3. Брюж изненада Валенсия у дома – 1:0

Брюж изненада Валенсия у дома – 1:0

Единственият гол в мача бе дело на Куемаха в 56-ата минута

Белгийският гранд Брюж постигна изключително престижна и важна победа над испанския Валенсия, надигравайки го с минималното 1:0. Срещата се игра на стадион „Жан Брейдел” и бе първи сблъсък от 1/16 финалите на турнира Лига Европа. Реваншът на „Местая” е следващата седмица, а испанците няма да могат да разчитат на Давид Силва, който в този двубой си изкара два жълти картона и бе отстранен от игра в 51-ата минута.

Двубоят започна с добра възможност за домакините, но удар на Куемаха във 2-та минута бе избит в корнер от Мойа, а само 120 секунди по-късно другият вратар – Стайнен, трябваше да се намесва след изстрел на Вия. Последваха нови шутове на Мата и Бараха, но и те бяха отразени от стража на белгийците. След 15-ата минута играта се понакъса, а опасностите пред двете врати намаляха значително. В 28-ата домакините имаха страхотен шанс да открият резултата, но изстрел на Куемаха с десния крак срещна гредата на Мойа. До края на полувремето на терена преобладаваха тактическите нарушения в средата на игралното поле и до гол така и не се стигна.

Втората част започна с малко по-активна игра на испанците, но удари на Вия не намериха очертанията на вратата на белгийците. В 51-ата минута крилото на „прилепите” Давид Силва получи втория си жълт картон в срещата за нарушение срещу Хофкенс и така остави своите с човек по-малко на терена.

Така се стигна до 56-ата минута, когато домакините съумяха да открият резултата чрез Куемаха, който препарира Мойа след изстрел с десния крак от границата на наказателното поле – 1:0. След гола Брюж продължи да натиска, но така и не успяваше да създаде по-опасни положения пред испанската врата, освен чрез шутове от средна дистанция.

Гостите от Валенсия пък изчакваха своите възможности на контраатака и в 71-ата минута бяха близо до изравняване, но късметът им обърна гръб, след като удар на Вия срещна лявата греда на Стайнен. Това положение се оказа катализатор за играта на „прилепите” и те започнаха да търсят по-усилено изравнителния гол. В 74-ата минута шут на Мата бе спасен от Стайнен, а в 78-ата Албелда бе близо до целта, но топката премина покрай белгийската врата.

До края на мача обаче така и не се стигна до нов гол и така Брюж взе крехка преднина от едно попадение срещу Валенсия преди реванша на „Местая” следващата седмица.

Брюж – Валенсия 1:0