) стана последният носител на Купата на УЕФА в историята на турнира, след като победи с 2:1 Вердер (Бремен) след продължения, в драматичен финал на "Шюкрю Сарачоолу" в Истанбул".

Голове на Луис Адриано в 25-ата минута и попадение на сънародника му Налдо 10 по-късно не можаха да определят по-достоен за купата в редовното време, а нов бразилски гол за украинците, дело на Жадсон в 96-ата минута, чекира трофея на самолета за миньорския Донецк.

Още в началото на срещата Шахтьор имаше шанс да открие резултата, след като Жадсон изведе перфектно Луис Адриано сам срещу Вийзе, но бразилецът не можа да уцели вратата от около 13-14 метра. Това даде допълнителен импулс на украинския тим, който продължи да задъхва защитата на съперника с бързи атаки. Те обаче не доведоха до нещо сериозно, а първото по-опасно положение пред Пятов бе сътворено от Месут Йозил, който падна за дузпа, но реферът Канталехо правилно не се подведе на симулацията.

Именно, когато Вердер изравни играта, бе изненадан лошо от Луиш Адриано. Разван Рац подаде пас в предни позиции, Прьодл не внимаваше и позволи на Луис Адриано да се измъкне от опеката му и останал сам срещу Вийзе реализира технично за 1:0. Бразилецът можеше да попари немците отново малко по-късно, но стреля над гредата след бърза атака отляво. Атаките на Шахтьор продължиха и Вилиан опита късмета си с удар по диагонала, който не затрудни Вийзе.

В 35-ата минута Вердер получиха фаул на около 25 метра от вратата, от който отбелязаха куриозен гол и се върнаха в мача. Налдо се засили и изстреля страхотна бомба към Пятов, а ръцете на украинския вратар се огънаха и той позволи на топката да се озове в мрежата, допускайки невероятна грешка – 1:1. Вратарят на тима от Донецк окончателно „наля гипса” след този гол и направи нова грешка, като увисна при центриране, а Писаро като по чудо не успя да вкара с глава.

В 41-ата минута полякът Мариуш Левандовски изстреля истински снаряд към Вийзе, а немският страж показа далеч различна класа от Пятов и с котешка пъргавина изби в корнер. До края на първата част Шахтьор внесе смут в защитата на съперника с няколко атаки по фланга, а в началото на втората Вийзе трябваше да се намесва след шут от фаул на Жадсон.

Играчите в бели фланелки бяха на ход и те да създадат нещо опасно за втората част и Бауман опита удар от добра позиция, но опитът му бе блокиран от защитник. Малко след това Налдо намери Йозил, на който малко не стигна да изведе тима си напред в резултата. След изминаването на час игрово време постепенно атаките към двете врати утихнаха, като двата тима започнаха да залагат на по-внимателни действия предвид на малкото време до края на срещата.   Шахтьор нападаше главно по крилата, но атаките им не бяха така опасни, както през първата част. В 78-ата минута Писаро отклони топката с глава към вратата на Пятов, но стражът прояви класа и изби топката, а защитник изчисти в корнер точно преди Арон Хънт да я засече в мрежата.

До края на редовните 90 минути не се случи нищо интересно и мачът логично стигна до продължения. В тях Шахтьор отново бе тимът, който повече търсеше успеха и в 96-ата минута усилията им бяха възнаградени. Сърна проби по дясното крило и подаде по земя към Жадсон, чийто удар от упор не бе много силен, но успя да мине под плонжа на Вийзе, който успя само да закачи топката, но не и да спре пътя й към мрежата – 2:1.   Подобно на събитията от първото полувреме, Вердер потърси моментално изравняване и само липсата на шанс му попречи да го стори. При центриране от фаул Пятов боксира топката в главата на свой съотборник, след което Писаро стреля от воле, за да види как Пятов с крак пред голлинията спасява вратата си.

Логично „бременските музиканти” оголиха защитата си в търсене на гол, което даде възможност на Вилиан да излезе на чиста позиция и да опита много красив прехвърлящ удар, но за негово съжаление топката мина на сантиметри над напречната греда. До края на продължението немците опитаха всичко, за да стигнат до дузпи. В 111-ата минута влезлият като резерва Циолис стреля от дистанция, но топката мина покрай гредата, а малко по-късно бременчани искаха дузпа за игра с ръка на Сърна, но Канталехо прецени, че хърватинът не в вложил умисъл в действията си. Последният шанс за Вердер бе в 119-ата минута, в която момчетата на Шааф вкараха топката в мрежата на Шахтьор, но Писаро бе извършил нарушение в атака и реферът Канталехо отмени попадението. Така спонсорираният от магната Ринат Ахметов тим спечели първия си европейски трофей, влизайки в историята като последният носител на Купата на УЕФА.

ШАХТЬОР – ВЕРДЕР 2:1 след продължения
1-0 Луис Адриано 25’
1-1     Налдо 35’
2-1 Жадсон 96’

Шахтьор: 30. Пятов – 33. Сърна, 5. Кучер, 27. Чигрински, 26. Рац – 18. Левандовски, 7. Фернандиньо, 11. Илсиньо, 22. Вилиан, 8. Жадсон (112-Жадсон) – 17. Луис Адриано (90-Гладкий)

Вердер: 1. Вийзе, 2. Бьоних, 4. Налдо, 8. Фритц (95-Пасанен), 15. Прьодл – 6. Бауман, 22. Фрингс, 25. Нимайер (103-Циолис), 11. Йозил – 24. Писаро, 9. Розенберг (78-Хънт).

Жълти картони: Илсиньо, Левандовски, Сърна (Шахтьор); Фритц, Фрингс (Вердер)
Рефер: Луис Медина Канталехо (Испания)