3. Бундес-валяк премина през Аржентина – 4:0 (видео)

Бундес-валяк премина през Аржентина – 4:0 (видео)

Германия изхвърли по безапелационен начин суперфаворита и се превърна в основен претендент за световната титла

Бундес-валяк премина през Аржентина – 4:0  (видео)
Германия се превърна в абсолютния фаворит за световната титла в Южна Африка. Бундестима разпиля основния претендент до днес Аржентина, побеждавайки го безапелационно – 4:0. Маншафта не остави съмнения в превъзходството си и подобно на мача с Англия спечели по категоричен начин и на четвъртфиналите. С изключителна тактическа грамотност тимът на Йоги Льов разплака Диего Марадона. Трудно може да бъде отличен героят, защото Томас Мюлер и Мирослав Клозе бяха най-добрите артисти на сцената. Мюлер отбеляза първия гол, асистира за още един и напълно заслужи сравненията със своя съфамилник Герд, чийто номер 13 неслучайно носи. Клозе записа два и се изравни с германската легенда на първенства на планетата. Арне Фридрих пък вкара първото си и може би най-важното попадение за националния отбор.

Иначе двубоят се игра във вихрено темпо. Големите очаквания бяха напълно оправдани. Двата отбора изнесоха великолепен спектакъл на стадион „Грийн Пойнт” на югозападния южноафрикански бряг, където се намира Кейп Таун.

Вълнуващи бяха всички епизоди на днешния сблъсък. В първия Германия откри резултата още в 3-ата минути и после контролираше събитията. Аржентинците се проявиха чак в края на първата и началото на втората част, но Лионел Меси, Анхел Ди Мария, Гонсало Игуаин и Карлос Тевес бяха спрени от непреодолимата немска отбрана. Тогава Германия нанесе своя удар. След 68-ата минута Бундестима помете латиноамериканците с три безответни гола. Успехът сякаш е ключов за Германия, защото най-голямото препятствие към върха е преодоляно.

Двубоят започна взривоопасно. Германия първа отправи предизвикателство, след като още в 3-ата минута откри резултата. Звездата на Бундестима на това първенство Томас Мюлер не бе опазен добре в наказателното поле и с глава оползотвори центриране на Бастиан Швайнщайгер от свободен удар, пращайки топката в мрежата на Ромеро, който се чудеше дали да излиза да боксира или да остане на гол линията, което може би му изигра лоша шега. Нападателят на Байерн реализира 4-ия си гол на първенството на планетата, с което се изравни с Давид Вия, Роберт Витек и Гонсало Игуаин.

Попадението бе отлична предпоставка за по-нататъшното развитие на двубоя. Очакванията за зрелище напълно се оправдаваха до момента. Аржентина моментално се опита да наложи натиск, но германските дефанзивни футболисти играеха изтеглени напред и още в зародиш спираха атаките на „Албиселесте”, като естествено бяха взети специални мерки срещу Лео Меси. Сякаш по-неповратливите европейци играеха на предела на възможностите си, за да спрат мощната в атака Аржентина на Марадона.

От друга страна тактиката на Маншафта криеше подсмисъл. Така в 24-ата минута грешка на аржентинската отбрана позволи на Мюлер, който действаше отдясно, да изведе на дузпата Клозе. Нападателят, който играеше 100-ия си мач за националния отбор, стреля с все сила, но малко над вратата – отлична възможност за Германия да излезе напред с два гола.

Постепенно трикратният световен шампион се измори и започна да се връща назад, което веднага бе използвано от аржентинците. Те налитаха като оси след първия половин час. В 35-ата минута Игуаин се освободи елегантно от опеката на бавния Фридрих и стреля в левия ъгъл, но дългият Нойер захлупи Джабулани. Меси пък последователно имаше възможност да застраши немската врата от свободни удари, ала шутовете му не бяха успешни.

Новото попълнение на Реал (Мадрид) Анхел Ди Мария създаваше разнообразието в аржентинската атака. Неговите съотборници обаче бяха добре пазени и той трудно успяваше да комбинира с тях.

До почивката ролите се размениха и Германия заигра на контраатака, като Швайнщайгер и Мюлер бяха на добри позиции, но ударите им не намериха целта за втори път.

С началото на втората част Аржентина тръгна в атака. Прав удар на Анхел Ди Мария извън наказателното поле прелетя в близост до дясната греда на Нойер. В 54-ата минута Тевес намери топката от въздуха и щеше да отнесе главата на Мертезакер, който получи аплодисментите на немския страж. Железният бранител на Вердер явно бе стегнал главата си и продължи играта.

Германската машина обаче заработи на по-високи обороти и отново влезе в спор с латиноамериканците в центъра на терена, в който успяваше да надделее. Двубоят започна да се превръща в най-атрактивния на мондиала до момента, защото изострените атаки, които предприемаха съперниците, вещаеха опасности и оставаха без дъх зрителите. Клозе и Игуаин бяха най-близо до гола.

„Гаучосите” овладяха играта след втория половин час и се чудеха като източногерманци как да преодолеят Берлинската стена, каквато представляваше немската отбрана.

В 68-ата минута настъпи развръзката. Тогава Германия стигна до втори гол, в основата на който бе Мюлер. Той майсторски се пребори за топката пред наказателното поле и в стил своя съфамилник Герд пусна от легнало положение извеждащ пас за Подолски, който пък от своя страна намери Клозе, като същевременно с подаването елиминира вратаря Ромеро. Мирослав необезпокояван влезе с кълбото в мрежата за 13-ия си гол на световни финали, с който се изравни с французина Жюст Фонтен и остана на два гола от абсолютния рекордьор Роналдо.

След няколко вихрени атаки към двете врати Маншафта стигна до класическа преднина, която напълно изрази физическата и тактическата доминация над Аржентина. Невероятен пробив отляво на Бастиан Швайнщайгер стигна до непокрития на вратарското поле защитник Арне Фридрих, който прокара топката за трети път в мрежата на отчаяния Ромеро в 74-ата минута. За 77 мача с фланелката на националния отбор футболистът на Волфсбург най-после съумя да отбележи първия си гол за Бундестима.

Минута преди края Йозил като по конец намери Клозе и последният от въздуха закова последния пирон в ковчега на Аржентина и Марадона. Нападателят с полски произход вече има 4 попадения на този мондиал и отново може да прибере голмайсторския приз. Негов съперник ще бъде Давид Вия, а двамата може да спорят още на полуфиналите, защото тази вечер Испания среща Парагвай и победителят ще бъде противник на Германия за място на финала в Йоханесбург.

Така за втора поредна година Германия изхвърли Аржентина на четвъртфиналната фаза, след като през 2006 г., когато беше домакин, надделя след изпълнение на дузпи. От общо шест мача между двата съперника на световни финали немците имат 3 победи срещу 1 за Аржентина и 2 равенства.

АРЖЕНТИНА – ГЕРМАНИЯ 0:4
0:1 Мюлер (3’)
0:2 Клозе (68’)
0:3 Фридрих (74’)
0:4 Клозе (89’)

Аржентина: Ромеро, Отаменди (70-Пасторе), Демикелис, Бурдисо, Хайнце, Масчерано, М. Родригес, Ди Мария (75-Агуеро), Меси, Тевес, Игуаин;
Селекционер: Диего Армандо Марадона

Германия: Нойер, Лаам, Фридрих, Мертезакер, Боатенг (72-Янсен), Кедира (78-Троховски), Швайнщайгер, Йозил, Мюлер (83-Троховски), Подолски, Клозе;
Селекционер: Йоаким Льов

Жълти картони: Отаменди, Масчерано (Аржентина), Мюлер (пропуска следващия мач) (Германия)